Электронды оқулықтан Ыбырай Алтынсариннің портреті, өмірбаянымен таныстыру

Алматы облысы, Райымбек ауданы

Ақтасты орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Бекмұратова Дина Мәлікқызы

Ақпараттық технологияларды сабақта пайдаланудың тиімділігі

Бүгінде ақпарат алмасу мен қарым-қатынас саласында ақпараттық-коммуникациялық технологиялар кеңінен қолданысқа еніп, қарқынды дамып келеді. Ақпараттық қоғамның негізгі талабы — оқушыларға ақпараттық білімнің негіздерін меңгерту, логикалық ойлау қабілетін дамыту, ақпаратты сауатты қолдана білуді қалыптастыру және ақпараттық технологияны пайдалану дағдыларын жетілдіру.

Ақпараттық технология дегеніміз не?

Ақпараттық технология — компьютерлік техника негізінде ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және тасымалдауды қамтамасыз ететін математикалық және кибернетикалық тәсілдер мен техникалық құралдардың жиынтығы.

Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды дамыту — білім берудің ажырамас бөлігі. Сабақта компьютер, электронды оқулық және интерактивті тақта қолдану оқу нәтижесіне оң әсер етіп отыр. Инновациялық әдістер мен ақпараттық технологиялар арқылы оқушының ойлау қабілетін арттырып, ізденісін күшейтіп, қызығушылығын оятып, белсенділігін көтеруге болады.

Білім беруді ақпараттандыру құралдары мен бағыттары

  • Электронды оқулықтар

    Мәтін, тапсырма, тексеру және қосымша материалды жүйелі ұсыну.

  • Мультимедиялық технологиялар

    Көрнекілік арқылы түсінуді тереңдету (бейне, дыбыс, анимация).

  • Қашықтықтан оқыту

    Уақыт пен орынға тәуелділікті азайтып, қолжетімділікті арттыру.

  • Телекоммуникациялық технологиялар

    Интернет арқылы байланыс, ынтымақтастық және ақпарат алмасу.

Мұғалім сызбаларды, суреттерді, жазушының өмірбаянын көрсетуде, тест тапсырмаларын орындатуда электронды оқулықтарды, мультимедиялық материалдарды және интерактивті тақтаны тиімді пайдалана алады. Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарында интерактивті тақтаны қолдану арқылы оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі артып, тапсырманы орындау барысы айқынырақ көрінеді.

Ақпараттық технологияның оқу үдерісіне ықпалы

Тексеру мен кері байланысты жеделдетеді

Компьютерлік тестілер арқылы оқушы білімін жылдам тексеруге болады: орындалу пайызы, қателер және баға бірден көрінеді. Сонымен қатар, бір уақытта бүкіл топтың немесе сыныптың білім деңгейін бағалауға мүмкіндік береді.

Өзіндік жұмысты күшейтеді

Ақпараттық технологиялар оқушылардың компьютерлік сауаттылығын арттырып, өздігінен жұмыс жүргізу дағдысын қалыптастырады, ізденушілік пен шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал етеді.

Қайта қарау және нақтылау мүмкіндігін береді

Электронды байланыс пен цифрлық материалдар оқушының түсінбей қалған тұстарын қайта қарап, тыңдап, нақтылауына жағдай жасайды. Бұл білімге қызығушылықты тұрақтандырады.

Белсенділікті оятады

Пән қаншалықты құнды болса да, мұғалімнің шеберлігі жоғары болса да, оқушының ішкі белсенділігі оянбаса, нәтижеге жету қиын. Сондықтан сабақта ақпараттық-коммуникативтік технологияларды орынды қолдану маңызды.

Іс-тәжірибеден: Ы. Алтынсарин әңгімелері бойынша сабақ үлгісі

Тақырыбы: Тәрбие — адамдықтың түп қазығы

Қазақ әдебиеті пәні бойынша Ы. Алтынсариннің әңгімелерін оқыту тәжірибесінен.

Түрі: дәстүрлі емес

Мақсаты

  1. Ы. Алтынсариннің өмірі мен жазушылық, аудармашылық қызметін түсіндіру.
  2. Оқушылардың ой-өрісін, көркем әдеби тілін дамыту, шығармашылық жұмысқа баулу.
  3. Еңбексүйгіштікке, адамгершілікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.

Ұйымдастыру және ресурстар

  • Әдістері: сұрақ-жауап, сатылай кешенді талдау, топтау стратегиясы.
  • Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі.
  • Көрнекілігі: слайд, электронды оқулық, интерактивті тақта.

Сабақ барысы (қысқаша)

I. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың көңіл күйін көтеріп, сабаққа қызығушылығын арттыру.

II. Жаңа тақырыпқа кіріспе

  • Электронды оқулық арқылы Ы. Алтынсариннің портреті және өмірбаянымен таныстыру.
  • Интернет материалдарын пайдалану.

III. Сұрақ-жауап арқылы талқылау

  1. Ыбырайдың балалар әдебиетін ілгері дамытушы екенін қалай дәлелдейсің?
  2. Ыбырайдың аудармашылық қызметі және аударудағы мақсаты туралы не айтасың?
  3. Ы. Алтынсариннің жалпы ағартушылық қызметін қалай сипаттайсың?

IV. Топтық жұмыс

I топ

«Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» әңгімесінің мазмұны, идеясы және осы тақырыптағы өзге әңгімелермен байланысы.

II топ

«Аурудан аяған күштірек» әңгімесінің мазмұны, идеясы және тақырыптық ұқсастықтар.

Әңгіме желісі бойынша бейнематериал көрсетіліп, оқушылар өз пікірін білдіреді.

V. Нақыл сөздермен жұмыс

Ыбырай әңгімелеріндегі нақыл сөздерді тауып, интерактивті тақта арқылы жазу және талдау.

VI. Қорытындылау

  • Сатылай кешенді талдау арқылы негізгі ойды жинақтау.
  • Топтау әдісі бойынша «Ыбырай шығармаларынан нені үйренеміз?» тақырыбын толықтыру.

Негізгі түйін

ақылдылық білімге құштарлық мейірімділік еңбексүйгіштік ынтымақтастық

Қорытынды ой

«Еліміздің ертеңі бүгінгі жас ұрпақтың қолында, ал жас ұрпақтың тағдыры ұстаздың қолында», — деген Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың тұжырымы білім берудегі жауапкершілікті айқындай түседі. Заман талабына сай шығармашылықпен жұмыс істей алатын, жан-жақты интеллектуалдық деңгейі жоғары, технологияны меңгерген шәкірт тәрбиелеу — әр ұстаздың кәсіби міндеті.