Мәтінді түсініп оқу
Әдебиеттік оқу 3 сынып
Тақырыбы: Бозторғай – дала сәні.
Мақсаты:
1. М. Бекбосынның Бозторғай - дала сәні әңгімесінің мазмұнын ашып, мәнін түсіндіру.
2. Мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тіл байлығын, сөйлеу мәнерін жетілдіру.
3. Қоршаған ортаны, құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді игерту
Әдістері: Дамыта оқыту технологиясының әдістері
Көрнекілігі: үнтаспа, мазмұнына байланысты суреттер, нақыл сөздер.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық, достарым,
Арайлап атқан күнге.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1. Құмдағы құпия әңгімесі не туралы?
2. Темір шешесімен қайда барады екен?
3. Ол қандай қызық оқиғаға тап болды?
Мәтінге байланысты жаттап келген мақал - мәтел, жұмбақ, жаңылтпашты айту.
Қорытындылау.
ІІІ Қызығушылықты ояту
Үнтаспадан Құстар дауысы естіледі.
1. Ненің дауысын естіп тұрмыз?
2. Құстардың дауысын қою себебім, бүгін құстар тақырыбын жалғастырамыз.
3. Көктем жаршысы нелер?
Біріккен Ұлттар Ұйымының шешімі бойынша 1 сәуір - Халықаралық Құстар күні болып белгіленді.
Поэзия минуты
1 - оқушы: Орманға бара жатқандар
Аңшылық дәмін татқандар
Өтінем түгел бәріңнен
Көктемде құсты атпаңдар!
2 - оқушы: Тіккен туы қазақтың
Күнге сәлем жолдасын
Қыран құсы қалықтап
Көк аспанды шарласын!
3 - оқушы: Көрікті көктемде құстар әні толастамасын
Шаттана шарықтаңдар, қанатты достар!
Мағынаны ашу
Оқулықпен жұмыс
1. Мәтінді түсініп оқу. Бозторғай – дала сәні
2.. Сөздік жұмысы Бұлбұл, тоты, аққу, сұңқар, мүлгіген
Жөн – жоралғы, көде.
Жаңа сөздермен сөйлем құрастыру.
3. Мәтінді бөліктерге бөлу. Жоспар құру.
Сергіту сәті.
4. Мәтіннен бозторғай туралы не білдің?
5. Энциклопедиядан алынған қосымша дерекпен жұмыс
- Неше түрі анықталған
- Қайда кездеседі
- Денесінің ұзындығы, салмағы, қанатының ұзындығы
- Ұясын қандай жерге салады?
- Немен қоректенеді?
6. Неліктен Бозторғай – дала сәні деп аталады?
ІҮ Ой қозғау
1 - топ Таң ата тіршілік әнін төгеді. Өзінің сайраған үнімен көңіл аудартады.
Адамдарға қандай тілек айтқандай болады деп ойлайсыңдар?
2 - топ. Бес жолды өлең Бозторғай
3 - топ Эссе. Құстар – біздің досымыз
Үй тапсырмасы:
Мәтінді түсініп оқу.
Құстарға байланысты қандай наным - сенімдер бар екенін анықтау.
Жұмбақтарды жаттау.
Бағалау.
Бастауыш сынып оқушыларының оқылым дағдыларын қалыптастыру
«Бастауыш сыныпта оқушыларға мәтіндік қабылдаттыру үшін істелетін жұмыстар мен мәселелер»
Бастауыш сынып оқушыларының оқу дағдысын қалыптастыру жолдары
Бастауыш сыныпта оқушыларға мәтінді қабылдаттыру үшін істелетін жұмыстардың негізгі мәселелері
Бастауыш сынып оқушыларының оқу дағдыларын қалыптастыру
Бастауыш сынып оқушыларының оқу дағдыларын қалыптастыру жолдары
Қазақ тілі сабағында оқушының сөздік қорын байыту жұмыстарының түрлеріне тоқталу және олардың тілді үйрену барысында алатын орнын анықтау
ОҚУ ДАҒДЫСЫН ҚАЛЫПТАСТЫРУДЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК НЕГІЗДЕРІ
Оқылым стратегияларының өзіндік ерекшеліктерін ашу
Бастауыш сыныптардағы Әдебиеттік оқу пәнінің жаңа мазмұны
Ауыл мектебі оқушыларын рухани-адамгершілікке тәрбиелеудің педагогикалық шарттарының орындалуы
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
Жоғары оқу орындарының экология бөлім студенттеріне қазақ тiлiн дамыта оқытудың әдiстемесі
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
Ақыл-ойының дамуы артта қалған 2-3 сынып оқушыларының уақыт және кеңістік жөніндегі түсініктерді қолдануы
ОҚУШЫҒА ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ - ПЕДАГОГИКАЛЫҚ МІНЕЗДЕМЕ
Физика сабағында оқушыларды қарқындата оқыту
Дене тәрбиесі кафедрасының оқытушысы Ахбаев Е.М. 2006-2007 оқу жылының ғылыми зерттеу жұмыс жоспары
Оқушыларды тәрбиелеудегі отбасы мен мектеп тәрбиесі
жоғарғы оқу орындар үшін гуманитарлық пәндер