Осылай ұлпа қардың астында көміліп жатар едік

Шығармашылық Серуен-саяхат Қимылдық ойын Саусақпен сурет салу

Ұлпа қарлар мерекесі

Бұл сабақ — балалардың қиялын оятып, шығармашылыққа қызығушылығын арттыруға бағытталған қысқы тақырыптағы серуен-саяхат. Сабақ барысында балалар дәстүрлі емес тәсілмен жұмыс істеп, ұлпа қардың бейнесін әртүрлі әдістер арқылы жасайды, өлең айтып, қимылдық ойын ойнап, өзара қарым-қатынасты нығайтады.

Мақсаты

  • Балалардың шығармашылық қызығушылығын ояту.
  • Түсті қағазбен дәстүрлі емес тәсілдер арқылы жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

  • Әңгімелеу, түсіндіру
  • Серуен-саяхат, өлең оқу
  • Сұрақ-жауап, қимылдық ойын
  • Сергіту жаттығулары

Керекті құралдар

Қысқы орман пейзажы Ақ қағаз (ұлпа қар қиюға) Қайшы Тіс пастасы Сүрткіш

Сабақтың барысы

1) Сәлемдесу

Қайырлы таң — Алтын күн,

Қайырлы таң — Көк аспан!

Қайырлы таң — апайлар!

Қайырлы таң — достарым!

2) Әңгіме және саяхатқа дайындық

Тәрбиеші сұрағы:

Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?

Балалардың жауабы: Қыс.

Саяхатқа шақыру:

Орманға барғыларың келе ме? Онда мен сиқырлы қалпағым мен шапанымды киіп алайын. Солардың көмегімен біз орманға саяхатқа шығамыз.

Қане, барлығымыз көзімізді жұмып, бірге санайық: 1, 2, 3!

3) Ормандағы көрініс және өлең

Тәрбиеші:

Міне, балалар, орманға да келіп жеттік. Орманнан нелерді көріп тұрсыңдар?

Балалар: Ақ ұлпа қарларды, шыршаларды, ағаштарды көріп тұрмыз.

Қар туралы тақпақ:

Аппақ, аппақ қар аппақ,

Айналаның бәрі аппақ.

Шыршаны тазалау:

«Мына тұрған шыршаны не жауып тұр?» — деген сұрақ арқылы балалар ұлпа қарды байқайды. Содан кейін шыршаны қардан тазалау тапсырмасы беріледі.

4) Қоянмен кездесу

Оқиға:

Балалар шыршаны тазалап жатқанда, тасадан қоян атып шығады. Балалар қоянмен амандасып, орманға ұлпа қарларды тамашалауға келгендерін айтады.

Қоянға арналған тақпақ:

Қайшы құлақ қоянмын,

Ақшыл түске боялдым.

Қоян балалармен бірге серуендеп, көмектесуге ниет білдіреді.

5) Қар астында қалған үй

Тыңдайық:

Орман ішінде дыбыс естіледі. Балалар тыңдап көріп, қардың астында қалып қойған үйді байқайды. «Кеше қар қалың жауған шығар» деген ой айтылады.

Көмек:

Балалар қоянмен бірге үйдің үстіндегі қарды тазартады. Есікті ашқанда, үйдің ішінде орман аңдары отырғаны көрінеді.

Аңдардың алғысы:

«Балалар, сендерге көп рахмет! Сендер болмағанда біз не істер едік? Ұлпа қардың астында көміліп жатар едік», — дейді аңдар.

Тәрбиеші балалардың қамқорлығы мен бірлігін атап өтіп, бәрінің аман-есен екеніне қуанады.

6) Қимылдық ойын: «Аяз» және «Шуақ»

Қоян ойын жүргізуші болады: «Аяз» десе — секіреміз, «Шуақ» десе — тоқтаймыз.

Ойын 2 рет ойнатылады.

7) Шығармашылық тапсырма: тіс пастасымен қар бейнесін салу

Балалар орындарына отырып, тіс пастасының көмегімен ақ қардың суретін салады.

  • Сол қолға сүрткішті ұстаймыз.
  • Оң қолмен саусақ ұшымен қардың бейнесін түсіреміз.

8) Қорытынды және қоштасу

Балалар балабақшаға қайтатын уақыт келгенін айтады. Орман аңдарымен қоштасып, бүгінгі саяхатта ұлпа қарларды тамашалап, бір-біріне көмектескендері үшін алғыс білдіріледі.

Автор туралы

Қорғалжын ауылы «Балауса» балабақшасының тәрбиешісі — Жумагулова Айнұр Қабдулаевна.