Отбасы мүшелерін қалай сыйлайсыңдар
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Бағыты мен бөлімі
- Білім беру саласы
- Қатынас
- Бөлімі
- Тіл дамыту
- Тақырыбы
- Менің отбасым
Мақсаты
- Отбасы мүшелерін дұрыс атап айтуға үйрету.
- Еркелетіп айтылатын сөздерді меңгерту.
- Сөздік қорды байыту және байланыстырып сөйлеуге ынталандыру.
- Үлкендерді құрметтеуге, отбасы мүшелерін сыйлауға тәрбиелеу.
Қажетті құралдар
Сабақтың көрнекілігін арттыру және балалардың белсенді қатысуын қамтамасыз ету үшін төмендегі құралдар қолданылады.
- Түрлі-түсті шарлар
- Айна
- Отбасы мүшелерінің суреттері
- Саусақ театрына арналған қуыршақтар
- Түрлі-түсті қақпақшалар
Сабақ барысы
Мотивациялық-қозғаушылық
Балаларды шеңберге тұрғызып, бір-біріне жылы сөздер айту ұсынылады. Бұл кезең сабаққа жағымды көңіл күй орнатады және қарым-қатынас мәдениетін қалыптастырады.
Шаттық шеңбері
Атамнан басталар,
Әжемнен қосталар,
Отбасы осылар —
Ең жақын адамдар.
Балаларға отбасы туралы сурет көрсетіліп, әңгіме жүргізіледі. Үлкендерді (ата-ана, ата-әже) тыңдау, ал кішілерді құрметтеу керектігі түсіндіріледі. Отбасы — ең жақын адамдар екенін балалар санасына бекіту мақсат етіледі.
Талқылау сұрақтары
- Сендердің отбасыларыңда қанша адам бар?
- Отбасы мүшелерін қалай сыйлайсыңдар?
- Отбасыңдағы ең жақын адам кім?
Балалардың жауаптары тыңдалып, әр жауап жылы қолдаумен толықтырылады.
Сергіту сәті және дидактикалық ойындар
Қысқа сергіту сәтінен кейін балалардың тілін, ойлауын және қимыл үйлесімін дамытуға бағытталған ойындар ұйымдастырылады.
«Отбасы мүшелерін киіндір»
Суреттер немесе қуыршақтар арқылы отбасы мүшелеріне сәйкес киімді таңдап, дұрыс атауларын айту.
«Сөзді жалғастыр»
Тәрбиеші бастаған сөйлемді балалар жалғастырып, мағыналы ой құрастырады.
«Үй құрастырамыз»
Түрлі-түсті қақпақшалармен үй пішінін құрастырып, «үй», «отбасы», «бірлік» ұғымдарын бекіту.
Өлеңмен жұмыс және еркелету сөздері
Қ. Ыдырысовтың «Әжесі мен Бағлан» өлеңінен үзінді оқылады. Балалар жолдарын жалғастырып, мәнерлеп айтуға талпынады.
Жүрегім кім менің,
Тірегім кім менің,
Жаным кім менің,
Сәнім кім менің?
Ботақаным, Бағлан қозым менің,
Не деген тәтті баласың өзің!
Сұрақ
Үйде ата-әжелерің сендерді «ботам», «қозым» деп еркелете ме?
Балалардың жауаптары тыңдалады.
«Мен кімге ұқсаймын?» ойыны
Бала айнаға қарап, өзіне ұқсайтын отбасы мүшесін айтады. Ойын сөйлеу дағдысын нығайтып, өзін-өзі тануға ықпал етеді.
«Мен анама ұқсаймын.»
«Мен әкеме ұқсаймын.»
«Мен әжеме ұқсаймын.»
Ертегі және таңғажайып сәт
«Тату балалар» ертегісі әңгімеленіп беріледі. Мазмұны арқылы татулық, өзара көмек және сыйластық идеялары бекітіледі.
Таңғажайып сәтте Күлдірген түрлі-түсті шарларымен кіріп, балалармен ойын ұйымдастырады. Белсенді қатысқан балалар ынталандырылады.
Рефлексивтік-түзетушілік
Күлдірген балаларға сұрақтар қояды. Жауап берген балаларға түрлі-түсті шарлар беріледі. Бұл кезеңде бүгінгі тақырып қайталанып, негізгі ойлар жинақталады.
Күтілетін нәтиже
Нені білуі керек
Отбасы мүшелерінің әрқайсысының алатын орнын және отбасындағы рөлін.
Нені игереді
Бірлескен әрекет отбасы мүшелерін жақындастыратынын және бірлікті күшейтетінін.
Нені біледі
Отбасы мүшелеріне қамқорлық жасау қажеттігін және сыйластықтың маңызын.