Қосудың компоненттерін ата. Сабақтың тақырыбы
Сабақтың тақырыбы: 7 санын қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты: 7 қосу және азайтудың әдістерімен танысу.
1. Білімділік: Оқушылардың білім, білік дағдыларының деңгейін есепке алу.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілетін, математикалық тілін дамыту. Пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3. Тәрбиелілік: Мақсатына жету ұмтылдыру, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Үлестірмелі қағаздар, плакаттар, фигуралар, ойындар.
Сабақтың әдісі: Топтастыру, сұрақ – жауап, ауызша есептеу.
Сабақтың түрі: Рухани – дидарласу.
Пәнаралық байланыс: Музыка, психология.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
Көңіл ашар (музыка әуенімен мұғалімнің оқушыларға деген лебізі, сабаққа назарын аудару, қызығушылығын аудару)
Тірек білімдерін жетілдіру. (ауызша)
Сұраққа жауап алу,
- Санды немен белгілейміз ? (цифрмен)
- Цифрды біз не істейміз? (көреміз, жазамыз)
- Кесіндіні немен өлшейміз? (см)
- Қандай геометриялық фигураны білесіңдер?
- Қосудың компоненттерін ата?
- Азайтудың компоненттерін ата?
- Қосудың ауыстырымдылық қасиеті жайлы не білесің?
Сиқырлы сандар . Ауызша есептеу.
Ғажайып жеті санына саяхат жасау арқылы 7 санының киелі екенін айту.
Оқушыларды үш топқа бөлу.
1 – топ Үшбұрыш
2 – топ Төртбұрыш
3 – топ Шеңбер
ІІІ. Жаңа сабақ.
1 Математикалық диктант жүргізу арқылы, жаңа тақырып аты көрсетіледі.
10 мен 0-дің, 4 пен 5-тің, 1 мен 5-тің; қосындысын табу.
10 мен 5-тің, 9 бен 5-тің, 7 мен 4-тің; айырмасын табу.
ІV. Оқулықпен жұмыс. 1. Кестені жаз және жатта.
+ 7 = - 7 =
Барлығы 6 кәмпит бар еді. 2 кәмпит тәрелкенің ішінде, қалғандары сауыттың ішінде жатыр. Сауыт ішінде неше кәмпит бар?
Шешуі: 6 – 2 = 4 (к)
Жауабы: Сауыт ішінде 4 кәмпит бар.
V. Сергіту сәті.
Бір дегенім – байлық, бақыт бастауы,
Екі дегенім – еңбек,ұмтылыс дәл қасы.
Үш дегенім –үміт, үлгіге жетелеу,
Төрт дегенім – табиғат шынайылық мақсаты.
Бес дегенім – береке, бірлік, үйімде.
Алты дегенім – алатау асқар белінде,
Жеті дегенім – жоғары өрле биікке.
Топпен жұмыс.
Әр топ жеке қағаздар суырып, берілген тапсырманы орындаймыз.
1 – тапсырма: Қосылғыштарының бірі: 7 болатын қосындыны жазу, мәнін табу.
1+ 7
2 + 7
2 + 7
7 + 0
2– тапсырма: Азайғышы 7 болатын айырмаларды жазу, мәнін табу.
7 – 6
7 – 5
7 – 2
7 – 4
7 – 3
7 – 1
3– тапсырма: Топ үйрек
Бір топ үйрек ұшып барады.
Олардың барлығы бесеу.
Біреуі жерге қонса, нешеуі қалады? ( 5 – 1 = 4)
4 – тапсырма : Салыстыру
2+5*1+5
10-1*9-2+
4+3*3+4
8+2*5+5
5 – тапсырма: Сәйкестік тап.
5+1 ------5
7 – 3 ---- 2
4-2------- 6
7-2 ------4
V. Қорытындылау.
Шығырмақ болып кеше есеп,
Жиналды жеті есек.
Үшеуі ұйықтап отырды,
Ынталысы неше есек? (7-3=4)
Он асықтың үшеуін,
Досын сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі,
Өз қолында қалады? (10-3=7)
Бесбайда бар бес іні,
Елтайда бар екі іні.
Қоссаң бес пен екіні,
Нешеуі болар шешуі? (5+2=7)
Жетіден бірді алайық,
Қанша бала қарайық
Қарайық та санайық
Санайық та табайық. (7-1=6)
VI. Жүректен жүрекке (Музыка әуенімен оқушылардың өз тілектері)
VII. Үйге тапсырма. №5. Кестені жатқа айту.
VIII. Бағалау.
Математика сабақтарында оқушылардың үлгірмеушілігін болдырмау (2 сынып бойынша)
2 – сынып математика пәні мазмұн ерекшеліктері
2 – сынып математика пәні мазмұнының ерекшеліктері туралы
Математика оқу пәнінің базалық білім мазмұны тарауларына сипаттама
Арифметикалық амалдарды оқыту әдістемесі
Бастауыш мектеп оқушыларының үлгермеушілік себептерін болдырмау
Бастауыш сыныптарда математиканы оқытуды ұйымдастыру
Бастауыш мектеп математикасында құзіреттілікті қалыптастыру.
3-сыныпта көбейту мен бөлуді игерту әдістемесі
Алгебралық материалды оқытудың педагогикалық негізі
ӘЛІБЕКҰЛЫ СЫПАТАЙ
ТАЙМАНҰЛЫ ИСАТАЙ
Нидерланды еліне экономикалық сипатама
МҰҚАҒАЛИ МАҚАТАЕВ
Оңтүстік Корея Республикасының дамыған елдер қатарына қосылудағы мемлекеттік шараларының рөлі
Матасов ерлеп тұр
Көйлектік маталар тобына арналған реляциондық мәліметтер қорын құру және өнімдер сапасын эксперттік бағалау
Абай атама
Физика сабағында оқушыларды қарқындата оқыту
Бүгінгі күндегі ата ұрпақтары қордың негізгі 4 түрлі мақсаты бар деп есептеледі