Сен бақытты, атам қазақ баласы
Сабақтың тақырыбы: Қасым Аманжолов Қазақстан өлеңі
Мақсаты:
Білімділігі: Ақын өмірінен түсінік беру. Өлеңді мәнерлеп оқуға, мазмұнын меңгеріп тақырыбы мен идеясын аша білуге, өлеңді теориялық жағынан талдай білуге үйрету.
Дамытушылығы: Шығармашылық жұмыстар арқылы ойлау қабілеттерінің дамуына, тіл байлығының артуына ықпал жасау.
Тәрбиелігі: Отансүйгіштікке, сөз өнерін бағалап, туған жерді қастерлеуге, адамгершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Слайд, видео, карта, оқулық, суреттер.
Сабақ түрі: білім жетілдіру, жеке қабілетті дамыту
Сабақ әдісі: сұрақ - жауап, топтастыру.
Жүру барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық дайындық
Болашақтың гүліміз,
Жарқын біздің үніміз.
Достық, байлық мекені
Біздің туған еліміз.
ІІ. Үй тапсырмасы
“Ой қозғау”
Он алтыншы желтоқсан
Қайраттың жазу дәптерінен
1. Өлең неліктен “он алтыншы желтоқсан” деп аталады?
2. Бұл күн қандай мереке?
2. Мәтінде қорқақтық туралы не делінген? Сенің пікірің қандай?
3. Қ. Рысқұлбековтың асыл міндет деп отырғаны не деп ойлайсың?
4. Қ. Рысқұлбековті ісіне, сөзіне қарап сипаттап айтып көр?
Жұлдызым жарқыра ойыны
1. Батыр
2. Халық қаһарманы
3. Қайсар рухты
4. Отан сүйгіш
5. Ақын
Балалар осы тәуелсіздік дегенде ойымызға не келеді?
1. Отан
2. Қазақстан
3. Туған ел
III. Жаңа сабақ Қ. Аманжолов Қазақстан өлеңі
Қасым Аманжолов (1911 - 1955)
“Ұлы тұлға”
Жаңа тақырыпқа кіріспе
1911 жылы қазіргі Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданында дүниеге келген. Мұғалімдік мамандықты таңдаған ақын. Сонымен бірге, ол өзге тілде жазылған шығармаларды қазақ тіліне аударатын аудармашыда болған. 1941 - 1945 жылдары өткен Ұлы Отан соғысына қатысқан ардагер ақын.
Қазақстан
Дүрсілдейді сонау Балқаш жағасы,
Баршы өзің, көңіл қойып қарашы!
Тұр ғой соғып туған дала жүрегі,
Жеріміз бар қасиетті киелі.
Сен бақытты, атам қазақ баласы.
Кең далалы кең пейілді қазақпыз,
Құл емеспіз, еркін жанбыз, азатпыз!
Қас тағдырдың қиқаңына көнбейміз,
Ел намысын ешбір жауға бермейміз.
Сертің осы азат жігіт, азат қыз!
Сөздік жұмыс
Балқаш - Балқаш көлі және оның маңындағы қала
Қас тағдырдың қиқаңы - қиындықтың ауыртпалығы
Оқулықпен жұмыс
1. Өлеңді мәнерлеп оқу
2. Іштей оқу
3. Тізбектей оқу
4. Жеке мәнерлеп, тұтас оқу
Сергіту сәті
Біз бақытты баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
Топпен жұмыс
І топ
“Бақытты қазақ баласы” деп өлеңнің қай шумағын атауға болады?
ІІ топ
Ақынның қуанған, шаттанған көңілін білдіретін өлең жолдарын тауып оқы
ІІІ топ
Ақын неге қуанып, шаттанады?
Бірге ойланайық
Тақырыпты бекіту
Жеріміз: қасиетті, киелі
Қазақпыз: кең далалы, кең пейілді
Ел намысы
Азат: жігіт, қыз.
Құл емеспіз
Еркін жанбыз
Қазақстан сөзін қандай сөзбен алмастыруға болады?
Қазақстан: Туған жер, Отан, Атамекен.
Үйге тапсырма:
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Қазақстан туралы шығарма жазу.
Бағалау.
7 – 8 оқушыны бағалау
Бақыт - әрбір адам ұмтылатын мақсат
Ұрпақ тәрбиесі – ұлт болашағы
Отбасы – көркем әдебиетте
Періштелер Хауа анаға
Бұқар – өзі өмір сүрген дәуірдің болмыс-шындығын көркем бейнелеп, артына елеулі әдеби мұра қалдырған жырау
«Адамның бақыты – балада»
“Адамзаттың ардақты да, қадірлі дүниесі оның анасы”
Мұсұлман болу әсте-әсте кәпір болу бір пәсте
ДИКТАНТ МӘТІНДЕРІНІҢ ЖИНАҒЫ
Бастауыш сыныптарына арналған диктанттар жинағы
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Қазақстанның халықаралық экономикалық қатынастардағы орны
Оңтүстік Қазақстан облысындағы несие нарығының қазіргі жағдайын талдау
Қазақстан Республикасындағы ақша реформалары және оның ерекшелiктерi
Қазақ тiлiн оқытудың, ұйымдастырудың әдiстемелiк ерекшелiктерi
Қазақстандағы саяси PR технологияларының сайлау кампанияларындағы қолдану
Қазақстанның ұлттық экологиялық проблемалары
Оңтүстік Қазақстан облысы топонимиясының физикалық-географиялық астарлары
Патшалық өкіметтің Қазақстанда саяси билігінің орнығуы (1867-1891 ж.ж)