Балаларды сабаққа бейімдеу
Сабақтың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы!
Сабақтың мақсаты: Желтоқсан оқиғасына қатысқан құрбандарды еске алу. Оқушыларды Отанын сүюге, қорғай білуге және ұлттық рух пен қазақы мәдениетті жоғары деңгейде көрсететін азамат етіп тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Тәуелсіздік монументі, нақыл сөздер, желтоқсан құрбандарының суреттері, Қазақстан рәміздері, слайдтар
Сабақтың әдісі: әңгімелеу, интерактивті әдіс, түсіндіру
Сабақтың интеграциялық мүмкіндігі: тарих, саясаттану
Сабақтың барысы: 1. Балаларды сабаққа бейімдеу;
2. Сыныппен амандасу, кезекшімен сөйлесім;
3. Сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын сұрау: ҚР Тәуелсіздігінің белгілері туралы мәлімет жинау;
Жаңа тақырыпқа кіріспе:
Сөйлесім: М: Қазақ халқының тәуелсіздігі үшін қас дұшпанмен арыстандай алысқан батыр бабалардан кімдерді білесіңдер?
Балалардың мүмкіндік жауаптары: Абылай хан, Қабанбай батыр, Қарасай батыр, Төле би, Қазыбек би, Әйтеке би, ер Махамбет, Әлихан Бөкейханов, т. б.
М: 16 желтоқсанда тәуелсіздік үшін күрескен азаматтар мен құрбандарын білесіңдер ме?
Балалардың мүмкіндік жауаптары: Тәуелсіздік жолында күрескен жандар: Ж. Молдағалиев, Х. Қожахмет, Н. Сабильянов, т. б. Ал құрбандары: Қайрат, Ләззат, Сәбира, Ербол сынды ағаларымыз бен апаларымыз.
(слайд көрсету арқылы балаларға желтоқсан оқиғасы туралы айту, Тәуелсіздіктің біз үшін оңай тимегенін әңгіме ету)
Мұғалім сөзі: Балалар, Алматы қаласында 1986 жылы Желтоқсанның отты оқиғасы туралы естулерің бар ма? Елдің егемендігін аңсаған жастар алаңға шықты. Желтоқсан желі дауылға айналды. Өрттей қаулаған жастар ұлттың намыс құдіретін әлемге паш етті.
1 - оқушы:
Қанды қырғын – қалған іс,
Бейне теңіз сең соққан.
Жарқылдайды ар – намыс,
Алматы. Аяз. Желтоқсан!
Дүрсілдейді жүректер,
Сесі күшті қарудың
Жүзіне мұң түнетті,
Үлбіреген арудың.
2 – оқушы:
Арманы алда сенім көп,
Оранды отқа үміттер.
Мұрты жаңа тебіндеп,
Келе жатты жігіттер.
Жүрегінен қан жылап,
Улады дерт ұлыны
Ақ махаббат сан құлап,
Қырқылды ерте бұрымы.
3 – оқушы:
Әлі де бостандық деп атар таңдар,
Ұшқыннан бар әлемге апарғандар.
Қайрат, Ләззат, Ербол, мен Сәбиралар.
Осылар – Желтоқсанда Қаһармандар
Халықтың қабырғасы сөгілмесін,
Аналар ұлын жоқтап егілмесін.
Алладан ақ ниетпен тілейік біз,
Жазықсыз жанның қаны төгілмесін.
Желтоқсан желі әні орындалады.
4 – оқушы:
Күллі әлемге Қайрат боп,
Тарап кеткен атағы.
Желтоқсанның жарысы,
Мәңгі жанға батады.
Батыр болған Тұрардай,
Бауыржандай атағы.
Қайраты жоқ халықтың,
Таңы қалай атады?!
5 – оқушы:
Желтоқсанда соққан жел,
Қайратты еске сала ма?
Қайраты жоқ халықтың
Болашағы бола ма?!
Қазағыма Қайрат боп,
Туса екен ұлдарым,
Қалың елге байрақ боп!
6 – оқушы:
Қазағым мөлдір судай тазалансын,
Есіне Қайрат деген қазаны алсын.
