Қазақстанның өзендерін ата

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның табиғаты

Бұл сабақ оқушылардың Қазақстан табиғаты туралы түсінігін кеңейтіп, тілдік дағдыларын дамытуды және отансүйгіштік сезімін күшейтуді көздейді.

Сабақтың мақсаты

  • Тақырып бойынша оқушылардың білімін кеңейту, буын түрлерін қайталау.
  • Ауызекі сөйлеуді, ойлау қабілетін дамыту; сауатты оқуға және жазуға үйрету.
  • Патриоттық тәрбие беру; өз еліне, жеріне сүйіспеншілікті арттыру.

Күтілетін нәтиже

  • Оқушылардың ойлау қабілеті дамиды.
  • Ауызекі тіл дағдылары жетіледі.
  • Өз бетімен білім алуға ынталанады.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Көрнекілігі

Интерактивті тақта, бағалау парағы

Әдіс-тәсілдері

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, қайталау, жеке жұмыс, кластер құру

Кіріспе ой

Балалар, өткен сабақтарда сендер Қазақстанның қалаларымен және мемлекеттік рәміздерімен таныстыңдар. Бүгін біз Қазақстанның табиғатымен танысамыз.

Сұрақ

«Табиғат» сөзін қалай түсінесіңдер?

Сұрақ

Табиғатқа нелер жатады?

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Оқушылардың психологиялық көңіл-күйін көтеру үшін «Шаттық шеңбері» ұйымдастырылады, жақсы тілектер айтылады.

Тілек мәтіні

Қайырлы таң, достым!

Қайырлы күн, құрбым!

Жұманың сәті

Сәттілікке толсын!

Бүгін алған бағаң

Кілең бестік болсын!

II. Үй тапсырмасын тексеру (өткенді пысықтау)

Өткен сабақ бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы сұрақтар қойылады. Оқушылар жауап береді және «Елтаңбасы елімнің» өлеңін жатқа айтады.

Сұрақтар

  1. Қазақстан Республикасының рәміздері қандай?
  2. Мемлекеттік рәміздер қай жылы қабылданды?
  3. Елтаңбаның түсі қандай?
  4. Елтаңбаның ортасында не бейнеленген?
  5. Шаңырақтың айналасында нелер бар?
  6. Елтаңбаның екі жағын нелер көмкерген?
  7. Елтаңбаның авторлары кімдер?
  8. Елтаңба туралы өлеңді кім айтып береді?

Бағалау

Жауап беру белсенділігі, дәлдігі және сөйлеу мәдениеті бойынша бағалау парағына белгі қойылады.

III. Жаңа сабақ

1) «Табиғат» сөзіне кластер

Жер Тау Теңіз Өзен Орман

2) Сөздік жұмыс

Ел
страна
Жер
земля
Теңіз
море
Көл
озеро
Өзен
река

3) Жаңа сөздермен жұмыс

Оқушылар жаңа сөздерді дауыстап оқиды, аудармасын айтады, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастырады.

Мысал

Біздің жеріміз үлкен.

Мысал

Біз биік тауға шықтық.

Мысал

Біз өзенге шомылдық.

4) Мәтінмен жұмыс

Мәтін мәнерлеп оқылады, аударылады. Оқушылар мазмұнын түсіндіріп, негізгі ойды анықтайды.

5) Сұрақ-жауап

  1. Қазақстанның жері қандай?
  2. Табиғаты қандай?
  3. Қазақстанда қандай таулар бар?
  4. Неше теңіз бар?
  5. Олар қай теңіздер?
  6. Қандай үлкен өзендер бар?

Саяхат 1: Іле Алатауы

Іле Алатауына «саяхат» жасау үшін грамматикалық тапсырмалар орындалады, сурет бойынша әңгіме құрастырылады.

Грамматикалық тапсырмалар

  1. Мәтіннен 3 жуан және 3 жіңішке сөзді теріп жаз.
  2. Сөздерді буынға бөліп жаз.

Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары орындалады.

Саяхат 2: Каспий теңізі

Келесі бағыт — Каспий теңізі. Оқушылар сызба бойынша сөйлеп, Қазақстанның табиғи нысандарын жүйелейді.

Сызба бойынша сөйлеу

Қазақстан

таулары

Қазақстан

теңіздері

Қазақстан

өзендері

«Сиқырлы сандық» тапсырмасы

Берілген сөздерді кестеге дұрыс орналастыр.

Саяхат 3: Ертіс өзені (Семей)

Енді Семей қаласындағы Ертіс өзеніне «саяхат» жасаймыз. Аспалы көпірге «шығу» үшін оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.

Айтылым үлгісі

Қазақстанның жері бай. Қазақстанда Іле Алатауы, Қаратау, Баянауыл, Алтай таулары бар. Екі үлкен теңіз бар: Каспий және Арал. Үлкен өзендер: Ертіс, Есіл, Іле, Сырдария, Шу.

IV. Бекіту: «Білім биржасы» ойыны

Оқушылар командаларға бөлініп, сұрақтар арқылы тақырыпты қорытындылап бекітеді.

Тапсырмалар

  1. Мемлекеттік рәміздерді ата.
  2. Қазақстанның астаналарын ата.
  3. Қазақстанның өзендерін ата.
  4. Қазақстанның теңіздерін ата.
  5. Мемлекеттік Туды сипатта.
  6. Қазақстанның тауларын ата.

Бағалау өлшемдері

  • Дәлелді жауап және нақты дерек келтіру
  • Сөйлеу мәдениеті және тіл нормаларын сақтау
  • Командалық жұмысқа қатысу белсенділігі

V. Қорытынды (сұрақ-жауап)

Қорытынды сұрақтар

  • Бүгін сабақта не туралы білдік?
  • Қазақстанда қандай таулар бар?
  • Елімізде қандай теңіздер бар?
  • Жерімізде қандай өзендер бар?

Оқушы әрекеті

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі сабақтан алған негізгі білімін жинақтайды.

VI. Үй тапсырмасы және бағалау

Үй тапсырмасы

Мұғалім тапсырманы сынып деңгейіне қарай береді: жаңа сөздерді қайталау, мәтін бойынша сұрақтарға жауап дайындау, сөйлем құрастыру.

Бағалау

Бағалау парағы бойынша жиынтық баға қойылады: тапсырмаларды орындау сапасы, айтылым және жазылым дағдылары ескеріледі.