Астана қаласына сурет бойынша саяхат ұйымдастыру
Сабақтың тақырыбы
Менің Отаным — Қазақстан. Астана.
Сабақ түрі
Жаңа сабақ.
Әдіс-тәсілдер
- Түсіндіру
- Сұрақ-жауап
- Әңгімелеу
- Көрнекілік
Көрнекіліктер
Суреттер, мемлекеттік рәміздердің бейнелері, Астана туралы иллюстрациялар.
Сабақтың мақсаты
1) Білімдік
Оқушыларға Қазақстан Республикасы және оның астанасы — Астана қаласы туралы толық түсінік беру; сөйлем туралы айту; суреттер бойынша әңгіме құрастыруға баулу.
2) Дамытушылық
Балалардың сөздік қорын байытып, тіл мәдениетін дамыту.
3) Тәрбиелік
Патриоттық тәрбие беру, Отанға сүйіспеншілік сезімін қалыптастыру.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылардың сабаққа зейінін аударамын.
- Сабаққа қажетті оқу құралдарын дайындатамын.
- Партада дұрыс отыруын қадағалаймын.
II. Жаңа сабақ
Кіріспе әңгіме
Сабақты Қазақстан Республикасы туралы әңгімеден бастаймын. Біздің туған жеріміз — Отанымыз Қазақстан Республикасы. Қазақстан — өте үлкен мемлекет. Табиғаты алуан түрлі, жері бай. Елімізде әлемге әйгілі тарихи ескерткіштер, табиғаты көркем қорықтар және демалыс орындары көп.
Талай қиындықты бастан кешкен қазақ халқы бүгінде егемендікке қол жеткізді. Қазақстан — тәуелсіз ел.
Картамен және рәміздермен жұмыс
- Қазақстан Республикасының картасын көрсетіп, таныстырамын.
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерімен таныстырамын.
Астанаға “саяхат” (сурет бойынша)
Суреттер арқылы Астана қаласына виртуалды саяхат ұйымдастырамын. Қалада зәулім ғимараттар, соның ішінде Үкімет үйі бар екеніне назар аударамын.
Ескерту: Мәтіндегі тұлғалар мен лауазымдарға қатысты деректерді оқу бағдарламасына және актуалды ресми ақпаратқа сай нақтылап алған дұрыс.
Сергіту сәті
Көжегім, тұршы, Бетіңді жушы. Айнаға қарашы, Шашыңды тарашы. Киіміңді киінші, Мектепке қарай жүрші. Орныңа отыршы, Сабағыңды оқышы.
Оқулықпен жұмыс
- Оқулық пен дәптердің атқаратын қызметін түсіндіремін.
- Оқулық пен дәптерді дұрыс ұстау ережелерін айтамын.
- Оқулықтағы суреттер бойынша сөйлемдер құратамын.
- Әнұранды жатқа айтқызамын.
Дәптермен жұмыс
- Дәптердің партада дұрыс орналасуын түсіндіремін.
- Жай қарындаш пен қаламды дұрыс пайдалану және ұстау тәсілдерін көрсетемін.
- Дәптердегі суреттерді боятып орындатамын.
III. Сабақты қорытындылау
- Оқушылардың жұмысының дұрыстығы мен ұқыптылығына қарай сәйкес белгілерді боятып бағалатамын.
- Жаңа тақырып бойынша сұрақтар қоямын.
- Өлеңді мәнерлеп оқып беремін.
Ей, бас қалам — Астанам! Қадамың бар баспаған, Асуың бар аспаған. Халқым жетсін мұратқа, Ей, бас қалам — Астанам! Шырқап көкке аспан ән, Болашаққа бас қадам. Қазақ рухын биіктет, Ей, бас қалам — Астанам!
Қосымша материал ретінде: «Дыбыстар мен әріптер әлемі» (12-бет), «Астанам».
IV. Үй тапсырмасы
Суреттер бойынша жұмыс жасау: көргенін сипаттап, 2–3 сөйлем құрастыру.
V. Бағалау және мадақтау
Оқушылардың белсенділігіне, жауаптарының толықтығына және жұмысының ұқыптылығына қарай бағалаймын, мадақтау сөздерін айтамын.