Жай бөлшектерді азайтуға есептер шығару

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді азайтуға арналған есептер шығару (презентациямен).

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Жай бөлшектерді азайтудың тиімді тәсілдерін пайдаланып, есептер шығару дағдысын қалыптастыру.

Дамытушылық

Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеті мен есептеу дағдыларын дамыту және жетілдіру.

Тәрбиелік

Саналы жауапкершілікке, жылдам ойлау мен тез есептеуге, өз бетінше еңбектенуге және шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Әдістер мен көрнекіліктер

Сабақтың әдістері

  • Сұрақ-жауап
  • Түсіндіру
  • Кубизм стратегиясы

Көрнекіліктер

  • Интерактивті тақта
  • ActivStudio
  • Слайдтар

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу
  • Түгелдеу
  • Назарларын сабаққа аудару

II. Үй тапсырмасын тексеру және өткенді қайталау

Математикалық домино

Ойын арқылы өткен тақырыпқа шолу жасалады (2–4, 14-слайдтар). Доминоны дұрыс құрастырған оқушыларды құпия сыйлық күтетіні айтылады.

Нәтиже: домино дұрыс құрастырылса, оқушыларға алғыс хат жарияланады.

Жай бөлшектер тарихына шолу

Оқушылар бөлшек ұғымының қалыптасуына үлес қосқан ғалымдармен танысады.

Түсінік/атау Уақыты Ұлты Ғалым Ескертпе
Бөлшек сызығы (бөлшек) XII ғ. Итальян Леонардо Пизанский Бөлшек жазылуының дамуына ықпал етті
Алым, бөлім (m/n белгілеуі) XII ғ. Грек Максим Плануд Бөлшек құрамдас бөліктерін атауға мән берілді
Бөлшек туралы ерте мәліметтер Б.з.д. 287–212 жж. Грек Архимед Бөлшек ұғымын қолданудағы ғылыми негіздер
Бөлшек туралы толық мәлімет XX ғ. (мәтін бойынша) Орта Азия Әл-Хорезми Мәтіндегі дерек сақталды

Ескерту: тарихи деректер оқулық/презентация материалдарына сәйкес беріледі.

III. Негізгі бөлім

«Кім жылдам?» ойыны

Тақтадағы смайликтердің ішінде жасырылған есептер шығарылады. Смайликтерде оқулықтағы №688, №689, №690 есептер берілген.

Ойын барысында қысқа сергіту сәті ұйымдастырылады.

«Ойнайық та, ойлайық!» (логикалық есептер)

18-слайд бойынша:

  1. Қосарланып жегілген ат-арбамен Самат 8 шақырым жол жүрді. Әр ат неше шақырым жол жүрді?
  2. Ағаш үстінде 100 торғай отырды. Аңшы 5 торғай атып алды. Торғайдың қаншасы қалды?

Жедел тест

16–17-слайдтар бойынша оқушыларға 2 нұсқада әрқайсысы 5 сұрақтан тұратын тест беріледі.

Тексеру: оқушылар бір-бірінің дәптерлерін алмастырып, жұмыстарын өзара тексереді.

Қорытынды бөлім: «Кубизм» стратегиясы

ActivStudio арқылы кубик алынады. Кубиктің қай қыры түссе, сол қырдағы сұрақтарға жауап беріледі:

  1. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай азайтамыз?
  2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай азайтамыз?
  3. Натурал саннан бөлшекті азайтуды түсіндір.
  4. Бөлшек туралы толық мәліметті қай уақытта, кім енгізді?
  5. «Бөлшек сызығы» деген атауды енгізген кім?
  6. Архимед бөлшекке қатысты қандай атауды енгізді?

Үй тапсырмасы және бағалау

Үйге тапсырма

№691, №695, №697 есептер.

Бағалау

Оқушылардың белсенділігі, есеп шығару дәлдігі, тест нәтижесі және қорытынды сұрақтарға жауап беру сапасы бойынша бағаланады.