Фигураларды атау
Сабақтың тақырыбы: Кесіндіні өлшеу. Фигураларды салу
1 сынып
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш секілді геометриялық фигураларды атайды, бір - бірінен ажыратады.
Сабақтың мақсаттары: 1. 1. 3. 4 геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір бірінен ажырату және атау
Жетістік критерийлері
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларды бір - біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: Көркем еңбек
АКТ қолдану дағдылары: Аудиожазба, таныстырылым.
Тілдік құзыреттілік: Кесінді, вырезать. Геометриялық фигураларды үш тілде аудару
Алдыңғы бөлім: Түзу. Кесінді. Сынық сызық туралы білімді түсіндіру
Сабақтың басы 6 минут
Психологиялық ахуал.
Видиоролик арқылы оқушылар психологиялық ахуал туғызып, сабақты бастайды. Стол үстіндегі қиылған түрлі - түсті жіптермен топқа бөлінеді.
Сұрақ қойылады жіп неге ұқсайды? (Түзу сызық)
Алдарындағы түтікшілердің шетін ермексаз бен біріктіру арқылы қандай фигура шығатыны сұралады? (сәуле)
Егерде түтікшенің екі шетін тұйықтасақ, қандай фигура шығады? (кесінді) Осы кезде Алдарындағы түтікшелерді өлшеп, ұзындығын айтады. Осыдан тақырып шығарады, Кесіндіні өлшеу.
- Терезе неге ұқсайды?
- Қолшатыр неге ұқсайды?
Бұлар бір сөзбен не деп айтамыз? Геометриялық фигуралар
Бүгінгі сабақтың тақырыбы Кесіндіні өлшеу. Фигуралар
Осы кесінді өмірде қай жерде кездестіреміз.
Сабақтың ортасы
Кесіндіні сызып үйрен.
Тапсырма оқушылардың кесіндіні сызу дағдысын меңгертуге бағытталған.
Кесіндіні қалай сызу керектігін сұрау.
Оқулықтағы кесіндіні сызу алгоритмімен танысамыз. Алгоритм қадамдарына сүйеніп, қағазға кесінді сызуды ұсынамын. Содан кейін бірін - бірі жұпта тексеру керек. Фигураларды атау. Тапсырманың негізгі мақсаты фигураларды қатесіз атап, заттармен байланыстырып. айтуға үйрету.
Топпен жұмыс: Оқушылардың алдарына арнайы фигураларды орналастыратын тақтайша беріледі. Фигураларды орналастырып атауларын айтады.
Өтілген тақырыпты қамту.
Диаграмманы нақты орналастыруға және екі түрде құрылатының біледі.
Диаграмма дегеніміз не?
Оны қалай құрамыз?
Қалай қолданамыз? Топпен жұмыс жүргізіледі.
Критерий құрылып және балл арқылы қорытындылау
Дескриптор: Диаграмманы құра алады.
Орналастыра біледі
Мектеп: Северный орта мектебі
Мұғалім есімі: Закиева Г. Н.
Кесіндіні өлшеу. Фигураларды салу жүктеу
БАСТАУЫШ СЫНЫПТАРДАҒЫ МАТЕМАТИКА САБАҚТАРЫНДА ГЕОМЕТРИЯЛЫҚ МАТЕРИАЛДАРДЫ ЗЕРТТЕУ ӘДІСТЕМЕСІ
Математика пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Заттарды қалай санау керек екенін түсіндір
Мектеп жасына дейінгі балаларда өлшеу әдістері туралы идеяларды қалыптастыру
Кіші жастағы оқушылардың геометриялық шамаларды зерттеу әдістемесінің жалпы сипаттамасы
Бастауыш мектеп оқушыларының геометриалық түсініктерін қалыптастыру жолдары
Мектеп жасына дейінгі балалардың геометриялық фигуралар туралы түсініктерін қалыптастыру
Бастауыш – сынып оқушыларының психологиялық дамуына арналған сабақтар
Стереметрияны оқыту әдістемесі
Мектеп жасына дейінгі балалардың заттардың формасын қабылдау ерекшеліктері
«КЕҢІСТІК» КОНЦЕПТІСІНДЕГІ ЖЕР-СУ АТАУЛАРЫНЫҢ ВЕРБАЛДАНУЫ
Атаулар сөздігі
Теміреткі - (грекше lіchen - жұқпалы) - этиологиясы әр түрлі көптеген тері ауруларының жалпы атауы
Соғыс - атауы құлаққа жағымсыз, тіршілікті қан жылататын, асты қайғы - қасіретке толы қаралы сөз
Жер Ананы жаңартып, тіршілік атаулыға нәр берген Көктемді жақсы көрмейтін адам кемде - кем шығар
Шынжырлы тұқым - батыршылдыққа қатысты атау
Домбыра атауларының бұлай бөлінуі қазіргі құлаққа түрпідей тимес үшін түсіндірме бере кеткен жақсы
Оңтүстік Қазақстан өңіріндегі Қаратауда туған, 1768 жылы Семей облысының Абай ауданындағы Жүрекжота деген жерде қайтыс болған
Ана барша тіршілік атаулыға нәр беруші
Наурыз атаулары, Наурыз көже