Джиксо стратегиясын қолдану

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән: Әдебиеттік оқу Сынып: 2 Тақырып: «Қасқыр мен түлкі» (ауған ертегісі)

Бұл жоспар бастауыш сынып оқушыларына ертегі арқылы ойды анық жеткізу, сыни ойлау және күнделікті өмірдегі мінез-құлыққа қатысты қорытынды жасау дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.

Сабақ мақсаты

  • Білу: өз ойын түсінікті әрі жүйелі жеткізе білу.
  • Түсіну: сыбырласу мен сөз тасудың жақсылыққа жеткізбейтінін ұғыну.
  • Қолдану: алынған ойды күнделікті өмірмен байланыстыра қолдану.
  • Талдау: ертегінің идеясын болжау және дәлелдеу.
  • Жинақтау: ертегі мазмұнын өмірлік жағдайлармен байланыстыру.
  • Бағалау: күнделікті өмірден нақты мысал келтіре алу.

Қажетті ресурстар

Интербелсенді тақта Презентация А4 қағазы Маркер Қалпақ

Қолданылған модульдер

  • Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
  • Талантты және дарынды балаларға білім беру
  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
  • Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
  • Білім берудегі басқару және көшбасшылық

Стратегиялар мен әдістер

Шаттық шеңбері Миға шабуыл Джиксо Ой шақыру Ыстық орындық Сиқырлы қалпақ

Сабақ құрылымы оқушыны сөйлетуге, ойландыруға және дәлелдеуге бағытталады: жеке жауап, жұптық талқылау және топтық өнім арқылы нәтиже жинақталады.

Сабақ барысы

1) Тұлғааралық байланысты орнату

«Ыстық алақан» ойыны музыка әуенімен ұйымдастырылады. Оқушылар бір-біріне жылы лебіз айтып, сабаққа жағымды көңіл күймен кіріседі.

2) Топқа бөліну

Бірлескен жұмысқа бейімдеу үшін оқушылар төрт топқа бөлінеді және топ ережелері еске түсіріледі.

І топ

Қасқыр

ІІ топ

Түлкі

ІІІ топ

Жолбарыс

ІV топ

Аю

3) Білім деңгейін анықтау және кері байланыс

«Ыстық орындық» стратегиясы арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ қойып, түйінді сөздерді анықтайды және қысқа қорытынды жасайды.

4) Мотивация: ой шақыру және жұмбақ

Оқушылар жұмбақ шешу арқылы жаңа тақырыпқа шығады. Тапсырма мәтінін дауыстап оқып, дұрыс жауапты дәлелдейді.

Жұмбақ 1

Ыржияды, күледі, Басқан ізді біледі. Таусылмайтын шабысы, Жұртқа мәлім жүрісі.

Жауабы: Түлкі

Жұмбақ 2

Тоң мойынды жуан көк, Желіп, жортып бүкеңдеп, Несібесі даладан, Еңбек қылмай жүрер тек.

Жауабы: Қасқыр

5) Оқулықпен жұмыс: «Джиксо»

Ертегі бөлімдерге бөлініп оқылады. Әр оқушы өз бөлігі бойынша мазмұнды меңгеріп, топ ішінде түсіндіреді. Соңында ортақ тұжырым жасалады.

6) Сергіту сәті

Интербелсенді тақтадан «Ұлытау» электронды сергіту жаттығулары көрсетіліп, оқушылар қимыл-қозғалыс арқылы сергіп алады.

Топтық жұмыс: тапсырмалар

Әр топқа деңгейіне сай тапсырма беріледі. Нәтиже ретінде сахналау, постер және сұрақтар банкі ұсынылады. Қорытынды кезеңде «Сиқырлы қалпақ» стратегиясымен пікір алмасу ұйымдастырылады.

Қасқыр тобы

Ертегіні рөлге бөліп оқу (сахналау элементтерімен).

Түлкі тобы

Ертегі мазмұнына сай мақал-мәтелдер жазып, постер жасау.

Жолбарыс тобы

Мәтін бойынша сұрақтар дайындау (талқылауға арналған қысқа әрі нақты сұрақтар).

Аю тобы

Ертегі кейіпкерлеріне мінездеме беріп, постер жасау.

Негізгі түйін

Ертегі оқушыларға сыбырласу, өсек айту және сөз тасудың адамаралық қарым-қатынасты бұзатынын түсіндіреді. Дұрыс шешім — шындықты тексеру, ашық сөйлесу және бір-біріне құрметпен қарау.

Ақпарат

Білім беру ұйымы

Рудный қаласының №19 орта мектебі (КММ)

Мұғалім

Ашуханова Анар Күндібековна, бастауыш сынып мұғалімі