Людвиг өте тұйық бала болып өсті

Әдебиеттік оқу 3-сынып Сабақ жоспары

Тақырып: «Аққұс туралы аңыз»

Бұл жоспар мәтінді түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдысын қалыптастыру және мазмұндап айтуға үйрету арқылы оқушының тілін, ойлауын әрі шығармашылығын дамытуға бағытталған.

Мақсаты

Мәтінді түсініп, дауыс ырғағын сақтап, мәнерлеп оқуға және мазмұнын жүйелі түрде айтып беруге үйрету.

Міндеттері

  • Мәтінде аталатын музыканттар туралы қысқаша мәлімет беру.
  • Табиғатты сүюге, аялауға, құстарға қамқор болуға және адамгершілікке тәрбиелеу.
  • Музыка өнеріне қызығушылықты оятып, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Пәнаралық байланыс

Музыка Қазақ тілі Бейнелеу өнері Әдеп Өмірмен байланыс

Көрнекі құралдар

  • Тест сұрақтары, сызба-кесте
  • Қосымша кітаптар, оқу құралдары
  • DVD және Ш. Қалдаяқов әндер жинағы
  • Ш. Қалдаяқов, Б. Байқадамов, Л. В. Бетховен портреттері
  • Бағалау жетондары

Әдіс-тәсілдер

Түсіндірмелік Кіріктірмелік Көрнекілік Сұрақ-жауап Ойын Ассоциация «Джиксо»

Сабақтың барысы

I. Психологиялық дайындық

Жасқа — мейірім,
кедейге — қайырым,
досқа — кеңес,
дұшпанға — кешірім,
ақымақты — елемеу,
білімдіні — құрметтеу.

Абдоллах Ансари

II. Үй жұмысын тексеру

1) Тест

«Қажымұқан» тақырыбына арналған тест сұрақтарына жауап алу.

2) Сұрақ-жауап

  • Тарауымыздың тақырыбы қандай?
  • Қандай ұлы адамдармен таныстық?

III. Жаңа сабақ

Тақырып пен мақсатты хабарлау

Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен күтілетін нәтижелер түсіндіріледі.

«Джиксо» стратегиясы

Сынып жұпқа бөлінеді. Мәтін үш бөлікке бөлініп, оқушылар іштей оқиды, кейін жұпта талқылап, мазмұнын айтып береді.

Мәтінде кездесетін музыканттар туралы қысқаша мәлімет

Шәмші Қалдаяқов (1930–1992)

Аса көрнекті сазгер, ән жанрының әйгілі майталманы, Қазақстанның халық әртісі. Оңтүстік Қазақстан облысында дүниеге келген. 2005 жылдан бастап «Менің Қазақстаным» туындысы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұраны ретінде бекітілді.

Бақытжан Байқадамов (1917–1977)

Торғай өңірінде туған. Жастайынан өлең жазып, домбыра тартқан, мектепте математикаға бейімділігі байқалған. Дегенмен музыкаға құштарлығы басым болып, өнер жолын таңдады. Балаларға арналған көптеген әндердің авторы.

Людвиг ван Бетховен (1770–1827)

Германияның Бонн қаласында туған. Музыканттар әулетінен шыққан. Әкесі оған клавесин мен скрипкада ойнауды үйретті. 6–7 жасынан бастап музыканы жан-тәнімен сүйген.

Талқылау және салыстыру

  • Аңыздағы құстарды бүгінгі заманмен кімдерге немесе нелерге теңеуге болады?
  • Табиғаттың Аққұс әніне табынған тұстарын тауып, дәптерге көшіріп жазу.

Ассоциация тапсырмасы

Әр оқушы құстар туралы ойын жазады. Қажет болса, «Т» кестесін қолдануға болады:

Аққұс

Сипаттама, әрекет, сезім, символ.

Қарақұс

Сипаттама, әрекет, себеп, салыстыру.

IV. Қорытынды кезең

1) Венн диаграммасы

Әнші, композитор, музыкант ұғымдарын салыстырып, ұлы адамдардың ортақ және айырмашылық белгілерін анықтау.

2) Логикалық тапсырма

Сандардың орнына тиісті әріптерді қойып жазу (мысал: 1 — «а»).

Кілт

1
а
2
е
3
д
4
б
5
ж
6
з
7
і
8
к
9
м
10
н
11
о
12
р
13
т
14
у
15
ы

Шығатын сөйлем

«Музыка адам жанына от береді.»

Л. В. Бетховен

Ескерту: Оқушылар сандарды әріптерге алмастырып, сөйлемді өздері құрастырады.

3) Ойын: «Әуенін тап»

DVD ойнатқышынан Ш. Қалдаяқовтың әндері қойылады. Оқушылар әуеннің атауын табады.

4) Бағалау және үй тапсырмасы

  • Мәтінді оқу, мазмұнын айту.
  • Аңыз бойынша сурет салып келу.
  • Мәтін авторы Оразбек Бодықов туралы мәлімет жинау.

5) Әнұранмен аяқтау

«Менің Қазақстаным» әнұранын орындау арқылы сабақ қорытындыланады.

Уақыт болса: өлең жолын толықтыру

Төмендегі жолдарды мағынасына сай жалғастырып көріңіздер:

Сабаққа ертең ерте .................................................
Қиналды уәдесін ...................................................
Ұйқысы қанбай қалды Мейрамбектің,
Түнімен телевизор ................................................