Көсемшенің жұрнақтары нешеу

Сабақтың тақырыбы

Көсемше

Бұл сабақ көсемше туралы теориялық және тәжірибелік білімді жүйелеуге, оқушылардың ой-өрісін, білім-білік дағдыларын және шығармашылық қабілеттерін байқауға әрі бағалауға бағытталған.

Сабақтың мақсаттары

  • Көсемше туралы теориялық және тәжірибелік білім деңгейін анықтау, ой-өрісті, дағдыларды, шығармашылық қабілетті бағалау.
  • Тапқырлыққа, өз көзқарасын жүйелі әрі нақты жеткізуге, өнер-білімге құштарлық пен дүниетанымды кеңейтуге баулу.
  • Адамгершілікке тәрбиелеу, туған жерге сүйіспеншілікті және қазақ тіліне құрметті қалыптастыру.

Сабақтың форматы

Сабақтың түрі
Дәстүрлі жаңа сабақ
Әдістері
Хабарлау, баяндау, сұрақ-жауап, қызығушылықты ояту, мағынаны тану, ой-толғаныс
Пәнаралық байланыс
Әдебиет

Көрнекіліктер

  • Оқулық
  • Әдістемелік материалдар
  • Сызбалар, топтастыру

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу.
  • Сабаққа қатысуды бақылау.
  • Оқу құралдарын тексеру.

II. Өткен тақырыптарға шолу

Ауызша сұрақтар

  • Есімше дегеніміз не? Мысал келтір.
  • Есімшенің жасалу жолдарын ата.
  • Есімше сөйлемде қандай қызмет атқарады? (Сызба бойынша айтуға болады.)

Практикалық жұмыс

  • Есімше мен етістерді пысықтау үшін семантикалық картамен жұмыс.
  • Экранда көрсетілген кестені толтыру.

III. Жаңа сабақ: көсемше

1) Қызығушылықты ояту

Уақыты: 3 минут

Оқушыларға тіл туралы өлең жолдарын айтқызуға болады:

Менің тілім — өзгелерден ерек тым.

Тілім барда қысылмаймын, өжетпін!

Орыстардың шолақ келер сөздерін,

Қазақ тілмен кестеледім, көп еттім!

Өзге тілдің ұзақ сонар сөйлемін

Мақалменен нұсқа айтып, дөп еттім!

2) Мағынаны ашу

Қайталау

  • Есімше
  • Өткен шақ есімше
  • Келер шақ
  • Ауыспалы келер шақ

Көсемше: негізгі ереже және жұрнақтары

Көсемше — етістіктен жасалатын, қимылдың амалын, мезгілін, себебін, қатар атқарылуын білдіретін тұлға.

-ып -іп -ғалы -гелі

3) Топтастыру: сөйлемдерді толықтыру

Көп нүктенің орнына көсемшенің немесе есімшенің тиісті жұрнақтарын қойыңдар.

Диалог Толықтыру
— Қайда бар… отырсың? Жұрнақты қойып жазыңдар.
— Сабаққа бір… отырмын. Жұрнақты қойып жазыңдар.
— Маған неге келдің? — Қазақ тілі оқулығын сұра… келдім.
— Мен ағылшынша үйрен… біраз болды. Жұрнақты қойып жазыңдар.
— Ал мен 1-сыныптан бастап оқы… келемін. Жұрнақты қойып жазыңдар.
— Жақында қандай мәтін оқыдың? — Ана туралы оқы…быз.
— Өлеңді жаттадың ба? — Жоқ, енді жатта… отырмын.

Оқушылар тақтадағы кестеге жұрнақтарды кезектесіп жалғайды (мысалы: -ғалы, -гелі, -п, -гелі, -п, -ған, -п).

4) Суретпен жұмыс: салыстыра сипаттау

Суретке қарап, жазғы тау көрінісі мен қысқы тау көрінісін салыстыра сипаттаңдар. Сөйлем ішінде есімше мен көсемшені қолданып, жұрнақтарының астын сызыңдар.

5) Бекіту: шағын ауызша тест

1. Қазақ тілінде неше сөз табы бар?

  • A) 9
  • B) 8
  • C) 7
  • D) 6

2. Көсемше қай сөз табынан жасалады?

  • A) Есімдік
  • B) Етістік
  • C) Зат есім
  • D) Үстеу

3. Көсемшенің жұрнақтары:

  • A) -қан, -кен, -ған, -ген
  • B) -ып, -іп, -п

4. Көсемше тұлғасындағы сөз тіркесін тап:

  • A) барған жоқ
  • B) айтып кел
  • C) ауылға кел
  • D) сабақты оқы

5. Көсемшенің жұрнақтары нешеу?

  • A) 5
  • B) 8
  • C) 9
  • D) 10

6. Көсемше тұлғасындағы сөйлемді тап:

  • A) Жауға аттануға рұқсат сұрады.
  • B) Ақботаны да көргім келеді.
  • C) Абай мұны біліп жүр еді.

Үй тапсырмасы

Ережені түсініп оқу.

Бағалау

Оқушылардың жауаптары мен тапсырма орындауына қарай бағалау жүргізіледі.

Автор туралы мәлімет

СҚО, Петропавл қаласы, №9 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі: Насырова Гүлжамал Рашитқызы.