Сабақтың алғышарттары

Сабақ туралы мәлімет

Пән
Дүниетану
Сынып
2-сынып
Тақырып
Өсімдіктердің көктемгі тіршілігі

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың зерттеу әрекеттерін дамыту арқылы оқу мен жазу үдерісіне ынталандыратын орта қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері

  • Оқушыларға ата-аналарымен бірге сабаққа дейін тақырып бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізуге бағыт беру.

  • Өсімдіктердің көктемгі өзгерістерін талдау және бақылау арқылы өз бетінше түсінік қалыптастыруға көмектесу.

  • Жазу, ой бөлісу, оқу және талдау арқылы баланың жеке көзқарасын дамытуға жағдай жасау.

  • Сабақта және сабақтан тыс зерттеу әрекеттерін ұйымдастыру арқылы оқу үдерісін құру.

Күтілетін нәтижелер

Отбасылық қолдау

Ата-аналар баласымен бірге зерттеу жасағаннан кейін баланың сабағына, ынтасына және жетістіктеріне қызығушылығы артады.

Жеке білім қалыптастыру

Бала бақылау, бірлесе талдау және ойын ортаға салу арқылы жеке білімін қалыптастырады.

Оқу-жазу арқылы талдау

Оқу және жазу арқылы ақпаратты талдап, сараптауға үйренеді; біліммен қатар жеке пікірін де дамытады.

Зерттеу дағдысы

Білімді ізденіс пен зерттеу арқылы алуға дағдыланады.

Сабақтың алғышарттары

  • Оқушылар бірнеше апта бұрын отбасымен бірге үй жағдайында топыраққа әртүрлі өсімдіктерді отырғызады (укроп, сарымсақ, қызанақ, қияр, дәнді дақылдар және т.б.), өсіп-өнуін бақылайды және күнделікке жазады.

  • Бәйшешек, бақбақ, өгейшөп туралы қосымша ақпарат оқиды: суреттерін салады, шағын газет/постер дайындап әкеледі, қажет болса аңыздарды зерттеп, ата-аналардан сұхбат алып келеді.

  • Оқушылар топтық жұмыс ережелерімен алдын ала таныс болуы тиіс.

Бағалау

Сабаққа дейін

Отбасылық эксперимент нәтижелері және бақылау күнделігі бағаланады.

Сабақ барысында

Жеке жазбаша ойлары және топтағы белсенділігі бағаланады.

Сабақ барысы

Оқушыларды топқа бөлу

Оқушылар 4–5 адамнан топтарға бөлініп отырады.

Қызығушылықты ояту

Ресурс

«Көктем» тақырыбындағы бейнефильм (3 минут)

Мұғалімнің сұрағы: «Мұнда не болып жатыр деп ойлайсыңдар?»

  • Оқушылар жеке ойларын 2–3 минут ішінде жазады.

  • Жазғандарын жұпта оқып береді, кейін топта талқылайды.

  • Топ атынан жариялайды; сөйлеу кезінде сыныпқа қарап айту ескертіледі.

Мағынаны ашу

Ресурс

Өсімдіктердің көктемгі тіршілігі туралы бейнефильм

Оқушылар «Мұнда не болып жатыр?» сұрағына жауап беріп, ауызша сипаттайды, топта талқылайды.

Негізгі ұғым: «Бүршік деген не?»

  • Оқушылар үйден әкелген ақпараттары мен ресурстарын ортаға салып, таныстырады: бәйшешек, бақбақ, өгейшөп туралы қосымша мәлімет береді.

  • Ағаштардың көктемгі өзгерістерін қолмен модельдеу (қолөнер/қимыл-қозғалыс арқылы көрсету) жасайды, талқылайды және нәтижесін жариялайды.

Ой толғаныс

Оқушылар жеке жұмыс ретінде бес жолды өлең жазады.