Бүгінгі күннің экологиялық жағдайына тоқталу
Ақмола облысы, Ерейментау ауданы,
"Малтабар орта мектебі" КММ - нің биология пәнінің мұғалімі
Мукашева Айнур Жакияновна
Жануарлар туралы сайыс сабақ
Сабақтың мақсаты: оқушылардың білімдерін жинақтау, пәнге қызығушылығын, ізденуін, жан - жақты болуын, экологиялық білімдерін көтеруге, әрі табиғатты сүюге баулып, ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: интеллектуалды - зияткерлік сайыс
Сабақтың әдістері: ойын, сұрақтар, тапсырмалар;
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Негізгі бөлім:
Жүргізуші: - Армысыңдар, бүгінгі Жануарларды қорғау атты сайыс сабағымызға жиналған қауым! Бүгінгі біздің сайыс сабағымызға қош келдіңіздер
Бүгінгі сайысымызға 7 - 8 сынып оқушылары қатысып отыр.
Сабағымызды бастамас бұрын сайыс шарттарымен таныстырып өтейік
Сайыс шарттары:
1. Бәйге. Бұл кезеңде әр топқа жеке - жеке сұрақтар қойылады, әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
2. Жануарларды суретіне қарап ажырату
Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі
3. Терминдер . Әрбір топқа ғылым салаларына байланысты терминдер беріледі. Ол терминдерге анықтама берілуі керек. (Толық жауапқа 1ұпай)
4. жұмбақ сайысы әр жауапқа 1 ұпайдан
5. Шешендік сайыс
Тақырыбы: Жануарлар – өзара тығыз байланысты табиғаттың құрамдас бөлігі Шарты: Бүгінгі күннің экологиялық жағдайына тоқталу. Фактылармен тұжырымдап сөйлеу. Уақыт: 2 мин Ұпай: 5
Жүргізуші: Бүгінгі ойынымызға әділ баға беретін әділ қазылармен таныс болыңыздар:
1. __________________________________________________________________
2._________________________________________________________________
3_________________________________________________________________
1. Бәйге.
Ойлануға уақыт беріледі.
Қарап тұрмай бәйгеге еріңіз
Шәкірттерге әділ шешім беріңіз
Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар шығарар
Бәйге, бәйге, бәйгелерді көріңіз.
7 - сынып
1. тіршілікті зерттейтін ғылым саласы (биология)
2. сирек кездесетін, жойылып кету қаупі бар өсімдіктер мен жануарларды қорғау мақсатында жазылған кітап (қызыл кітап)
3. Елімізде неше қорық бар? (9)
4.. Барлық тірі ағзалар қандай газбен тыныс алады? (оттегі)
5. біржасушалы жануарларды тағы қалай атауға болады? (қарапайымдылар)
6. Алғаш жасушаны ашқан кім? (Р. Гук)
7. Мүшел жыл санауға кірген құс? (тауық)
8. Ең алып жылан (Анаконда)
9. Ең кішкентай құс ( Колибри)
10. Ең алып жыртқыш (Ақ аю)
8 - сынып
1. жануарларды зерттейтін ғылым саласы (зоология)
2. Қазақстанда тұңғыш Қызыл кітап қай жылы басылып шықты (1978)
3. Құстарды зерттейтін ғылым саласы (орнитология)
4. Ең үлкен пингвин (император пингвині)
5. Құстарда өңештің кеңейген бөлігі (жемсау)
6. қазақ халқының қыран құстарға байланысты дәстүрлі өнері (саятшылық)
7. Қазақстанда қоқиқаз қорғалатын қорық (Қорғалжын қорығы)
8. Ең алып құс (Страус)
9. Ең суыққа төзімді құс (Пингвин)
10. Ең алып жануар (Піл)
Жануарларды ажырату
Сілеусін
Бүркіт
Коала
Керік
Мүйізтұмсық
Сиыр цепені
Қыс мезгілінде балаларды табиғатпен таныстыру
Мектеп жасына дейінгі балалардың табиғат туралы түсінігін қалыптастыру
Қазақстан Республикасының жайылымдық жер ресурсына кешенді – географиялық баға беру
Балалардың экологиялық білімін қалыптастыру мен тәрбие жолдарын анықтау
Табиғатпен таныстыру арқылы адамгершілікке тәрбиелеу
Мектепке дейінгі жастағы балаларға экологиялық мәдениетке тәрбиелеудің жүйесі
Эстетикалық тәрбие туралы жалпы түснік
Мектеп жасына дейінгі балаларды табиғатпен таныстырудың әдістері
ТАБИҒАТ БҰРЫШЫНДАҒЫ МЕКТЕП ЖАСЫНА ДЕЙІНГІ БАЛАЛАРДЫҢ ЕҢБЕГІН ҰЙЫМДАСТЫРУ
Ауаны ластайтын ластағыш заттар
Балқаштың экологиялық ахуалы
Ландшафттың экологиялық қасиеттері
Қазақстанның ұлттық экологиялық проблемалары
Мұхитты экологиялық қорғау жолдары
Бүгінгі күндегі ата ұрпақтары қордың негізгі 4 түрлі мақсаты бар деп есептеледі
Туризм дамуының экологиялық жағдайларға теріс әсері
Кенорнында экологиялық жағдайды жақсарту
Күннің және Айдың тұтылуы
Қазақстанның экологиялық мәселелері.
Биология жүйелердің экологиялық негіздері.