Сызықтық теңдеуді зерттеген қазақ математигі кім
6-сынып математика сабағы
Тақырып: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу (слайд арқылы).
Сабақтың түрі
Ашық сабақ
Көрнекіліктер
- Тақта
- Сызбалар
- Интерактивті тақта
- Карточкалар
- Оқулық
Сабақтың мақсаты
1) Бекіту
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді есептер шығару арқылы бекіту.
2) Дамыту
Есептеу дағдыларын және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3) Тәрбиелеу
Оқушыларды ынтымақтастықта жұмыс істеуге және өзара көмектесуге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
- Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.
- Сәлемдесу әдебі.
- Слайдта көрсетілген тақ сандар, жұп сандар және теріс сандар бойынша оқушыларды үш топқа бөлу, топ басшыларын анықтау.
2. Өткенді қайталау
2.1 Қайталау сұрақтары
- Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?
- Мәндес теңдеу дегеніміз не?
- Сызықтық теңдеудің екі негізгі қасиеті қандай?
- Сызықтық теңдеудің түрін алғаш көрсеткен ғалым кім?
- Сызықтық теңдеуді зерттеген қазақ математигі кім?
2.2 Теңдеулер: шешіп, коэффициент пен бос мүшенің жағдайын анықтаңдар
Теңдеу 1
2x − 5 = 2(x + 0,5)
Жауабы: a = 0, b ≠ 0 — теңдеудің шешімі жоқ.
Теңдеу 2
3,5(2x − 1) = 3x − 3,5
Жауабы: a ≠ 0, b = 0 — теңдеудің түбірі 0-ге тең.
Теңдеу 3
4,2(x − 1) = 0,2(x + 4)
Жауабы: a ≠ 0, b ≠ 0 — теңдеудің түбірі b/a-ға тең.
2.3 Қате табу тапсырмасы
Төмендегі есептерді шығаруда жіберілген қателерді анықтаңдар (әр қадамның дұрыстығын тексеріңдер).
a) Тапсырма
2(3x − 5) − 3(x − 5) = x
Берілген (қате болуы мүмкін) шешім:
- 6x + 10 − 3x − 15 = x
- 6x − 3x − x = −10 + 15
- 2x = 25
- x = 25 : 2
- x = 12,5
b) Тапсырма
8y − (5y − 4) = 22
Берілген (қате болуы мүмкін) шешім:
- 8y + 5y + 4 = 22
- 8y + 5y = 22 + 4
- 13y = 26
- y = 26 : 13
- y = 2
c) Тапсырма
−1,5(−4x − 6) = 19 + x
Берілген (қате болуы мүмкін) шешім:
- −6x + 9 = 19 + x
- −6x − x = 19 − 9
- −5x = 10
- x = 10 : (−5)
- x = −2