Сабаққа оқушылардың дайындығын тексеру
Сабақтың тақырыбы: 2 - ге көбейту
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушылардың алған білімдерін пысықтау және тереңдету.
Дамытушылығы: Логикалық ойлауын, жылдам есептеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелігі: Ұйымшылдыққа, достыққа, тез есептеуге, озық болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Күз мезгілінің суреті, аңдар суреті, үлестірмелер, ойындар, тест.
Әдіс: Сұрақ - жауап, ойын, ой - қозғау, топпен жұмыс.
Түрі:
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа оқушылардың дайындығын тексеру.
2. Психологиялық дайындық.
Қане біздер ойлайық.
Ойымызды жинайық.
Қандай есеп болса да,
Шешпей оны қоймайық.
3. Мақсатын түсіндіру.
- Бүгінгі сабағымыз ерекше. Сабақта саяхатқа шығамыз. – Сабақта алған білімдерімізді
ортаға саламыз.
4. Үй тапсырмасын тексеру.
Жапырақ жинау ойыны арқылы 2 - ге көбейту кестесін айтамыз.
1 - жапырақ. – Құстар жылы жаққа кетеді. 2х1
2 - жапырақ. – Күн суытады. 2х2
3 - жапырақ. – Жануарлар ұйқыға кетеді. 2х3
4 - жапырақ. – Жапырақтар сарғаяды. 2х4
5 - жапырақ. – Үйлерін ақтайды, сырлайды. 2х5
6 - жапырақ. – Жеміс жидектер жинайды. 2х6
7 - жапырақ. – Егін жинайды. 2х7
8 - жапырақ. – Жаңбыр жауады. 2х8
- Бұл құбылыстардың барлығы қай кезде болады.
Күз мезгілінде (2 - ге көбейту сөзі және 2х9 =18)
Жаңа сабақ
- Жаңа сабағымызда Күзгі орманға саяхат жасаймыз.
- Орманда қандай аңдар бар екен, олардың қысқы дайындығы қандай екенін байқайық.
- Саяхатқа шықпас бұрын 2 тапсырма 2 - ге көбейту кестесін толықтырып жазайық.
(2 – кесте тақтаға ілінеді.)
2х2 = 4 2х2 = 4
2х3 = 6 2х3 = 6
2х4 = 8 2х3 = 8
- Бұл 2 - ні көбейту мен 2 - ге көбейту кестесі екен. Кестені толтырып жазып, орманға да жеттік.
Ормандағы аюдың.
Құлпынайы көп екен
Теріп - теріп алайық.
Қалтамызға салайық.
- Қане, орманда не бар екен?
- Аю бар екен. Аю тәттілерді көп жеп семіреді де, апанына жапырақтарды төсеп, ұйқыға дайындалады.
- Қане, балалар құлпынайын теріп жіберейік.
№ 3 есеп.
6. Құлпынайдағы есептер.
- Бос тор көзде тұруға тиісті санды атау.
№ 5
Өзінше ноян
Қорқақ Не?.. (Қоян)
- Сәбіз жегім келіп тұр дейді.
- Сәбіз жинап берейік.
- Кім сәбіз жинасады?.. (3сәбізге 3 оқушыны шығарып, жаздыру)
7 х 2 = 14
2 х 2 + 2 = 6
8 х 2 = 16
2 х 6 + 2 = 14
2 х 3 = 6
2 х 8 = 16
- Өрнектерді пайдаланып, тура теңдіктер құрдық, шығардық.
№ 7
Туғаннан жаңғақ жеп жетілген.
Бұтақтан – бұтаққа секіру.
Бұл не? (Тиін)
- Тиін қысқа саңырауқұлақтарды кептіріп жинап жүр.
- Саңырауқұлақтарда теңдеулер жазылған тақтаға шығару.
2x = 16 ------------ X: 3 = 2
X = 16: 2 ---------- X = 2x3
X = 8 --------------- X = 6
2 x 8 = 16 --------- 6: 3 = 2
- Біздер тиінге көмектесіп саңырауқұлақтарын теріп бердік.
№ 8
Өзі қу
Жүрген жері ду.
Бұл не? (Түлкі)
Түлкі түсті қақпанға.
Жортып келе жатқанда.
- Қақпаннан босатайық.
Босату үшін Балық аулау ойынын ойнайық. Балық суреті.
1. Шарты: 1 – 9 пияз
Ш: 9+9 =18
2 -? 9 пияз артық
Ж: 18 пияз
Шарты: Пияз - 40
Ш: 40 - 20 = 20
Сарымсаққа -? 20 - сы артық
Ж: 20 сарымсақ
- Түлкі сендерге рахмет айтуда.
- Оқушылар енді орнымыздан тұрып, саяхатымыздан қайтайық.
Оқушылар айтады.
5 болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табармыз.
Өнер білім көп оқып,
Өсе берсін санамыз.
5. ой қозғау.
- Балалар бүгін санды 2 - ге көбейтуге есептер шығардық. Енді 10х2 - ге көбейткенде неше шығады.? (20)
- 20 саны нені білдіреді?
- Тәуелсіздігімізге 20 - жыл толады.
- Бәрекелді! Балалар!
Бәріңе бестік баға бар.
Ел қадірін бағалар.
Міне, оқушым қаншаға
Кеңейді өріс өреміз!
Келесіде қалғанын
Тағыда айтып береміз.
Ал, қазір қош бала,
Күнделікке баға қойып береміз.- деп бағалау. (Тәуелсіздік белгісін тапсыру)
Сабақты қорытындылау.
Бағалау.
МАТЕМАТИКА ПӘНІНЕН 9-10 СЫНЫП ОҚУШЫЛАРЫНЫҢ ФУНКЦИОНАЛДЫҚ САУАТТЫЛЫҒЫН АРТТЫРУ ЖОЛДАРЫ
Психология негіздері және коммуникативтік дағдылар пәні бойынша оқу әдістемелік нұсқау
Тұздық алу ережесі
Бет-жақ протездерін жасау техникасы. ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАУ
Ортодонтия және стоматологиялық ортопедиялық негіз ПӘНІ БОЙЫНША ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕУ
Сызуды оқытудың жаңа технологиясы
Тіс техникалық материалтану ПӘНІ БОЙЫНША ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕУ
Интербелсенді оқыту әдістері оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту тәсілі ретінде
САНАУ ЖҮЙЕЛЕРІ ЖАЙЛЫ
Жедел медициналық көмек
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
Балалардың мектепке дайындығын жан - жақты ұйымдастырудың психологиялық - педагогикалық негiздерi
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
ӨЛШЕУ ҚҰРАЛДАРЫНЫҢ ТЕКСЕРУ СХЕМАЛАРЫ
Ғимараттарды техникалық тексеруі
ОҚУШЫЛАРДЫҢ ЭКОНОМИКАЛЫҚ БІЛІМ ДЕҢГЕЙІ
Оқушылардың білім деңгейін көтеру
Квадрат теңсіздіктерді шешуде оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру жолдары
Оқушылардың өзара әрекеттестігін ұйымдастыру нәтижесінде дәстүрлі оқыту барысында кездесетін кейбір қиыншылықтар азаюда