Ауыл еңбегі
Астана қаласы, №28 орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі: Д. А. Өтегенова
Сабақтың типі
Жаңа сабақ
Сабақтың түрі
Инновациялық-ақпараттық сабақ
Сабақтың тақырыбы
Біздің ауыл және қала. Ауыл еңбегі
Сабақтың мақсаты
Ауылдық жердегі шаруашылық түрлерінің сан алуан екенімен таныстыру.
Пәнаралық байланыс
Қазақ тілі
Сабақтың міндеттері
- Ауыл өмірі туралы мағлұмат беру.
- Еңбек түрлерінің бір-бірімен тығыз байланысын түсінуге үйрету.
- Ауылға деген сүйіспеншілікті арттыру.
Күтілетін нәтиже
- Ауыл өмірі туралы терең мағлұмат алады.
- Ауылдағы еңбек түрлерінің сан алуандығымен танысады.
- Топта салыстыру және зерттеу жұмыстарын жүргізе алады.
Сабақта қолданылатын әдістер
Бағалау
Оқушылардың жұмысы қолданылған әдістер аясында орындалған тапсырмалар арқылы бағаланады (топтастыру, кубизм, кейіпкерге хат, автор орындығы).
Қажетті материалдар
Оқулық, суреттер, интерактивті тақта және қосымша көрнекіліктер.
Сабақтың барысы
I. Қызығушылықты ояту
Жидек алаңы (сергіту сәті)Оқушылар «Ауылым» әнін тыңдайды. Әңгіме ән мазмұнын талқылаудан басталады:
- Өлең (ән) не туралы?
- Дұрыс: ауыл туралы.
Интерактивті тақта арқылы ауыл мен қаланың суреттері көрсетіледі. «Ой шақыру» әдісімен сұрақ қойылады:
Сұрақ
«Ауыл еңбегі» деген сөзді естігенде ойларыңа не келеді?
Жеке жұмыс
Оқушылар ойларын жеке жазады.
Жұптық жұмыс
Жұпта оқиды.
Топтық талқылау
Топта талқылап, ортақ ойды тақтаға жазады.
Осылайша сабақтың тақырыбы нақтыланады: «Біздің ауыл және қала. Ауыл еңбегі».
II. Мағынаны тану
Оқушылар мәтінді оқып, жаңа ақпаратпен танысады. Талқылауға бағыт беретін сұрақтар:
- Ауылда қандай мекемелер бар?
- Мал өсіруге байланысты қандай еңбек түрлері бар?
- Егін егуге байланысты қандай еңбек түрлері бар?
- Еңбек түрлерінің бір-бірімен байланысы қандай?
Жеке
Оқушылар жауаптарын жеке жазады.
Жұпта
Жұпта оқып, нақтылайды.
Топта
Топта талқылап, толықтырады.
Негізгі мазмұн (мәтін бойынша)
Қазақстан халқының едәуір бөлігі ауылдық жерлерде тұрады. Егін егу, мал бағу, жеміс-жидек өсіру сияқты шаруалардың басым бөлігі ауыл тұрғындарының еңбегі арқылы атқарылады.
Ауылда мектеп, мәдениет үйі, балалар тәрбиесіне арналған мекемелер және медициналық қызмет көрсететін орындар болады.
Мал шаруашылығындағы еңбек түрлері
- Мал дәрігері
- Қойшы
- Сауыншы
- Бақташы
- Күзетші
Егіншілік саласындағы еңбек түрлері
- Тракторшы
- Шөпші
- Маяшы
- Комбайншы
Ауылдағы еңбек түрлері өзара тығыз байланысты: біреулер киім-кешек тігеді, екіншілері мәдени, медициналық және басқа да қызметтер көрсетеді. Бұл байланыс ауыл тіршілігінің үйлесімді жүруіне негіз болады.
Кубизм стратегиясы: топтық тапсырмалар
6 топ1-топ: Суреттеңіз
- Ауыл табиғатының бейнесін суреттеңіз.
- Ауыл тұрмысын суреттеңіз.
2-топ: Қолданыңыз
- Ауылға қатысты қандай өлең, мақал-мәтелдерді білесіздер?
3-топ: Салыстырыңыз
- Ауыл мен қала тұрмысын салыстырыңыз.
- Ауыл еңбегі мен қала еңбегінің түрлерін салыстырыңыз.
4-топ: Ойыңызбен байланыстырыңыз
- «Ауыл» сөзін естігенде көз алдыңызға не елестейді?
5-топ: Зерттеңіз
- Ауылдағы еңбек түрлерінің пайдасын зерттеңіз.
- Қаладағы еңбек түрлерінің пайдасын зерттеңіз.
6-топ: Қарсы шығыңыз немесе пікірді қолдаңыз
Иә
«Ауыл өмірі жақсы» немесе «қала өмірі жақсы» деген пікірді қолдап, 3 дәлел келтіріңіз.
Жоқ
Қарсы пікір айтып, 3 дәлел келтіріңіз.
III. Ой толғаныс
Стратегия
Кейіпкерге хат
Оқушылар ауыл тұрғындарына хат жазады. Жұмыс кезеңдері:
- Жеке жазады.
- Жұпта оқиды.
- Топта талқылайды.
Стратегия
Автор орындығы
Әр топтан ең қызықты хат таңдалып, бір оқушы ортаға шығып оқиды. Тыңдаушылар мазмұнға байланысты қысқа пікір білдіреді.
Үй тапсырмасы
«Ауыл – алтын бесік» тақырыбында эссе жазып келу.