Оқушылар зейінін өлең жолдарымен сабаққа аудару

5-сынып Қазақ тілі Жаңа материал

Сабақтың тақырыбы: Синонимдер

Бұл сабақта мәндес сөздердің (синонимдердің) мағына жақындығын салыстыру арқылы анықтап, оларды орынды қолдану дағдыларын дамытамыз.

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Мәндес сөздерді бір-бірімен салыстыра отырып, олардың анықтамасын оқушылардың өздері ой қорытып шығаруына бағыт беру.

Дамытушылық

Оқушылардың өз бетінше іздену және топта жұмыс істеу қабілеттерін дамыту; басқаларды тыңдай білу, өз көзқарасын дәлелдеп қорғау дағдыларын қалыптастыру; қазақ тілінің лексика тарауынан алған білімдерін жүйелі қолдануға үйрету.

Тәрбиелік

Сұхбаттасу мәдениетін қалыптастыру, тиянақты тұжырым жасауға баулу; оқушыларды адамгершілік, қайырымдылық, бірлік, достық, бауырластық рухында тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа назар аударту және топтық жұмысқа бағыттау.

  • Оқушылармен сәлемдесу, қима қағаздардан сурет құрастыру арқылы топқа бөлу, сабаққа бейімдеу.
  • Өлең жолдары арқылы оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Өнер алды – қызыл тіл,

Анаңдай оны құрметте!

Қажымай, талмай үйрен, біл,

Асылын сөздің өрнекте.

Ана тіл – асыл қазына,

Байлығың – білсең ол сенің.

Жеткізер өмір жазыңа,

Сонымен өсер өркенің.

Осы ойды негізге ала отырып, сөздің асылын танып, тіл тазалығын сезінуге бағытталған қазақ тілі сабағын бастаймыз.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Өткен материалды бекіту және байланыс жасау.

Өткен сабақта қарастырылған омонимдер тақырыбы бойынша сұрақ-жауап әдісімен оқушылардың түсіну деңгейі анықталады. Сонымен бірге лексика бөлімінде өткен тақырыптарға қысқаша шолу жасалады.

III. Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту және ой қозғау.

Ой қозғау сұрағы:

Мағыналары мәндес, яғни бір-біріне жақын сөздерді білесіңдер ме?

Оқушылар келтірген мысалдар «Идеялар тақтасына» жазылады:

қастерлі қадірлі құрметті қадірменді күту тоқтау кідіру аялдау тез арада жуықта таяуда жақында мұғалім ұстаз оқытушы тәрбиеші