Балалар ауылы
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
- Тақырыбы
- Лексикадан өткенді қайталау
- Сабақ түрі
- Қайталау сабағы
- Әдіс-тәсілдер
- Сұрақ-жауап, түрлендіріп өткізу әдісі
- Көрнекіліктер
- «Жеті ата» картасы, үлестірмелі материалдар, тірек-сызба
Сабақтың мақсаттары
- Лексика бойынша бұрын алған білімді еске түсіру және жүйелеу.
- Өткен тақырыптарды бекітіп, тапсырмаларды сауатты әрі дәл орындауға дағдыландыру.
- Ұлттық құндылықтарды құрметтеуге, салт-дәстүрді тануға және «жеті атасын» білуге тәрбиелеу.
Эпиграф және сабақ идеясы
Жеті атасын білген ер,
Жеті жұрттың қамын жер.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушыларды түгендеу.
- Үй тапсырмасын тексеру.
- Түсіндірме күнделік арқылы мақал-мәтелдердің мағынасын ашу.
І. «Аталар ауылы»
Негізгі ұғымдарды еске түсіру.
- Лексика дегеніміз не?
- Сөздің тура және ауыспалы мағынасы қалай жасалады?
- Көп мағыналы сөздер дегеніміз не?
ІІ. «Әкелер ауылы»
Мағыналық қатынастарды салыстыру.
- Омонимдер мен көп мағыналы сөздердің ұқсастығы неде?
- Төзімділік сөзінің синонимін табыңдар.
- Қайырымдылық сөзінің антонимін табыңдар.
ІІІ. «Балалар ауылы»
Оқулықпен жұмыс және сөздік қорды дамыту.
220-жаттығу
Өлеңнен ұлттық тағам атауларын теріп жазу:
айран, ірімшік, сары май, сары уыз, ет, қазы, қаймақ және т.б.
Кесел сөзінің синонимін табыңдар.
ІV. «Немерелер ауылы»
Тіл мәдениеті және мәнерлі сөйлеу.
- Табу сөздер дегеніміз не?
- Эвфемизм мен дисфемизм дегеніміз не?
- Ақсаусақ сөзінің дисфемизмін табыңдар.
V. «Шөберелер ауылы»
Ойын
«Баламасын табыңдар»
- Лезде—
- Әдемі—
- Жуас—
- Тез сөйлесу—
Белсендіру
Әзіл аралас сұрақтар
- Қандай бала сүйкімді?
- Адамда арқау бола ма?
- Қайтсең тегін ішесің?
- Кім күлкіге, кім ұйқыға тоймайды?
VІ. «Шөпшек ауылы»
Карточкамен жұмыс.
VІІ. «Немене ауылы»
- Сабақты бекіту.
- Бағалау.
- Үй тапсырмасы: 226-жаттығу.
Автор туралы
Ақтөбе облысы, Қобда ауданы, Бегалы ауылы — Бегалы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Избасова Салтанат Абатқызы.
Сабақ форматы
«Жеті ата» ауылдарына саяхат
Қайталау мен бекітуге арналған құрылымды тапсырмалар.