Кәсіби мақсат
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: «Математиканы оқыту – кеше, бүгін, ертең. Жетістіктер мен кемшіліктер». Бұл сабақ болашақ жас мамандардың кәсіби қызығушылығын арттырып, ізденіс пен зерттеуге бағыт беруге және қателіктерден сақтануға тәрбиелеуге арналған.
Сабақтың мақсаты
- Болашақ мамандардың өз ісіне қызығушылығын ояту.
- Ізденіске, зерттеуге бағыт-бағдар беру.
- Қателіктерден бойын аулақ ұстауға тәрбиелеу.
Кәсіби бағыт
- Оқушыларды жауапкершілікке және кәсіби сауаттылыққа тәрбиелеу.
- Кәсіби білімін үздіксіз арттыруға ынталандыру.
- Болашақ мамандыққа сай тиімді әдістерді меңгерту арқылы әдістемелік бағдар беру.
Білімділік
Математиканы оқыту тарихын зерделеп, оқытудағы жетістіктер мен кемшіліктерді ажырата білуге, талдауға және зерттеуге үйрету. Ізденімпаздық мәдениетін қалыптастыру.
Дамытушылық
Студенттердің практикалық іскерлігін, өз бетімен еңбек ету дағдысын және жеке білім-білік деңгейін дамыту.
Тәрбиелік
Шыншылдық пен адалдық құндылықтарын нығайтып, сауатсыздықтың жас ұрпақ өміріне зиян келтіретінін ұғындыру.
Сабақ форматы және қолданылатын тәсілдер
Сабақтың түрі
Пресс-конференция форматы және іскерлік сабақ.
Технологиялар мен әдіс-тәсілдер
- Проблемалық оқыту технологиясы.
- Продуктивті және репродуктивті әдістер.
- Интерактивті әдістер.
- Жобалау әдісі.
Көрнекілік
- Слайдтар
- Семантикалық карта
Құрал-жабдықтар
- Компьютер
- Математика кітаптары
Пәнаралық байланыс
- Тарих
- Сызу
Оқыту принциптері
- Ғылымилық
- Көрнекілік
- Қарапайымнан күрделіге қарай беру
Пайдаланылған әдебиеттер
- Мектеп математика оқулықтары
- А. П. Киселев — «Математика»
Міндеттер
1) Талдау және пікір қалыптастыру
Тарихи материалдарға негізделген тапсырмаларды талдап, қабылдау арқылы өз көзқарасын дәлелді түрде қалыптастыруға машықтану.
2) Өз бетімен еңбек ету
Өзіндік жұмыс мәдениетін күшейтіп, іскерлік пен дағдыны жүйелі дамыту.
3) Құндылықтық бағдар
Шыншылдық пен адал өмір сүру ұстанымдарын бекітіп, сауатсыздықтың жас ұрпақ өміріне тигізер зиянын түсіндіру.
Сабақ жоспары (дидактикалық кезеңдер)
-
I. Ұйымдастыру
Тақырыппен таныстыру, мақсат-міндеттерді нақтылау.
-
II. Білімді актуализациялау
Өткен тақырыптарды қайталау, негізгі ұғымдарды еске түсіру.
-
III. Жаңа сабақ
Бүгінгі тақырыпты ашу, мәселе қою және дәлелдеу.
-
IV. Рефлексия
Әр оқушының тақырыпты қаншалықты түсінгенін бақылау және жинақтау.
-
V. Үй тапсырмасы бойынша нұсқаулық
Сабақта өткен материалды пысықтауға бағытталған тапсырма беру.
Сабақтың барысы: пресс-конференция моделі
Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ жүргізуге қатысатын шығармашылық топтармен таныстыру.
1) Эксперттер
- Тарихшы-математик
- Теоретик
- Зерттеуші-ғалым
2) Аналитиктер
- Әдіскерлер
- Зерттеуші-ғалым
- Бастауыш педагогика мұғалімі
3) Мемлекеттік білім ұйымдарының өкілдері
Бақылау, талдау және қорытынды пікір ұсыну.
4) Журналистер
- «Математика-Физика» республикалық журналының тілшісі
- «Бастауыш мектеп» республикалық журналының тілшісі
- «Қазақстан мектебі» республикалық журналының тілшісі
- «Сыр мектебі» облыстық газетінің тілшісі
Пресс-конференция кезеңі
-
1) Оқытушының кіріспе сөзі
- Пресс-конференцияның тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
- Қарастырылатын сұрақтардың өзектілігін негіздеу.
-
2) Эксперттердің баяндамасы
Тарихи тәжірибе, қазіргі ахуал және болашақ бағдар бойынша негізгі тұжырымдар ұсынылады.
-
3) Аналитиктердің талдауы
- Қаралған проблемалар бойынша қорытынды жасайды.
- Мәселені шешудің ықтимал жолдарын ұсынады.
-
4) Журналистердің сұрақтары
- Эксперттер мен аналитиктерге нақтылау сұрақтарын қояды.
- Талқылаудың баспасөзде қалай көрініс табатынын сипаттайды.
-
5) Мемлекеттік білім ұйымы өкілінің қорытындысы
Ұсыныстарды жүйелеп, алдағы қадамдарды нақтылайды.
Күн тәртібіндегі негізгі мәселелер
1) Математика: кеше және бүгін
Оқыту дәстүрлері мен қазіргі талаптарды салыстыру: не сақталды, не өзгерді, неге өзгеруі тиіс?
2) Оқушылар білімінің төмендеу себептері
Жиі жіберілетін қателіктерді анықтау, олардың түпкі себептерін талдау және алдын алу тәсілдерін ұсыну.
3) Жетістікке жетудің жолы: жобалар
Жобалық жұмыс арқылы қызығушылықты арттыру, нәтижені өлшеу және оқу жетістігін тұрақтандыру.