Мұғалімнің ертегінің мазмұнын әңгімелеуі
Ана тілі (3 сынып)
Сабақтың тақырыбы: Еңбекпен тапқан тиын (грузин ертегісі)
Мақсаты:
а) білімділік: Еңбекпен тапқан тиын ертегісінің мазмұнын түсіндіре отырып, ертегідегі негізгі ойды ұғындыру
ә) тәрбиелік: Оқушыларды жаман әдеттерден аулақ болуға, үлкенді құрметтеуге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
б) дамытушылық:, Оқушылардың ой - өрісін дамыту, ертегіні қорытындылауға баулу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: топтастыру, сұрақ - жауап, түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: тірек сызбалар, сюжетті суреттер, мақал - мәтелдер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сабаққа назар аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Жекен Жұмаханов Ер еңбекте сыналады
1. Мәтінді оқыту
2. Әңгіменің мазмұнын жоспар бойынша әңгімелеу
1. Құрылыста
2. Мақтаншақ машина
3. Батпаққа батқан көлік
4. Көмек
Ер еңбекте сыналады деп бекерге айтылмаса керек. Өйткені әрбір тіршілік иесі өзіне тиесілі жұмысты жауапкершілікпен, сүйіспеншілікпен жасаса, жақсы нәтижеге қол жеткізеді. Мақтаншақтықтан, ұқыпсыздықтан, жалқаулықтан арылмайынша, жұмысың алға баспайды. Сондықтан өзіңе тапсырған істі мұқият, тындырымды етіп орындау керек. Еңбек ер атандырады.
Ой ашар
- Еңбек туралы қандай мақал - мәтел білесіңдер?
(Оқушы жауаптары)
Мақсат қою кезеңі Олай болса осы тақырыпты әрі қарай жалғастырамыз. Бүгін еңбек туралы ертегімен танысамыз.
ІҮ. Жаңа сабақты меңгерту:
- Ертегі деген не, балалар?
- Ауызша жеткен халық шығармаларының түрі.
- Ертегінің қандай түрлерін білесіңдер?
↓
Қиял - ғажайып ертегілері
Жан – жануарлар туралы ертегілер
Шыншыл ертегілер
.- Балалар, ендеше бүгін біз Еңбекпен тапқан тиын атты грузин халқының ертегісімен таныс боламыз.
Кіріспе әңгіме
Грузин ұлты. Грузия мемлекетінің халқы. Олар грузин тілінде сөйлейді. Грузия мемлекетінің астанасы - Тбилиси. Бұл ел мен Қазақстан арасында дипломатиялық қарым - қатынас орнады.
(Грузиндердің ұлттық киімімен түскен суретін көрсету)
1. Мұғалімнің ертегінің мазмұнын әңгімелеуі.
(ертегі желісі бойынша суреттер пайдалану)
Сөздік жұмыс:
Кәрілік - қартайып, қарт
Тірнектеп - еңбектеніп
Ымырт жабылған - қараңғы түскенг мезгіл
Бұлжытпай - екі етпей, айтқанын тыңдау
Оқулықпен жұмыс:
Оқушыларға тізбектей оқыту
Мәтінмен жұмыс
Оқылған мәтін бойынша сұрақтар беру
- Ертегі кім туралы?
- Қарт әйеліне не деді?
- Жаны ашыған анасы қандай әрекет жасады?
- Бұл істің арты немен аяқталды?
- Анасы баласына қандай кеңес берді?
- Ал, баласы анасының тілін алды ма?
- Әкесі баласына не деді?
Сергіту сәті Болайықшы осындай
Жақсы бала еңбекшіл
Ер азамат болады.
Қиындықты жеңіп кіл,
.......................толады.
.............................
.............................
Еңбекшіл осындай,
Болайықшы осындай.
Шығармашылық жұмыс
1Ертегі кейіпкерлерін ата.
2. Кейіпкерлерге мінездеме беру
(Әке, ана, бала)
3. Ертегіні рөлге бөліп оқу.
4.. Ертегіні әрі қарай жалғастырып көр.
ҮІІ. Дәптермен жұмыс:
Ертегінің басты кейіпкері кім?
Ертегіге сүйеніп кестені толтыру
Тиын ---------------------- Әкесінің әрекеті ----- Баласының әрекеті
Еңбексіз тапқан -------- Отқа лақтырды ------- Жымиып, шығып кетті
Еңбекпен тапқан ------- Отқа лақтырды ------- Жалаңаш қолымен суырып алды
ҮІІІ. Жаңа сабақты бекіту:
Өткен сабақта оқытылған мәтін мен ертегіні салыстыру
Ер еңбекте сыналады. (Әңгіме) Жекен Жұмаханов - мақтаншақтық
Ұқсастығы: Еңбек туралы
Еңбекпен тапқан тиын (Ертегі) Халық, жалқаулық
Ой толғаныс.
- Еңбекпен тапқан тиын ертегісі ертегінің қай түріне жатады деп ойлайсыңдар?
- Шыншыл ертегі. Себебі бұл ертегіде баланың ақшаны өз еңбегімен тапқаны жөнінде айтылады.
Сабақ басында еңбек туралы бірнеше мақал - мәтел айттық. Сол мақалдардың қайсысы бүгінгі ертегінің мазмұнына сәйкес келеді?
Еңбектің наны тәтті,
Жалқаудың жаны тәтті.
ІХ. Жаңа сабақты қорытындылау:
Әңгіме кестесі
Ертегі немен аяқталды?
Нені үйрендің?
Х. Үйге тапсырма: Ертегіні түсініп оқу
ХІ. Балаларды мадақтау.
Шығармашылық және ережелі ойындар. Балалар ойынының жіктелуі
Бастауыш сыныпта ана тілі сабағы арқылы жеке тұлғаның рухани адамгершілігін дамыту
Өзін-өзі тану пәні сабағында жүргізілетін тренинг жаттығулар
Тәрбиешінің кіріспе әңгімесі
Бастауыш сынып оқушыларына өзін-өзі тану пәнін ұйымдастыру
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Мектепке дайындық топ балаларының белсенділігін заттық орта арқылы қалыптастырудың теориялық негіздері
Қазақ әдебиеті сабақтарында ертегі жанрын оқыту әдістемесі
Әдеби шығарманы текске жақындатып айтып беру
Өзін-өзі тану мұғалімінің кәсіби құзыреттілігі
Аудиттің мазмұнына
Айнагүл апай мектепте ұстаз болып, Игерген мұғалімнің мамандығын
Мәтін мазмұнына сай
Мұғалімнің кәсіби шеберлігі - сапалы білім кепілі
Мәтіннің мазмұнына пайдасы
Мәтіннің мазмұнын
Желілік құрылғының жағдайын тексеретін, дестенің мазмұнына анализ жасайтын тәсіл
Мәтіннің жоспарына анализ жасап, мәтіннің мазмұнына әсер етпейтін бөлімдерді қысқарту
Мұғалімнің оқушымен өзара әрекеті
Мұғалімнің кәсіби білімін көтеру