Өздерің еңбектің қандай түрлерімен айналысқанды ұнатасыңдар
Қарағанды облысы, Сәтбаев қаласы,
Абай атындағы №4 мектеп - лицейінің
бастауыш сынып мұғалімі
Маденова Эльмира Кайратовна
Өзiн - өзi тану сабағының жоспары 4 сынып
Тақырып: Еңбекқорлық пен еріншектік
Құндылық: ақиқат, дұрыс әрекет
Қасиеттер: Еңбекқорлық, тазалық, адалдық, қайырымдылық.
Сабақ мақсаты:
Оқушыларға еңбекқорлық, тазалық, адалдық, қайырымдылық туралы түсінігін кеңейте отырып, ақиқитқа көз жеткізіп, дұрыс әрекет жасау.
Міндеттері:
Білімділік: еңбекқорлық пен еріншектіктің мәнін түсіндіру арқылы ақиқат пен дұрыс әрекет құндылығын дамыту.
Дамытушылық: Еңбекті қадірлеу, бағалау, еңбектің қуанышын сезіну іскерліктерін дамыту
Тәрбиелік: еңбекке қызығушылықтарын арттыру, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)
Слайдтар.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды күйге келу. Нұрға бөлену.
Сұрақтар:
1. Қандай күйде болдыңыздар?
2. Жаттығу қалай әсер етті?
3. Ішкі тыныштыққа келе алдыңыздар ма?
Қорытынды:
- Олай болса, балалар, бір - бірімізге жақсы тілектер тілейік. Осы тыныштық күйімізді сақтап қалайық.
Үй тапсырмасын тексеру.
22 сабақ, 106 бет, Еңбекқорлық пен Еріншектік , В. С. Сухомлинский
Сұрақтар:
- Мәтін не жайында айтылған?
- Еңбексүйгіш пен Еріншектің әрекеттері қандай, ерекшеліктері ше?
- Нағыз адамның өткен жылдары өшпейді дегенді қалай түсінесіңдер?
- Еңбексүйгіштің бойындағы жақсы қасиеттерді ата.
Қорытынды:
- Олай болса, балалар, адал еңбек етіп, еңбектің жемісін көрейік.
4. Дәйексөз.
Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап Абай
Оқушыларға мағынасын түсіндіру:
- Адам, ең бастысы, еңбектенуге, яғни адам бір іске күш - қуатын, ақыл – ойын жұмсауға ерінбеуі керек. Өйткені жалқаулық, еріншек адамның өзін және өмірін тоздырады. Ал ерінбей еңбек етсең мақсатыңа, арманыңа жетесің. Арманың орындалса, өзіңді бақытты санайсың.
Сұрақтар:
1. Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
2. Өздерің еңбектің қандай түрлерімен айналысқанды ұнатасыңдар?
Жаттату:
- 3 рет қайталау;
- қыздарға қайталату, ұлдарға қайталату;
- 2 - 3 баладан сұрау;
1. Дәйексөз.
Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап Абай
Оқушыларға мағынасын түсіндіру:
- Адам, ең бастысы, еңбектенуге, яғни адам бір іске күш - қуатын, ақыл – ойын жұмсауға ерінбеуі керек. Өйткені жалқаулық, еріншек адамның өзін және өмірін тоздырады. Ал ерінбей еңбек етсең мақсатыңа, арманыңа жетесің. Арманың орындалса, өзіңді бақытты санайсың.
Сұрақтар:
1. Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
2. Өздерің еңбектің қандай түрлерімен айналысқанды ұнатасыңдар?
Жаттату:
- 3 рет қайталау;
- қыздарға қайталату, ұлдарға қайталату;
- 2 - 3 баладан сұрау;
Қорытынды:
- Ендеше балалар, адам ерінбей еңбек ету арқылы қуанышқа, шаттыққа бөленеді. Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті.
Бастауыш сыныпта қазақ тілін оқыту барысында еңбек тәрбиесін қалыптастыру
Жеке құжаттар биографиялық акпараттардың көзі сияқты
Көңілді балалар әні
Мектепке дейінгі кезеңдегі тәрбие - адам қалыптасуының алғашқы баспалдағы
Мектеп жасына дейінгі балаларда еңбекке тәрбиелеу түрлері және педагогикалық ерекшеліктері
Орта мектеп оқушыларына кәсіби бағдар берудің жұмысын ұйымдастырудың ғылыми-теориялық негіздері
Бейнелеу өнері сабағында акварель техникасын қолдану арқылы оқушылардың шығармашылық әрекетін қалыптастырудың педагогикалық тиімді шарттарын теориялық тұрғыдан негіздеп, әдістемелік ұсыныстар жасау
Мектепке дейінгі балаларда қиялдың дамуы
Ағаш шеберлігін үйрету әдістемесі
ДІНШІЛДІК ЖӘНЕ ЖАСТАР АРАСЫНДАҒЫ ДІНИ ҚҰНДЫЛЫҚТАР
Қандай бота
Араб сөздерінен жасалгандары
Қайдан келген, қандай сақалдар бұлар
Жануарлар жауынан қалай құтылатынын өздерің әңгімелеп, талқылаңдар
Саяси ілімнің тарихы атты еңбектің авторы
Қазақстанның табиғаты қандай әсем
Науша хан өзінің хан болып тұрған уақытында барлық елін жинап алып сұрапты: - Менің қол астымда қандай батыр бар
Ана қандай қымбат болса қазақ үшін қазақ тілі сондай қымбат
Жанар бұдан әлдеқандай сыр ұқты
Бақыттан сұрай кел, қызымды қандай адамға берейін