Көп таңбалы сандарды оқу және жазу

Бастауыш сыныптарға арналған қысқа мерзімді жоспарлар топтамасы

Бұл топтама бастауыш сыныптарға арналған қысқа мерзімді жоспар үлгілерін ұсынады. Төменде 21–30-нөмірлі жоспар тақырыптары және бір тақырып бойынша толықтырылған үлгі құрылымы берілген.

Жоспар тақырыптары (21–30)

  1. 21500 м жүгіру техникасы
  2. 22Көп таңбалы сандарды оқу және жазу. Есептерді салыстыру
  3. 23«Жолбарыспен айқас» (Қамбар батыр жырынан үзінді)
  4. 24«Тайбурылдың шабысы» (Қобыланды батыр жырынан үзінді)
  5. 25Сандарды және шамалардың мәндерін салыстыру. Есептерді салыстыру
  6. 26Фонетикалық талдау
  7. 27Мәтін туралы берілген ұғымды кеңейту
  8. 28Бөлім туралы түсінік
  9. 29Өзіндік жұмыс №1
  10. 30«Тортайдың мұңы» (Алпамыс батыр жырынан үзінді)

Үлгі жоспар: «Көп таңбалы сандарды оқу және жазу. Есептерді салыстыру»

Төмендегі құрылым қысқа мерзімді жоспардың мазмұнын жүйелеуге көмектеседі: мақсат, күтілетін нәтиже, ресурстар, әдістер және сабақ кезеңдері.

Сілтеме

Математика оқулығының әдістемесі, интернет ресурстары.

Сабақтың жабдығы

  • Суретті кестелер
  • Қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер
  • Ватман, маркер
  • Стикерлер

Мақсаты

  • Көп таңбалы сандарды оқуда аталмаған разряд бірліктерінің орнына нөл жазылатынына назар аударту.
  • Тура және жанама түрде берілген есептерді салыстыру.
  • Оқушыларды тура және жанама түрде тұжырымдалған есептерді шығаруға баулу; білімін толықтыру және кеңейту.
  • Ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлауын дамыту.

Оқыту нәтижесі

  • Көп таңбалы сандарды оқуда аталмаған разряд бірліктерінің орнына нөл жазылатынын түсінеді.
  • Тура және жанама түрде берілген есептерді салыстыра алады.
  • Тура және жанама түрде тұжырымдалған есептерді шығара алады.
  • Ауызша және жазбаша есептеу дағдылары нығаяды, логикалық ойлауы дамиды.

Көрнекілігі

Кесте, суретті есептер, ватман, маркер, стикерлер.

Әдістер

Жеке, топтық және жұптық жұмыстар.

1) Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал орнату

Неліктен кемелер адасып қалмайды,
Ал тура жолмен тұман мен жауында
Желдей есіп самғайды?
Өйткені, байқасаңыз, мінеки,
Капитандарға көмекке келеді —
Ма-те-ма-ти-ка.

Топқа бөлу

  • Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі.
  • Бағалау парақшасын толтырып, танысады.

2) Үй тапсырмасын пысықтау

№8 тапсырманы ауызша орындату.

3) Қызығушылықты ояту

Ауызша есеп (тақтамен жұмыс)

80700 345080 21184902
  • Санды оқы. Осы сандарда әр кластың неше разряды бар?
  • Олар тақ па, әлде жұп па?
  • Бұл қандай сандар (разрядтық құрылымы бойынша)?

Бүгін көп таңбалы сандарды дұрыс оқып, сауатты жазуды үйренеміз. №1 тапсырма математикалық диктант ретінде орындалады.

4) Мағынаны тану

Сандарды салыстыр

50960 7400 3000 800000

Не байқадың? Қандай разрядтарда нөлдің рөлі көрініп тұр?

Есіңе сақта!

Көп таңбалы санды жазғанда алдымен екінші кластың аталған барлық бірліктерін жазып, оған бірінші кластың аталған барлық бірліктерін тіркеп жазамыз. Егер қандай да бір разряд аталмаса, ол разрядта бірліктер жоқ деген сөз. Сондықтан аталмаған разряд бірліктерінің орнына нөл жазылады.

Өз бетімен орындалатын тапсырмалар

№2. Разрядтық қосылғыштарға жікте

  • 300000 + 70000 + 7000 = 377000
  • 300000 + 7000 + 70 = 307070
  • 300000 + 70000 = 370000

№3. Мәтіндегі сандарды цифрмен жаз

15000, 3310, 11690, 1800, 3000

№4–5. Сандарды оқы және жаз

Мұғалім ұсынған сандарды дұрыс оқып, дәптерге сауатты жазады.

Топтық тапсырма (№6–7): есептерді шығару және салыстыру

1-топ

Тура тұжырым
  • Атасы — 54 жаста.
  • Немересі — 45 жас кіші.

Ш: 54 − 45 = 9

Ж: немересі 9 жаста.

2-топ

Жанама тұжырым
  • Атасы — 54 жаста.
  • Атасы немересінен 45 жасқа үлкен.

Ш: 54 − 45 = 9

Ж: немересі 9 жаста.

3-топ

Тура тұжырым
  • Құрлықта — 40 км.
  • Теңізде — 34 км кем.

Ш: 40 − 34 = 6

Ж: теңізде 6 км.

4-топ

Жанама тұжырым
  • Құрлықта — 40 км.
  • Құрлықтағы қашықтық теңіздегіден 34 км артық.

Ш: 40 − 34 = 6

Ж: теңізде 6 км.

5) Сергіту сәті

Тілі бар, үні жоқ,
Өзін адам түсінген.
Жүрегі бар да, қаны жоқ,
Сөйлеп тұрған ішінен.

Жауабы: кітап.

6) Ой толғаныс

№9. Геометриялық тапсырма

  • Тіктөртбұрыш сызу.
  • Оны әріптермен белгілеу.
  • Атауы бойынша жазу.
  • Екі үшбұрышқа бөлу.
  • Белгіленуі бойынша жазып көрсету.

7) Сабақты бекіту

  • Бүгінгі сабақта не істедік?
  • Қай тапсырма қиын болды? Неліктен?

8) Үй тапсырмасы

№9. Амалдарды орындау. Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады.

9) Бағалау және кері байланыс

  • Бағалау парақшасын толтыру.
  • «Өз жұмысыма ризамын ба?» сұрағына қысқа жауап беру.
  • Көңіл күйді стикерге жазып, тақтаға жапсыру.

Қажет болған жағдайда материалдың толық нұсқасын қарап, келесі сабаққа дайындық жүргізіледі.