Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша. Сабақтың тақырыбы
Сабақтың тақырыбы: Баяндауыш. Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша.
Сабақтың мақсаты: 1. Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен болғанда бастауыштан кейін сызықша қойылатынын салыстыру тәсілімен түсіндіру.
2. Тапсырмаларды орындау барысында ойлау, талдау, салыстыру арқылы алған білімдерін пайдалана білуді дамыту.
3. Жазу барысында сауатты, әдемі, ұқыпты жазуға және жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, ақылды тақта, қима қағаздар
Сабақтың түрі: Жаңа, дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ - жауап, ой қозғау.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабаққа дайындап, сәттілік сәтін ұйымдастыру.
Көркем жазу: Ққ
Құмсағат
Құмсағат сөзінен сөздер шығарып, жазу.
Терме диктант: (Берілген сөздер ішінен баяндауышты теріп жазу).
Құлыншақ, үшінші, жүгірді, сатушы, сөйлеп тұр, қылқалам, жарқырады, тоқсан бес, ұзындау, мөңіреді, көгілдір.
2. Өткенді қайталау
Сөйлемдегі бастауыш пен баяндауышты тауып өткенді пысықтау.
Баяндауыш дегеніміз не?
Баяндауыш қандай сұраққа жауап береді?
Баяндауыш қандай сөз табы болады?
Баяндауышқа мысал келтір?
3. Жаңа сабақ
Зат есімнен болатын баяндауыш: Етістіктен болатын
баяндауыш:
Сәуле – биші. Сәуле биледі.
Әділет – оқушы. Әділет оқыды.
Сазан – балық. Балық шоршиды.
Алма – жеміс. Алма пісті.
Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса, бастауыштан
кейін сызықша ( - ) қойылады:
Мысалы: Әмір – күйші. Алматы – сәулетті қала.
Сергіту сәті: Далада жел тұрды
Жел қаттырақ соқты
Найзағай жарқ етті
Жаңбыр жауа бастады
Жел баяулады
Жаңбыр да ақырындады
Жел басылды, күн ашылды
1 – тапсырма
Баяндауышы зат есімнен тұратын сөйлем құрастыр:
Ағам - суретші. Атам - ұста. Әкем - жүргізуші. Нағашым - мұғалім.
2 - тапсырма
Керекті сөздермен сөйлем құрастыр:
Абай Құнанбаев - ұлы ақын. Астана - бас қала. Роза Рымбаева -
атақты әнші.
Талап - талмас қанат.
Сергіту сәті: Көзге жаттығу.
Суреттермен сөйлем құрастыр:
Құстар биікке ұшты. Балықтар суда жүзді. Дельфиндер суда
шоршыды.
Жапалақтап қар жауды.
Кітаппен жұмыс: 49 - жаттығу (жазбаша)
51 - жаттығу (ауызша)
Сабақты қорытындылау: Баяндауыш сөзжұмбағын құрастыр:
Баяндауыш. Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша. жүктеу
Тұрлаулы мүшелерді оқыту.
Қазақ тіл біліміндегі сөйлем мүшелері
Бастауыш сыныптардың 4-сыныбында синтаксистік материалдарды оқыту
БАСТАУЫШ СЫНЫПТАРДА СӨЙЛЕМ МҮШЕЛЕРІН ОҚЫТУДЫҢ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
Қазақ тіл біліміндегі сөйлем мүшелерін оқыту
Бастауыш сынып оқушыларына тыныс белгілерін үйрету жолдары
Пунктуация
«Екінші шет тілінің тәжірибелік курсы» пәнінен практикалық сабақтың әдістемелік нұсқауы
Тұрлаулы мүшелерді жаңа әдіс-тәсілдер арқылы оқыту жолдары
Сөйлем мүшелері - сөйлемнің ішкі бөліктері
Коммерциялық ақпарат пен коммерциялық кұпия мәні және оны қорғау
Бюджетпен есеп айырысу аудиті
Сұраныс пен ұсыныстың нарықтың әр түрлі құрылымындағы тауар бағаларын анықтау факторы ретінде
Табиғатпен келісіп өмір сүру
Жұмыспен қамтылған халық санын жай арифметикалық орташа шама әдісімен талдау
Жұмыспен қамту
Шопеннің полонездері туралы
Емшекпен емізудің ережелері
Мемлекет пен құқықтың пайда болуы мен дамуы.
ЖҮРЕК ПЕН ҚАН ТАМЫРЛАРЫ ФИЗИОЛОГИЯСЫ