Бөлшектерді процентпен жаз

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Өтетін орны

Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы

Пән, сынып

Математика, 5-сынып

Мұғалім

Исатаева Фариза

Сабақ түрі

Дәстүрлі

Тақырып

Санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табуға арналған есептер шығару

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Оқушылардың санның пайызын және пайызы бойынша санды табу туралы білімін толықтыру, осы тақырыпқа байланысты есептер шығаруға үйрету.

Дамытушылық

Пәнге қызығушылықты арттыру, логикалық ойлау мен талдау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік

Ұқыптылыққа, мәдениеттілікке, дәлдікке, жан-жақтылыққа, эстетикалық талғамға тәрбиелеу және өз ойын еркін жеткізе білуге баулу.

Құрал-жабдықтар мен әдіс-тәсілдер

Көрнекіліктер

  • Слайд
  • Семантикалық карта
  • Фишка (деңгейлік тапсырмалар)

Әдісі

  • Ж. Қараевтың деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы
  • Сұрақ-жауап
  • Жеке және топтық жұмыс

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру

  • Сәлемдесу
  • Сыныпты түгендеу
  • Журнал толтыру

II. Үй тапсырмасын тексеру («Тамаша үштік»)

  1. Сұрақ: Санның пайызын қалай табамыз?
  2. №1312 есептің жауабы
  3. Сұрақ: Пайызы бойынша санды қалай табамыз?

III. Жаңа сабақ: есептер шығару

Математикалық қатар — I деңгей

I қатар

57, 200, 250 сандарының 10%-ын табыңдар.

II қатар

24, 96, 400 сандарының 50%-ын табыңдар.

III қатар

36, 100, 360 сандарының 25%-ын табыңдар.

II деңгей

I қатар

Шебер 295 бөлшек дайындап, жоспарды 18%-ға артық орындады. Шебер неше бөлшек дайындауды жоспарлаған?

II қатар

Мектеп кітапханасында 2890 оқулық бар. Бұл — барлық кітаптың 85%-ы. Кітапханада барлығы неше кітап бар?

III қатар

Сыныпта 12 қыз бар. Бұл — сыныптағы барлық оқушының 40%-ы. Сыныпта неше оқушы бар?

III деңгей

I қатар

Бұйым бағасы 15%-ға қымбаттады. Алғашқы бағасы 2000 теңге болса, қымбаттаған бағасы неше теңге?

II қатар

Бұйым бағасы 15%-ға қымбаттады. Алғашқы бағасы 5000 теңге болса, қымбаттаған бағасы неше теңге?

III қатар

Бұйым бағасы 15%-ға қымбаттады. Алғашқы бағасы 8000 теңге болса, қымбаттаған бағасы неше теңге?

IV деңгей

Өрнекті есептеңдер

(0,9•5 + 5•0,6) - (0,7•2 + 3•0,7)

Сергіту сәті

  • Қысқа жаттығу (би қимылдары)
  • «Математикалық лото»: логикалық сұрақтар

1) Жүгіру жарысы

Асет, Марат, Талғат үш орынды алды. Егер Марат екінші орын алмаса, ал Талғат бірінші орын алмаса, кім қандай орын алды?

Жауабы: 1 — Марат, 2 — Асет, 3 — Талғат

2) Шырпыдан екі үшбұрыш

Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құраңдар.

3) Қараңғы бөлме

Қараңғы бөлмеде майшам мен керосин лампасы бар. Ең алдымен нені жағасыз?

Жауабы: шырпы

4) Есім туралы жұмбақ

Менің атым — Медет. Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Тәтемнің інісінің аты кім?

Жауабы: Медет

5) Доптың кері қайтуы

Допты лақтырғанда, ол өз ізімен кері қайтуы үшін қалай лақтыру керек?

Жауабы: жоғары

Мадақтау

Дұрыс жауап берген оқушыларға қалам немесе қарындаш беріледі.

IV. Бекіту: семантикалық карта

Семантикалық карта арқылы тақырып бойынша білім бекітіледі (нәтижесінде жасырын сөз шығады).

Тапсырмалар

  1. Бөлшектерді процентпен жаз: 9/100
  2. Процентті ондық бөлшекпен жаз: 25%
  3. Процентті жай бөлшекпен жаз: 116%
  4. 310 санының 10%-ын тап
  5. 12%10,8-ге тең санды тап
  6. (5,23 + 6,47) * 2 мәнін тап

Талқылау бөлімі

Оқушылар шыққан сөзді атайды. Мәтінде бұл бөлім сайлау тақырыбымен байланыстырылып беріледі және кандидаттар ретінде:

  • Нұрсұлтан Назарбаев
  • Әбілғазы Құсайынов
  • Тұрғын Сыздықов

Редакциялық ескертпе

Бұл мазмұн саяси тақырыпты қамтиды. Оны оқу үдерісінде қолданғанда жас ерекшелігі, бейтараптық және мектеп ережелері ескерілуі тиіс.

V. Қорытындылау

Есептеңдер

162 - (852 : 3 - 148)

Нәтижесінде 26 саны шығады (мәтіндегі түсіндіру бойынша бұл белгілі бір күнді білдіреді).

VI. Үй тапсырмасы

  • №1326
  • №1327

VII. Бағалау

Оқушылардың жұмысы бағаланып, күнделіктеріне баға қойылады.

Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!