Қарлығаш пен дәуіт
Астана қаласы, №45 орта мектептің бастауыш пәні мұғалімі
Абильмажинова Гульнара Жанахметовна
Әдебиеттік оқу 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қарлығаш пен дәуіт.
Негізгі түйінді идея: Ертегіні тыңдата отырып, Қарлығаш адамға дос құс екенін, Дәуіттің адалдығын балаларға түсіндіру. Балаларды бір - біріне көмектесуге, қиналған кезде жәрдем беруге үйрету.
Оқу мақсаты: Ертегі мазмұнын түсініп, жан - жақты талдауға үйрету; идеясын ашу мақсатында оқушының шығармашылық жұмыстарына мүмкіндік беру; негізгі идеясы болған достықты паш ету.
Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өздігінен білім алу, ойын еркін жеткізе алуға үйрету.
Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық көңіл – күйді реттеу.
Көңіл – күй табиғаты әдісі
Мақсаты: жағымды эмоция орнату.
б) Топқа бөліну.
Мақсаты: серіктестік қарым – қатынас жасауға ыңғайлы орта құру.
Оқушылар сурет қималарын құрау арқылы 3 топқа бөлінеді. (қарлығаш, көкек, дәуіт)
Қарлығаш, көкек, дәуіт туралы білгендерін жинақтау, сабақ тақырыбын ашу.
Жереби тастау арқылы топ мүшелерін сайлайды.
КӨШБАСШЫ, БАҚЫЛАУШЫ, ОРЫНДАУШЫ, СУРЕТШІ.
Ережесін құрады:
1. Бір – бірін тыңдау.
2. Уақыт үнемдеу.
3. Белсенділік таныту.
4. Достық қарым – қатынас.
5. Позитивті болу
Үй жұмысын тексеру.
(Білу) Бір оқушы үйге берілген ертегіні ойдан жаңғыртуды бастайды. Бұдан әрі сағат тілінің бағытымен әрқайсысы мәтіннің бір сөйлемін айта жалғастырады. Соңына дейін солай жүреді.
Қыз баланың қайырымдылығы ! эссесін оқыту.
Жаңа сабақ
(Түсіну)
Қызығушылықты ояту.
Миға шабуыл Мақсаты: Жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын шығару.
Оқығанда оқушыларда қандай ой, сезім пайда болғанын анықтау, сонымен бөлісу.
Тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;
- белсенді әрекетке жұмылдырылады;
- ойлау жұмысына ынталандырылады
Жұмбақ:
Қонып алып жарға, қарқылдайды...
( қарға)
Өзі жасыл өрі батыр, ол не?... (дәуіт)
Өзі қара, бауыры ақ, ол не?... (қарлығаш)
Араласып кеткен оқиғалар әдісі арқылы оқыту.
Ертегіні үш бөлікке бөліп, топтарға таратып беру керек. Бөлінген бөліктерді дұрыс қою арқылы ертегіні толығымен түсініп оқиды. Әр бөлімге ат қою арқылы жоспар құрады.
Жаңа білімді игерту.
(қолдану)
Мағынаны тану .
Мақсаты:
Ертегіні үнтаспадан тыңдату. Әр топқа мазмұнын айтқызу.
АРАШАШЫ - ҚҰТҚАРУШЫ
сөздік жұмыс
Топтық тапсырма
Синкуейн әдісі бойынша бес жол өлең шығару арқылы ертегі кейіпкерлеріне сипаттама беру.
1 - топ. Қарлығашты құрастыру. Мінездеме беру
2 - топ. Дәуітті құрастырып мінездеме беру
3 - топ. Жыланды құрастыру. Мінездеме беру.
Сергіту сәті.
Музыка. Алақанға жан бітір ойыны.
Ой - толғаныс:
(Талдау) Ойлан, жұптас, топ тас әдісі.
Мақсаты:, жаңа білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.
синтез, бір - бірімен ой бөліседі.
- Бір күні Көкек торға түсіп қалыпты... деп бастап, ертегіні ары қарай жалғастырыңдар.
- Өз ертегілеріңде Қарлығашты қалай бейнелер едіңдер? Мейірімді, кек сақтамайтын, әлде бұрынғы ренішін ұмытпай, Көкектен немесе Қарғадан өшін алатын.
Оқушылар топпен ертегіні ары қарай жалғастырады, сыныптастарыңа әңгімелеп береді.
Ойқозғау
- Ертегідегі нағыз достықты неден көруге болады?
- Көкек пен қарғаның мінезіндегі кемшіліктер өмірде кездесе ме?
Қорытынды.
(Жинақтау) Көзбен көретін фактілерді сыни тұрғыдан ойлау әдісі. Мақсаты: Сыни тұрғыдан ойлана отырып,, өздігінен білім алу, ойын еркін жеткізу.
Өтілген ертегі бойынша кестені толтыру:
1. Ертегінің аты
2. Басты кейіпкер
3. Оқиғаның болған жері
4. Жаман кейіпкер
5. Тапқыр кейіпкер
- Сабақтан алған әсерлерің қандай?
- Қандай тапсырма орындаған оңай болды?
- Қандай тапсырма қиындық келтірді?
Үй тапсырмасы
Ертегіні оқу, мазмұны. Дәуіт туралы қосымша мәлімет іздеу
Рефлексия. Бағалау
- Оқушылармен кері байланыс жүргізу мақсатында:
- Сабақтан алған әсерлерің қандай?
- Қандай тапсырма орындаған оңай болды?
- қандай тапсырма қиындық келтірді?
Сабақ соңындағы Гүл шоғы жақсы тілек тілеу тренингі.
Мұғалім: Бүгінгі сабаққа белсене қатысқандарыңа рахмет!
Толық нұсқасын жүктеу
Слайдын жүктеу
Комикс жанры қазақ тілі мен әдебиетінде
Қазақ халық ертегілері арқылы бастауыш мектеп оқушыларына адамгершілік тәрбиені қалыптастыру жолдары
Мектепке дейінгі тәрбиенің теориялық және әдістемелік негіздері
Озон қабатының жұқаруы проблемасы
Балалардың ересектермен қарым - қатынас типін анықтау
Өтебай Тұрманжанов. Заманы аямаған, тағдыры аялаған
Ө.Тұрманжановтың шығармашылық өмір жолымен ақын даралығы
Психотерапия
Ертегілерді оқыту барысыңда оқушыларды қайырымдылыққа тәрбиелеудің теориялық негізі
Қазақ ертегілері арқылы балалардың адамгершілік қасиеттерін қалыптастырудың әдістемесі
Коммерциялық ақпарат пен коммерциялық кұпия мәні және оны қорғау
Бюджетпен есеп айырысу аудиті
Сұраныс пен ұсыныстың нарықтың әр түрлі құрылымындағы тауар бағаларын анықтау факторы ретінде
Табиғатпен келісіп өмір сүру
Жұмыспен қамтылған халық санын жай арифметикалық орташа шама әдісімен талдау
Жұмыспен қамту
Қарлығаш
Шопеннің полонездері туралы
Емшекпен емізудің ережелері
Мемлекет пен құқықтың пайда болуы мен дамуы.