Болымсыз етістіктерді тап
Тақырыбы: Болымды және болымсыз етістік
Мақсаты: 1. Болымды және болымсыз етістіктердің жасалу жолдарын, мағынасын меңгерту. Етістік туралы білімді тереңдету.
2. Сөздік қорын, тілін дамыту. Сауатты, көркем жазу дағдыларын жетілдіру, танымдық - ізденушілік әрекетін белсендіру.
3. Әдептілікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа, ұлттық мәдениетті бағалауға тәрбиелеу.
Әдісі: тірек сызба арқылы оқыту, топтау, венн диаграмма
Көрнекілігі: тірек сызба, деңгейлік тапсырмалар
Сабақ барысы
Психологиялық дайындық
Мақсатымыз – білім алу
Міндетіміз - еңбектену
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар, қазір жылдың қай мезгіл?
Әдебиеттік оқу пәнінен оқыған Көктем сәні мәтінін еске түсірейік, сонда көктем сәні нелер деп аңдар айтты?
Неліктен көктем сәнінің бірі – шуақты күн деп ойлайсыңдар?
Барлықтарыңызға күндей шуақты көңіл күй тілеймін.
Сонымен Күн не істейтінін сызбаға түсірейікші
Күн
↓
ерітеді
тірілтеді
жылытады
қарайды
төгеді
жандандырады
Осы сөздерге сұрақ қояйықшы, нені білдіреді, ендеше қандай сөз табына жатады?
Не істеді? Не қылды? Қайтті?
Заттың қимылы
Етістік
Үй тапсырмасын тексеру
26 - жаттығудың орындалысын тексеру
Етістік сөзінен баспалдақ жасау 3 қатар өз баспалдағын құрады:
Зерделі сұрақ, дәлелді жауап!
Етістік дегеніміз не? Етістіктің түрлетін ата?
1 Құрамына қарай
Дара - бір сөзден тұрады. (оқы, жаз)
Күрделі - екі, үш сөзден тұрады(келе жатыр)
2 Тұлғасына қарай
Негізгі – түбір сөзден болған етістікті (жүр, күт)
Туынды – түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған етістікті (ақылдас, ақта)
3 Іс - әрекеттің орындалуына қарай
Болымды
Болымсыз
28 - жаттығу
ЖҮЗ – ЖҮЗБЕ
КҮЛ – КҮЛМЕ
ТӨК – ТӨКПЕ
ЖАЗ – ЖАЗБА
БАР – БАРМА
ТАҚ – ТАҚПА
– Көшіріп жазу. Қосымшалы етістіктерді талдау
Неліктен олай топтадыңдар?
– Бірінші қатар іс - әрекеттің жүзеге асуын білдіреді.
– Екінші қатар іс – әрекеттің болмауын, жүзеге аспауын білдіреді.
Қорытынды шығару. (ереже шығарып, қорытындылауы)
Етістік болымды және болымсыз болып бөлінеді. Болымсыз етістік болымды етістікке – ма, - ме, - ба, - бе, - па, - пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады.
Мысал: айт – айтпа, жаз – жазба, кет – кетпе, сөйле – сөйлеме, т..
29 – жаттығу
– Сөйлемдерді көшіріп жаз.
– Болымсыз етістіктерді тап. Олардың қалай жасалғанын айт.
Бастауыш сынып мұғалімі Аршатай А. Қ.
Болымды және болымсыз етістік. жүктеу
Етістік формалары және оны оқытудың әдістері
Модификациялық етістіктер
Етістік түбірдің семантикалық ерекшеліктері
ҚАЗАҚ ТІЛІНЕН ЕТІСТІКТІ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Етістік категориялары
Бастауыш мектепте сан есім мен етістікті байланыстыра оқыту
СӨЗ ТАПТАРЫН ОҚЫТУДЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК НЕГІЗІ
Етістіктің зерттелуі туралы
Бастауыш сыныпта бекіту сабақтарын өткізудің теориялық негіздері
Қазақ тілінің грамматикасы
Бюджет балансы және бюджет тапшылығы
Бюджет тапшылығын қаржыландырудың жолдары. туралы
GRAPH кітапханасын қолдану
Бюджет тапшылығының проблемалары және бюджет тапшылығының болу себептері , оны төмендетудің әдістері .
Бюджет тапшылығын қаржыландырудың жолдары.
МTV парақтарының бастапқы беті
Ислам философияның бастапқы негізін қалаушылар
Қазіргі кездегі инфляция жағдайын сипаттап, оның төмендету жолдарын көрсетіңіз
КІТАП БІЛІМ БҰЛАҒЫ
Қызыл кітап туралы