Поездің суретін салу

Сабақ туралы мәлімет

Пән

Информатика (7 сынып)

Сабақ тақырыбы

Paint патшалығына саяхат

Сабақтың түрі

Аралас

Сабақтың типі

Теориялық – практикалық

Пәнаралық байланыс

Геометрия, бейнелеу өнері

Оқыту тәсілдері

Сөздік, көрнекі, практикалық

Оқыту формасы

Жеке, ұжымдық

Құрал-жабдық

Компьютер, оқу құралдары, деңгейлік тапсырмалар, үлестірмелі карточкалар

Сабақтың мақсаттары

Білімділік

Қазіргі заман талаптарына сай компьютерлік сауаттылықты өз бетінше дамытуға бағыттау және берілген топтық тапсырмаларды орындату.

Тәрбиелік

Эстетикалық талғамды қалыптастыру, нәтижеге ұмтылуға және уақытты тиімді пайдалануға дағдыландыру, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық

Графикалық бейнелеу тапсырмалары арқылы бейнелік ойлау қабілетін дамыту.

Сабақ барысы

Сабақ ойын элементтері арқылы ұйымдастырылады: әр дұрыс жауап пен жылдам орындалған тапсырма үшін топтарға жұлдызша беріледі. Сабақ соңында ең көп жұлдызша жинаған топ жеңімпаз атанады.

Топтар: «Асыл тас» «Болашақ»

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды түгендеу.
  • Назарын сабаққа аудару, дайындықтарын тексеру.
  • Сыныпты екі топқа бөлу: «Асыл тас» және «Болашақ».

II. «Кім білімді?» сұрақ-жауап

Әр дұрыс жауап үшін топқа 1 жұлдызша беріледі.

  1. Paint графикалық редакторы не үшін қажет?
  2. Paint бағдарламасын қалай іске қосамыз? (Компьютерде орындау)
  3. Paint терезесінің негізгі элементтерін ата. (Компьютерде орындау)
  4. Палитра не үшін қажет?
  5. Құралдар тақтасындағы құралдарды ата және қызметін түсіндір. (Көрнекілікпен)
  6. Пернетақтада неше перне бар?

III. «Көрсетейік» тапсырмасы

Тақтада бір түспен боялған бірнеше торкөз беріледі. Олардың астында жасырылған түрлі математикалық фигуралар бар. Мақсат — екі бірдей фигураны табу.

Дұрыс тапқан топқа 1 жұлдызша беріледі.

IV. Деңгейлік тапсырмалар (Paint)

Оқушылар берілген нұсқалардың бірін таңдап, суретті Paint бағдарламасында орындайды. Бағалау жұмыстың дәлдігі мен ұқыптылығына қарай жүргізіледі.

1) Бұлттың суретін салу

Пішіндер мен жұмсақ сызықтарды қолдану.

2) Поездың суретін салу

Тік төртбұрыштар, шеңберлер, түстер үйлесімі.

3) Ғимараттың суретін салу

Симметрия, терезе/есіктерді дұрыс орналастыру.

4) Шәйнектің суретін салу

Қисық сызықтар, көлемді беру, ұқыптылық.

V. «Кім зерек?» жылдамдық тапсырмасы

Тақтадағы сурет бойынша: неше таяқша бар? Жылдам әрі дұрыс тапқан топқа жұлдызша беріледі.

VI. «Орындайық» — үздіксіз сызықпен салу

Екі сурет ұсынылады. Мақсат — қолды көтермей, суреттерді мүмкіндігінше жылдам және дәл салып шығу.

Дұрыс әрі жылдам салған топқа жұлдызша беріледі.

VII. «Қарақшы» — құрастыру ойыны

Үзінділерді жылжыту арқылы қарақшыны киіндір. Одан кейін киім элементтерін ауыстырып, жаңа нұсқа құрастыр.

VIII. Сабақты қорытындылау

Сабақ соңында жұлдызшалар саны есептеледі. Ең көп жұлдызша жинаған топ жеңімпаз атанады.

IX. Оқушыларды бағалау

Бағалау сұрақ-жауап, практикалық жұмыс сапасы және белсенділік нәтижелері бойынша жүргізіледі.

X. Үй тапсырмасы

Қағазда және компьютерде сурет салудың айырмашылықтарын жазу.

Кеңес: материал, құрал, түзету мүмкіндігі, уақыт үнемдеу және нәтижені сақтау/жіберу сияқты өлшемдер бойынша салыстырып жазыңыз.