Ұйымдастыру Оқушыларды түгендеу

Пәні: География (6-сынып)

Сабақтың тақырыбы
Өзендер
Оқыту әдістері
Диалогтік оқыту, топтық жұмыс, СТО, АКТ, талантты және дарынды балаларды оқыту, жас ерекшеліктерін ескеру, көшбасшылық, ОБ
Сабақтың көрнекілігі
Жарты шарлар картасы, оқулық, кескін карта, атлас, интерактивті тақта, бағалау парақшасы

Сабақтың мақсаттары

Оқушыларға өзен және оның негізгі элементтері, шоңғалдар мен сарқырамалар туралы ұғым қалыптастыру. Өзен ағысының жер бедеріне тәуелділігін және өзендердің шаруашылықтағы маңызын түсіндіру.

Міндеттері

  • Дамыта оқытуға негізделген шығармашылық қиялды, жүйелеу және ойлау қабілеттерін дамыту.
  • Жоспар бойынша өзенге сипаттама беруге үйрету.

Күтілетін нәтиже

  • Өзеннің элементтері туралы түсінік қалыптасады.
  • Шоңғал, сарқырама және өзен режимі ұғымдарын меңгереді.
  • Өзендердің шаруашылықтағы маңызын түсіндіре алады.
  • Өзендерге сипаттама беруді үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақ құрылымы оқушының ойлау әрекетін кезең-кезеңімен дамытуға бағытталған: қызығушылықты оятудан бастап қорытындылау мен бағалауға дейін.

I. Ұйымдастыру

Оқушыларды түгендеу, психологиялық ахуал орнату, топқа бөлу.

II. «Ойлан тап»

Қысқа тапсырмалар арқылы негізгі ұғымдарға назар аударту.

III. «Ой қозғау»

Сұрақ-жауап және талқылау арқылы тақырыпқа кіріспе жасау.

IV. Білу

Өзен және оның элементтері туралы бастапқы білімді анықтау.

V. Түсіну

Шоңғалдар, сарқырамалар және өзен ағысының ерекшеліктерін түсіндіру.

VI. Талдау

Өзен ағысының жер бедеріне тәуелділігін мысалдар арқылы талдау.

VII. Қолдану

Атлас, кескін карта және тапсырмалар арқылы білімді тәжірибеде қолдану.

VIII. Жинақтау

Негізгі ұғымдарды жүйелеу, жоспар бойынша өзенге сипаттама құрастыру.

IX. Бағалау

Бағалау парақшасы арқылы оқу нәтижесін бағалау.

X. Кері байланыс

Оқушылардың түсіну деңгейін анықтап, қысқаша рефлексия жасау.

XI. Үй тапсырмасы

Тақырып бойынша қорытындылау және келесі сабаққа дайындық тапсырмаларын беру.