Рационал бөлшектерді көбейту
Сабақ туралы мәлімет
- Сынып
- 7-сынып
- Пән
- Алгебра
- Сабақтың тақырыбы
- Рационал бөлшектерді көбейту
- Сабақтың түрі
- Аралас сабақ
- Оқыту әдістері
- Сұрақ-жауап, есептер шығару, деңгейлеп оқыту технологиясы
- Көрнекілік
- Сұрақтар, формулалар, сызба-плакаттар
Сабақтың мақсаттары
1) Білімділік
Рационал бөлшек туралы білімді кеңейту, рационал бөлшектерді көбейту алгоритмімен таныстыру және осы тақырып бойынша есептер шығарып үйрету.
2) Тәрбиелілік
Оқушыларды өз бетінше ізденуге, ұйымшылдыққа және ынталы әрекетке тәрбиелеу.
3) Дамытушылық
Пәнге қызығушылық пен белсенділікті арттыру, логикалық ойлауды дамыту, есептеу дағдыларын жетілдіру.
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын және қатысуын тексеру.
- Сыныпты 3 топқа бөлу.
2. «Бәйге» ойыны (өткенді қайталау)
Формат: сұрақ-жауапМақсат: өткен материал бойынша қойылған сұрақтарға дәл әрі толық жауап беру.
-
15 Рационал бөлшек дегеніміз не?
-
10 Рационал бөлшектерді қосу үшін не істейміз?
-
15 Бөлшек өрнек дегеніміз не?
-
5 Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
-
25 Рационал өрнектер дегеніміз не?
-
5 Берілген өрнекті қосу нәтижесін табу.
(Мәтіндегі өрнек толық берілмеген.)
-
10 Берілген өрнекті азайту нәтижесін табу.
(Мәтіндегі өрнек толық берілмеген.)
-
15 Рационал бөлшектерді азайту үшін не істейміз?
-
10 Рационал бөлшектің негізгі қасиеті қандай?
3. Жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары хабарланады. Жай бөлшектерді көбейту ережесі еске түсіріліп, рационал бөлшектерді көбейтуге жалпыландырылады.
- Бөлшектердің алымдарын жеке, бөлімдерін жеке көбейтеміз.
- Алымдар көбейтіндісін алымға, бөлімдер көбейтіндісін бөлімге жазамыз.
- Мүмкін болған жағдайда қысқартуды орындаймыз.
Кері өрнек туралы
Кері өрнек ұғымы еске түсіріледі: берілген санның немесе өрнектің кері өрнегі — көбейтіндісі 1-ге тең болатын жұп.
(Мәтіндегі мысалдар толық көрсетілмеген.)
4. Оқулықпен жұмыс
№270 есеп: 1), 2), 5) тапсырмаларын орындау.
(Мәтіндегі өрнектер толық берілмегендіктен, нөмірлер сақталып берілді.)
5. «Жауабыңды сәйкестендір»
Топтық жұмысСынып 3 топқа бөлініп, №273 есеп бойынша жауаптарды сәйкестендіреді.
6. «Өзіңді тексер» (деңгейлік тапсырмалар)
- 1) (Мәтінде толық берілмеген.)
- 2) (Мәтінде толық берілмеген.)
- 1) (Мәтінде толық берілмеген.)
- 2) (Мәтінде толық берілмеген.)
- 1) 5a – 5
- 2) (Мәтінде толық берілмеген.)
7. Сергіту сәті: «Жұмбақтар сайысы»
ШиратуОн бір түйе, бес жылқы,
Екі сиыр, бес ешкі.
Екі қоян, үш түлкі,
Таба алмасаң — бос күлкі.
Бір, екі, бес, он, жиырма,
Елу, жүз, екі жүз, мың бар —
Әрқайсысының құны бар.
Бүтін, бөлшек бөліктерден
Үтір айырып тұрады.
Осы санды кім біледі,
Аты қандай болады?
8. Үй тапсырмасы
9. Қорытындылау және бағалау
Сабақ соңында негізгі ұғымдар мен алгоритм қайта қорытындыланып, оқушылардың жұмысы бағаланады.
Ерекше назар: алымдарды жеке, бөлімдерді жеке көбейту және қысқартуды уақтылы орындау.