Электронды оқулықтан периметрін табуды пысықтау
Сабақтың тақырыбы
Санды 9-ға көбейту кестесі
Сабақтың мақсаты
- Оқу: 9-ға көбейту және бөлу тәсілдерімен таныстыру; 9-ға бөлу, кеміту, есе арттыру, есе кемітуге арналған есептер шығарту.
- Дамыту: ұлттық дүниетаныммен байланыстыра отырып, ой-өрісті және ауызша есептеу қабілетін дамыту.
- Тәрбиелеу: ұқыптылыққа, әдептілікке, ұйымшылдыққа және еңбексүйгіштікке баулу.
Көрнекіліктер
- Суреттер
- Интерактивті тақта
- Үлестірме қағаздар
Сабақтың түрі: дамытпалы
Сабақтың типі: жаңа сабақты игерту
Әдіс-тәсілдер және байланыс
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, ізденушілік, ойын сұрақтары, СТО.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу.
Сабақтың барысы
1) Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу, сынып тазалығын тексеру
- Оқушыларды түгендеу
- Оқушы назарын сабаққа аудару
Білімнің тұңғиығын бойлайтын,
Тоқысан жалықтыра қоймайтын.
Ғалымдар патшасы деп дараланып,
Математика қызыққа тоймайтын.Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымызды бастаймыз. Әр ісімізге сәттілік тілеймін.
Апталығымыздың ұраны: «Математика адам үшін, адам математика үшін жаратылған».
2) Үй тапсырмасын тексеру
«Кім зерек?» ойыны
Өтілген көбейту кестесін пысықтау.
№9 тапсырма: электронды оқулық бойынша периметр табуды қайталау.
Өзекті сұрақ
Көбейту кестесін не үшін қолданамыз?
Жауап: көп таңбалы сандарды тез есептеу және есептеулерді жеңілдету үшін.
3) Жаңа сабақ
Бүгін біз топпен жұмыс жасаймыз: Алғырлар, Білгірлер, Тапқырлар.
Бүгін сандар әлеміне саяхат жасаймыз: көптеген сандардың сырын ашып, олардың қасиеттерімен танысамыз.
Сандарға шолу
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Бағалау тәсілі: «Күн шуағы»
Есептерді шығарып, жауап берген оқушыға күн шуағын сыйлаймыз.
- Күлімдеген күн
- 5
- Мұңайған күн
- 4
- Жылаған күн
- 3
Негізгі түсінік: 9-ға көбейту
Тапсырма
Тоғыз бірдей санның қосындысын тап және шыққан қосындыны көбейтуге алмастыр.
Кері амал
81 дәптерді 9 балаға тең бөлсек, әрқайсысы неше дәптерден алады?
Барлығында 9 шықты — бәрекелді!
Түсіндіру үлгісі
9-ға көбейтуді бұрынғы біліммен байланыстырып есептейік:
Жұмысты электронды оқулық арқылы бекітеміз.
Көркем жазу
9 цифрын көркемдеп жазу.
№2 тапсырма: «Тоғызқұмалақ»
Тапсырманы дұрыс орындасақ, тоғызқұмалақ ойыны туралы түсінігіміз арта түседі.
а) Жемістерді тең бөлу
18 банан және 36 апельсин 9 балаға тең бөлінді. Әр бала неше жемістен алды?
Әр бала 6 жеміс алды.
ә) Сәбізді бөлісу
15 сәбізді 5 қоян тең бөліп жеді. Осылай бөліп жесе, 24 сәбізді неше қоян жейді?
24 сәбізді 8 қоян жейді.
№3 тапсырма: «Кім тез ойлайды?» (ауызша)
Төмендегі амалдарды ауызша орындау: