Дәріс сабақ
Класы: 6
Сабақтың тақырыбы: Жақшаларды ашып өрнектерді ықшамдау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жаңа сабақты меңгереді, алған білімдерін практикада қолдану дағдыларын қалыптасады.
Тәрбиелік: Әдептілік ережелерін бойына сіңірген азамат тәрбиеленеді.
Дамытушылық: Талдау, салыстыра және ажырата білу қабілеттерін дамытады.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: Ұжыммен және жеке.
Сабақтың түрі: Дәріс сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар
Сабақ жоспары:
І Ұйымдастыру.
ІІ Математикалық лото (үй тапсырмасын тексеру)
ІІІ Жаңа сабақ.
ІV Жаңа сабақты бекіту.
V Есептер шығару.
VІ Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру. Математикалық лото
Жауаптары жазылған кесте дайындалып тақтаға ілінеді, ал тапсырмалар карточкаларын тұтас параққа дайындап, сыртына белгілі бір мазмұнды сурет салынып карточкаларға бөліп кесіледі. Карточканың бір бетінде сурет үзінділері, екінші бетінде тапсырмалар жазылған болады. Карточкалар жауаптарының кестесі тақтаға ілінеді, ал тапсырмалар карточкалары үстелдің үстінде сурет жағымен жоғары қарап жатады.
Жауаптар кестесі
- 2в 30ав 6, 3+3, 5в
6, 5х - 1, 3
Тапсырмалар карточкалары
ІІІ Жаңа сабақ 1 - жағдай. Егер алгебралық өрнектегі жақшаның алдында + таңбасы болса.
Мысалы: 7+(- 9а+4в - с)=7 - 9а+4в - с
Жақша алдында + таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың өз таңбалары сақталады.
а+(- в+с - d)=а - в+с - d
2 - жағдай: Егер алгебралық өрнектегі жақшаның алдында - таңбасы болса.
Мысалы: 4, 6 -(2а - 3в+7с)=4, 6 - 2а+3в - 7с
Жақша алдында - таңбасы болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың таңбалары қарама - қарсы таңбамен алмастырылады.
а -(в - с+d)=а - в+с - d
Әріп бөліктері бірдей, тек қана коэффициенттері әр түрлі қосылғыштар ұқсас қосылғыштар деп аталады.
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін олардың коэффициенттерін қосып, алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек.
Мысалдар: 2, 3 - 7, 2а + 3, 8а - 4а = (2, 3 - 7, 2+3, 8 - 4) а = - 5, 1а
2, 5х - 3у + 1, 2z + 7х - 5z + 1, 8у = 9, 5х - 1, 2у - 3, 8z
ІV Жаңа сабақты бекіту:
Өтілген материалдарды бекіту, пысықтау сұрақтары:
1. Жақша алдында + таңбасы болса, жақша қалай ашылады?
2. Жақша алдында - таңбасы болса, жақша қалай ашылады?
3. Қандай қосылғыштар ұқсас қосылғыштар деп аталады?
4. Ұқсас қосылғыштар қалай біріктіріледі?
Әрбір ракетаны өз орнына қондыр (интерактивті тақтамен орындайды)
3 (4 - а) а (- 5 + в) - 2 (3 + с)
V Есептер шығару:
№761(ауызша)
№762 №763
1) а+(в - с) =а+в - с 1) 4, 5х+2х= 6, 5х
3) m -(- n - k)=m+n+k 3) 5, 6у - 3+6, 1у =8, 7у
5) х -(- 3+у - z)=х+3 - у+z 5) - 4m - 4m+9, 9m=1, 9m
7) а -(в - с+d)=а - в+с - d
9) m -(- 2+n+k)=m+2 - n - k
№764
1) 1, 9(а+2) =1, 9а+3, 8
3)- 2(х - 0, 9)=- 2х+1, 8
5) 1, 3(а - в)=1, 3а - 1, 3в
№765
1) 0, 3 -(а - 2)=0, 3 - а+2=2, 3 - а
3) а+в -(а - в)=а+в - а+в=2в
Үйге тапсырма:
Педагогикалық зерттеу практикасы бойынша есеп ( 7M02305 Қазақ филологиясы )
Музыкалық тәрбиенің тенденциялары
Кездейсоқ шамалар ұғымы
Педагогикалық тәжірибе бойынша есеп
Оқытудың белсенді әдістерін тиімді қолдану
Педагогиканы оқытуды ұйымдастыру формалары
ОРГАНИКАЛЫҚ ХИМИЯ - ПӘННІҢ ОҚУ-ӘДІСТЕМЕЛІК КЕШЕНІ
Студенттердің білімдермен алмасуы
Дәріс - оқытудың басты формасы
Психология пәніне арналған дәрістің негізгі қызметтері мен ережелері
Модулдық технологияны сабақта пайдалану
Дәстүрден тыс сабақ өту әдісі
ҚҰМЫРА САБАҚ
ЖӘНДІКТЕР ЖОЛАМАЙТЫН КИЕЛІ САБАҚ
Ағылшын тілі сабақтарының танымдық белсенділікті арттыру мүмкіндіктері
ТАРИХ САБАҚТАРЫНДА ТАРИХИ-МӘДЕНИ ЕСКЕРТКІШТЕРДІ ПАЙДАЛАНУ
Дәріс сабақтарының жоспары.
Дәріс №1. Экология пәніне кіріспе
Сабақ барысындағы бақылауым
Сабақтың міндеттері