Ел болып, халық болып қолға алайық,
Сол кезде кінәлілер жазалансын!
7 – оқушы:
Ойлан, қазақ!
Таптамасаң қызғалдақ солар ма еді?
Арасына тасқындар толар ма еді?
Туады тағы Қайрат, қадірлейік,
Еліңе солар тұтқа болар енді
2 – жүргізуші:
Осындай еркіндікті ел тілесін,
Бақыт құсы бағымызға еркін келсін.
Ал енді Тәуелсіздік құтты болып,
Көк байрақ мәңгі – бақи желбіресін!
1 – жүргізуші:
Намысты от – жалынға шыңдайық біз,
Қайраттың ерлігіне лайықпыз.
20 жыл толған екен Желтоқсанға,
Әумин, қабыл болсын, жыр – әніміз!
Мұғалім сөзі: Қазіргі таңда, балалар, 20 жыл бойы Қазақстан Республикасы Тәуелсіз ел атанып келеді, бұл Тәуелсіздік - қыршын кеткен жастардың қанымен келген тәуелсіздік! 1991 жылы 16 желтоқсанда Қазақ мемлекеті егемендікке қол жеткізді, содан бері де талай оқиғалар өтті.
(ҚР туралы слайд көрсету)
Мәтінмен жұмыс: Астана
Астананың іргетасы 1830 жылы қаланған. Астана бұрын Қараөткел, Акмолинск, Целиноград, Ақмола деп аталған. Астана Сарыарқаның солтүстік аумағында орналасқан. Бұл жердің ауасы таза, қысы қатал, жазы ыстық болады.
Астана 1932 жылы Акмолинск деп аталды. Ал 1961 жылы Целиноград деп өзгертілді. 1992 жылы Ақмола деп аталды. 1998 жылы Ақмоладан Астана болып ауысты. Ол - қазір еліміздің астанасы. Астанада Президент Ақордасы, Бәйтерек монументі бар.
Еліміздің оңтүстік астанасы – Алматы қаласы. Онда Тәуелсіздік монументі орналасқан, оның биіктігі – 28 метр.
Үй тапсырмасы: Осы бүгінгі Желтоқсан оқиғасына байланысты қосымша материал іздестіру;
Сабақтың соңы: балаларға сабақта алған бағаларын айтып, күнделіктеріне қойып беру
ЕРЕКШЕ БІЛІМ БЕРУ ҚАЖЕТТІЛІГІН АНЫҚТАУ. ЕРЕКШЕ БІЛІМ АЛУДЫ ҚАЖЕТ ЕТЕТІН БАЛАЛАР ТОБЫ
Оқушылардың ерекше білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыру
Дамуы зақымдалған төменгі сынып оқушыларына орыс тілін оқыту
Физика пәнінің маңызы
Күрделі кемістігі бар тұлғаларға арнайы білім беру
ИНКЛЮЗИВТІ БІЛІМДЕГІ ЛОГОПЕД - ДЕФЕКТОЛОГТАРДЫҢ РӨЛІ
Интеграцияланған оқыту мәселелерін зерттеу
Мүмкіндігі шектеулі балалар қызығушылғы
Интеграция және инклюзив: ұқсастықтар мен айырмашылықтар
Мектепте мүмкіндігі шектеулі балаларды инклюзивті оқытудың педагогикалық және психологиялық шарттары
Балалардың мектепке дайындығын жан - жақты ұйымдастырудың психологиялық - педагогикалық негiздерi
Өзіндік бақылауға бейімдеу шарттары
Ойын арқылы балалардың сөздік қорларын дамыту
Оқушылар білімді толықтай меңгеру үшін ақпаратты енжар қабылдамай, сабаққа белсенді қатысу үшін Ғарыш атты рөлдік ойын ойнаттым
Балаларды қара
Балаларды әлгі үйге жиып алып
Тіл мүкістіктері бар балалардың сөйлеуі
Дереу жібер балаларды қинамай
Балалардың тақпақтары
Ақыл - ойы кем балалардың шығармашылық қабілетін дамыту