Өшіргіштерім нешеу
Алматы облысы, Райымбек ауданы,
Ө. Жаңабаев атындағы орта мектеп
Суйербаева Жазира Едиловна
Сабақтың тақырыбы: Есеп шешу 10 - нан азайту кестесі.
Сабақтың мақсаты:
1. Есеп шештіре отырып қанша қысқа ұғымын түсіндіру
2. Оқушылардың ой - өрістерін, логикалық ойларын дамыту.
3. Ұқыптылыққа, жинақылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, ізденушілік, проблемалық, салыстыру
Сабақтың көрнекілігі: ойын элементтері, тірек сызба, үнтаспа, бейне таспа.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Үн таспамен ән айту.
Біздер келер шамамыз
Бестен үшті аламыз
Төртті бөліп екіге
Жауабын тез табамыз?
Қай пәннен есеп шығарамыз?
- Математикадан.
- Яғни қазір бізде математика сабағы
- Кәне бәріміз оқу құралдарымызды алып, сабаққа даярланамыз.
Балалар, мен сендерге сабақ беруге келе жатқанымда, маған қараторғай құсы мына таспаны беріп жіберді, кәне, бәріміз көріп жіберейікші.
ІІ. Білімді тексеру
- Сайқымазақ: Балалар мен математика пәнінен қиналып жатырмын.
Ө. Жаңабаев мектебінде 1 а сыныбының оқушылары шетінен математика пәнінен жақсы оқиды дейді. Мен сендерден көріп үйренейін.
- Балалар сонымен көмектесеміз бе?
- Ендеше тапсырмалар орындайық.
Үндемес ойыны:
6+4 = 10
6+3 = 9
4+2 = 6
5+2 = 7
10 – 2 = 8
Өрнектің мәнін көтереді.
Тақтаға үш оқушыны шақыру
1. 2 - қосылғыш 3 болатын қосындыны өсу ретімен жаздыру.
2. Азайтқышы 7 болатын айырманы кему ретімен жаздыру
3. Азайғышы 6 болатын айырманы өсу ретінде жаздыру
ІІІ. Жаңа тақырып.
Ұрған сайын секірер.
Ол не?
- Доп.
- Доп неге ұқсайды?
- О - ге.
- Кәне бәріміз он санын құрастырайық 10 - 10
Кәне, азайғышы 10 болатын айырмалар атайықшы
10 - 0 = 10
10 - 3= 7
10 - 6 = 4
10 - 9 = 1
10 - 1 = 9
10 - 4 = 6
10 - 7 = 3
10 - 10 = 0
10 - 2 = 8
10 - 5 = 5
10 - 8 = 2
- Мәндеріне қарайық қандай ретпен жаздық?
- Кему ретімен.
Азайтқышы 10 болатын айырма құрастыру 10 – 10 = 0
Сергіту сәті
Оң қолымда бес саусақ
Сол қолымда бес саусақ
Қосып едім барлығын
Болып шықты он саусақ.
Бізде қонақтар бар екен.
Мынау кім?
- Дымбілмес
І. Дымбілместің қатесін табу.
ІІ. Үлкен - кіші санды салыстыру.
ІІІ. 10 айырмашылық табу.
Есеп шешу.
Қысқаша берілгені
Неше қысқа
Қ – 10 см
Көк - 5 см
Ш. 10 - 5= 5
Ж: 5 см қысқа
Мына айырмаларды оқимыз.
3 - 0 = 4
8 - 3 = 5
6 - 2 = 4
10 - 4 = 6
Сергіту сәті
Билету. Бала - бала балақан
Кәне қайсы алақан
Саусақтарың әйбәт
Былай - былай ойнап.
Дәптермен жұмыс.
Тірек сызба бойынша есеп құрастыру
Менің бояуларымның саны – 9, ал өшіргіштерім -? 4 - еуі кем.
Өшіргіштерім нешеу?
Ш: 9 - 4 = 5
Ж. 5 өшіргіш
2. 5 + 4 = 9
5 - 2 = 3
8 - 4 = 4
4 - 3 = 1
7 – 6 = 1
10 – 6 = 4
3. Ұя қайсы қараторғайдікі.
Ойын түрінде.
4+4 = 8
1 - қараторғайдікі.
Оқушыны тексеріп өзін - өзі таныстыру
ІУ. Сабақты қорыту.
- Балалар бір санының ұзындығынан екінші санның ұзындығының қысқалығын табу үшін не істейміз?
- Үлкен саннан кіші санды азайтамыз.
- Азайтқышы 10 болатын неше айырма құрауға болады?
- Ал енді сайқымазағымызды тыңдайық.
Сайқымазақ:
- Балалар, сендерге көп рахмет сендер маған көп нәрсе үйреттіңдер.
- Бұдан былай менде сендер сияқты бөлуге тырысамын.
У. Бағалау.
Жұлдызша көп алған баланы, төртбұрыш алған балаларды атау.
Толық нұсқасын жүктеу
Есімдікті тіркестер
Мектеп химия экспериментін жүргізу әдістемесі
Балалар қабілетін ертегі арқылы дамыту
Бастауыш сынып математика сабағында халықтық педагогика элементтерін пайдалану
Математика және халық ауыз әдебиеті
Есімдік
Бастауыш сынып математикасының әрбір сабақтарында оқушылардың қазақтың қара байырғы есептерін оқытуға көмектесетін математика пәні
Ойлаудың логикалық формасын үйрету
«Комбинаторика элементтерін пайдаланып есептер шығару»
Есімдікті оқытудың ерекшеліктері
Электр тоғының зақымдаушы факторлары нешеу
Қазақ тіліне тән дыбыстар нешеу
Химиялық қарудың әсер түрлері нешеу
Есептің шешуін тексеру тәсілдері нешеу
Қазақ тілінде сөз табы нешеу
Сабақ оқып отырғаны нешеу
Барлығы нешеу
Қалдырған екен нешеуін
Достық нешеу
Екі баланың аяғы нешеу