Сақтардың мәдениеті
Сабақтың мақсаты
Білімдік
Сақ мәдениетінің мұраларымен таныстыру; сақ мәдениетінің әлемдік мәдениеттегі орнын және қазақ мәдениетінің дамуына ықпалын ашып көрсету.
Дамытушылық
Өткен сабақтағы білімді пайдаланып, өз ойын дәлелдеп айтуға, салыстыруға, өз бетімен ізденуге дағдыландыру.
Тәрбиелік
Өз халқын сүюге, мәдени мұраларды құрметтеуге, адамгершілікке тәрбиелеу және эстетикалық талғам қалыптастыру.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпты сабаққа дайындау, топтарға бөлу, сабақ мақсаты мен күтілетін нәтижелерді нақтылау.
II. Үй тапсырмасын тексеру
- Пиктограмма: суретті карточкалармен жұмыс
- Топтастыру: Томирис және Кир тақырыптары бойынша
- «Ішке – сыртқа» әдісі: Македонский тақырыбы
- «Көш» ойыны: деңгейлік тапсырмалар
- Қосымша деректер: 1 оқушының шолуы
- Үй тапсырмасы бойынша қорытынды жасау
III. Жаңа сабақ
Негізгі тақырыптар: сақтардың мәдени мұралары, аң стилі, Бесшатыр қорымы, Алтын киімді адам.
1) Сақтардың мәдени мұралары
Сақтар Іле, Шу, Талас және Сырдария өзендері бойында көптеген мәдени ескерткіштер қалдырған. Қызылордадан шамамен 300 км қашықтықта Шірік-Рабат және Бәбіш-Молда қалалары анықталған. Бұл қалалардың тұрғындары егіншілікпен айналысқан.
Проблемалық сұрақ
Қала тұрғындары неліктен егіншілікпен айналысты?
Мәтінмен жұмыс
Зергерлік өнердің дамығанын дәлелдейтін жолдарды мәтіннен тауып, дауыстап оқып шығу.
2) Аң стилі
Аң стилі б.з.б. III ғасырда қалыптаса бастады. Аң бейнелері тұрмыстық бұйымдарда да, құрбандыққа арналған заттарда да кең қолданылған. Сақтар өздерінің шығу тегін аңдармен байланыстырып түсіндірген.
3) Бесшатыр қорымы
Бесшатыр қорымы Іле өзенінің оң жағалауынан табылған. Қорым 31 обадан тұрады. Обалар көлеміне қарай үш түрге бөлінеді.
Зерттеу сұрағы
Неліктен обалар үш түрлі болып келеді? Жауабын қосымша материалдардан іздеп, келесі сабақта дәлелмен ұсыну.
4) Алтын киімді адам
Бұл тақырып бойынша алдын ала ізденген оқушылар өз деректерімен бөліседі. 1969 жылы Есік қаласы маңындағы Есік обасынан «Алтын адам» табылды. Қорғаннан көптеген зергерлік бұйымдар, қару-жарақ және алтын әшекейлер анықталған.
Сонымен қатар оқушылар Тәуелсіздік монументі және оның тарихи-мәдени мәні туралы пікір айтады.
IV. Бекіту
Жедел тапсырмалар
- Графикалық диктант
- Тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрау
Жаңа сабақ бойынша тапсырмалар
- Тірек сызба: «Қолөнер» (сәйкестендіру)
- Венн диаграммасы: Шірік-Рабат пен Есік обасын салыстыру
- «Ойлан, тап!»: тарихи есептер шығару
- Оқулықтағы тест тапсырмаларын орындау
Ойқозғау
Егер қазба жұмыстары барысында археологтар бір шұңқырдан аңның сүйегін тапса, қандай қорытынды жасауға болады?
Қорытынды
Сақ мәдениеті қазіргі қазақ мәдениетінің дамуына жол салды және әлемдік мәдениеттің ажырамас бір бөлігі болып саналады.
Азаматтық міндет
Қазақстан Республикасы Конституциясының 37-бабында мәдени мұралар мен тарихи ескерткіштерді қорғау және сақтау әрбір азаматтың міндеті екені көрсетілген.
«Мәдени мұра» бағдарламасы
Ел Президенті Н. Назарбаевтың 2003 жылғы Жолдауында ұсынылған «Мәдени мұра» бағдарламасы мәдени құндылықтарды қорғауға, сақтауға және олардың құпияларын ашуға бағыт береді.
Бағалау
Оқушылардың белсенділігі, дәлелді жауаптары, топтық жұмысқа қатысуы және тапсырмаларды орындау сапасы бойынша бағаланады.
Үй тапсырмасы
- §15. «Сақтардың мәдениеті» тақырыбын оқу
- Ізденіс жұмысын жалғастыру
- Қосымша материалдармен жұмыс жасау