Стакандағы суға тұз салып, қасықпен араластыру
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға ас тұзы, адамдар мен жануарларға тұқзды пайдалану қажеттігі, ас тұзының негізгі көздері көлден тұз өндіру туралы түсінігін қалыптастыру.
2. Логикалық ойлау қабілетін, біл байлығын дамыту.
3. Табиғатты аялауға тәрбиелеу, ел байлығын үнемдеп пайдалануға үйрету.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: Ас тұзы, сызбалар, интерактивті тақталар, слайд, сабын, шыны, карта және т. б.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасы
Құм неден тұрады? Құмнан не жасайды? Құм қалай өндіріледі? Саз қандай болады? Саздан не жасайды? Әктас табиғатта қандай жерде кездеседі? Әктасты қалай пайдаланады? Мәрмәр деген не?
III. Жаңа сабақ
Ой қозғау Пайдалы қазбалар қасиеті жағынан неше топқа бөлінеді?
Пайдалы қазбалар
Жанғыш ---------- Кенді ------------- Кенсіз
Көмір ------------- Темір ---------------- Құм
Газ ----------------- Алюминий --------- Саз
Мұнай ----------- Мыс ------------ Мәрмәр
Қорғасын ------- Әктас -------------- Ас тұз
Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы ас тұзы. Ас тұзын не үшін қолданады? Ал осы сендер ас тұзының қайдан келетінін ойлап көрдіңдер ме?
Ас тұзы
Жерасты шахтасында Ащы көлдің түбінде
Тұзды қалай өндіреді? Суреттермен жұмыс – слайд түрінде
Қазақстанда ас тұзы қай жерлерде өндіріледі?
Картамен жұмыс Ақтөбе облысы - Шалқарда, Атырау облысы - Дассорда, Индирде, Қызылорда облысы - Аралда, Павлодар облысы т. б.
Оқулықпен жұмыс, мәтінмен танысу
Сөздік жұмыс: ақыр, ағынды, ағынсыз. Ағынды көлден өзен ағып шықса су тұщы болады. Ағынсыз көлден су ағып шықпайды, су ащы болады.
Сұраққа жауап алу. Ас тұзы не үшін керек? Тұз тұнбасы қалай пайда болады? Адам тұзды қайдан алады?
Тәжірибе жасау. Стакандағы суға тұз салып, қасықпен араластыру. Дәмін татып көру, оның түсін және судағы еру деңгейін анықтау.
Дәптермен жұмыс істеу. Нәтижесін дәптерге жазу. Дәмі ащы, түссіз, түрі ақ, суда ериді.
Сызба құрастыру
Ас тұзының қасиеті
Ащы,
ақ,
ериді,
түссіз
Қорытынды
Тест
1. Пайдалы қазбалардың қайсысы қатты кен жұмыстарына жатады?
А) Құм мен саз
Ә) Гранит пен тас көмір
Б) аз
2. Пайдалы қазбалардың қайсысы сұйық пен кен жынысына жатады?
А) Құм мен ас тұзы
Ә) Мұнай мен сынап
Б) Шымтезек
3. Пайдалы қазбалар шоғырланған жер қалай аталады?
А) Қойма
Ә) Кеніш
Б) Жер қойнауы
4. Пайдалы қазбалардың қайсысы кенді қазбаға жетеді?
А) Шымтезек
Ә) Фосфорит
Б) Темір кені
5. Кенді пайдалы қазбалар қандай мақсатта пайдаланылады?
А) Отын ретінде
Ә) Металл алуға
Б) Тыңайтқыш, құрылыс материалдарын дайындауға.
Үйге тапсырма: Ас тұзы мәтінін оқу.
Бағалау.
Консервілеу әдістері
Жармаларды пісіруге дайындау
Етті консервілеудің жаңа әдістері.
Өсімдік клеткаларының қосылыстарды қабылдауы
Агрохимия пәнінен зертханалық жұмыстар жинағы. Әдістемелік құрал
Сусындар түрлері
Органикалық молекулалардың функционалдық туындылары (зертханалық жұмыстарға арналған оқу құралы)
ТҰЗДАЛҒАН ЕТ ПЕН ТҰЗДАЛЫП-ҚАҚТАЛҒАН ЕТ ӨНІМДЕРІН ТЕКСЕРУ
Жеміс – жидек түрлері
Негізгі ертіндіні температурасы
Бас тоғанның негізделуі, Арыс-Түркістан каналын суғару мақсатында пайдалану және су әкету
Рынокқа өту жағдайларына экономиканы түрлендірудің тұжырымдық негіздері
Психологаялық түзету
АР ТҮЗЕЙТІН БІР ҒЫЛЫМ ТАБЫЛМАСА
Топырақтың түзілуі және оның құрамы
Эксперименттік тарау бойынша тұжырым
Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдама
Фрейдтің психоаналитикалық тұжырымдамасы
Ондағы негізгі идея қызмеркерлерді салауаттылыққа ынталандыру, дене тәрбиесі мен спортпен айналысуға үгіттеу
Бұлардың түжырымы бойынша жұмыртқа тек дайын организмнің дамуына қолайлы қоректік ортаның қызметін атқарады