Оқулықтан Ақан серінің өмірін оқу
Сабақ тақырыбы: Ақан сері (Ақжігіт) Қорамсаұлы – ақын, әнші, сазгер (презентациясымен)
Сабақ мақсаты: Білімділік: Ақан өмірі мен шығармаларын терең түсіне білуге, қызыға оқуға жетелеу. Ақанның сегіз қырлы, бір сырлылығын меңгерту.
Дамытушылық: Өз бетімен іздене білуге, өзіндік пікір, ой қорытуға дағдылаңдыру
Тәрбиелік: Ақан шығармаларындағы оқиғалар негізінде адамгершілік, өнерді бағалай білу, сұлулыққа, іңкәрлікке толы нәзік сезім иірімдерін оқушы жүрегіне ұялату.
Сабақ түрі: Өнер – өмір сабағы
Сабақ типі: Жаңа білім беру
Сабақ технологиясы: Ф. Я Вассерман... Биоақпараттандыру және Синергетика
Сабақ көрнекілігі: Интерактивті тақта, Ақан суреті, ескерткіштердің суреті, сызба - кестелер, Біржан Теміртас , Ләйлім шырақ , Ақан Балқадиша әндерінің бейнебаяндары
Пәнаралық байланыс: Музыка, тарих
Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру.
Сабақ эпиграфы: Тұсында сері болсын, пері болсын
Ұнайды өмірімен Ақан маған
І. Жансүгіров
II. Мақсат қою
III. 1 - цикл. Тақырыптық сөздік қор. ТСҚ 63%
(Біржан өмірі, шығармашылығын жатқа жазу)
Теміртас әнінің бейнебаянын тамашалау.
Үй тапсырмасын бекіту.
Ән не туралы? Психологиялық талдау жасау. Біржан Ләйлім шырақ әннің бейнебаянын тамашалау.
Актуалдау. Әр әні бір тарих Біржанның замандасы әйгілі Құлагердей жүйрігі бар, Базарлы деген тазысы, Көкжендет деген болат топшылы Қаршығасын қолын қондырған Ақан сері Қорамсаұлының шығармашылығымен танысу.(өмір туралы, слайдтар)
Жаңа сабақ.
2 - цикл. Кітаптағы мәтінмен жұмыс (6 минут)
3 - цикл. Жеті кілт сөздерді оқушы мен мұғалім сәйкестендіруі
Қоскөл. Медресе. Орысша. Сазгерлік. Домбыра. Ән. Құлагер.
4 - цикл. Есте сақтап, жеті сөзді дәптерге түсіру. Ес 63% (30 секунд)
Меңгерту.
5 - цикл. Қиылыс сұрақ (әр оқушы орындау матрица бойынша жеті сөздің мағынасын ашады)
6 - цикл. Сын тұрғысынан ойлау.(әр оқушы 1 тест құрастырып, бір - біріне қояды)
Балқадиша әнінің бейнебаянын тамашалау. (әннің шығу тарихын әңгімелеу, талқылау)
Бекіту. (Не білдің? Не меңгердің?) ТСҚ
Ақан классикалық шығармалардың бас кейіпкері
↓
І. Жансүгіров Құлагер
Ғ. Мүсірепов Ақан сері - Ақтоқты
С. Жүнісов Ақан сері
Түйін. Ұлы адамдар өз ескерткіштерінің тұғырын өзі орнатады, ал мүсінін болашақ соғады В. Гюго(слайдтарды тамашалау)
Үйге тапсырма. 1. Оқулықтан Ақан серінің өмірін оқу
2. Хрестоматиядан өлеңдерді жаттау
Шығармашылық жұмыс Эссе Ақан өнері бүгінде жалғасты ма?
Бағалау. Орындық матрица бойынша
Ілияс Жансүгіров — ақын ,қоғам қайраткері
І. Жансүгіровтың Құлагер поэмасын инновациялық әдіс арқылы оқыту
Ілияс Жансүгіровтің Құлагер поэмасы - сюжетті поэма
Қазақ прозасындағы сал-серілер образы
Қақақ прозасындағы сал-серілер образы
Ақан Сері шығармалары
Сал-серілік дәстүр арқылы этномәдени тәрбие беру
Сал-серілік дәстүр арқылы этномәдени тәрбие берудің тұжырымдамасы
Ақан серінің шығармашылық өмірбаяны
Ақан сері Қорамсаұлы
Ауыл мектебі оқушыларын рухани-адамгершілікке тәрбиелеудің педагогикалық шарттарының орындалуы
Бәсеке, оның экономикалық табиғаты мен елдің шаруашылық өміріндегі атқаратын рөлі
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
ҚОРАМСАҰЛЫ АҚАН СЕРІ
МАРҒҰЛАН ӘЛКЕЙ ХАҚАНҰЛЫ
Жоғары оқу орындарының экология бөлім студенттеріне қазақ тiлiн дамыта оқытудың әдiстемесі
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
Ақыл-ойының дамуы артта қалған 2-3 сынып оқушыларының уақыт және кеңістік жөніндегі түсініктерді қолдануы
ОҚУШЫҒА ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ - ПЕДАГОГИКАЛЫҚ МІНЕЗДЕМЕ
Физика сабағында оқушыларды қарқындата оқыту