Цифрды дәптерге әдемілеп жазуды үйрету
Сабақтың тақырыбы: 9 санының құрамы.
Сабақтың мақсаты: 1. 9 санының құрамын білуге үйрету.
2. 9 санының құрамы жайлы түсінікті 2 санның қосындысы түрінде жазуды, тиісінше кері азайту амалдарын дұрыс жазуды қалыптастыру.
3. Цифрды дәптерге әдемілеп жазуды үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: 9-ға дейінгі цифрлар,карточкалар,дидактикалық материалдар.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру
ІІ.Өткен сабақты пысықтау:Үйге :9 цифрын жазып келу тапсырылған және 9-ға дейін тура және кері санату.
Жаңа сабақпен таныстырмас бұрын 2-ден 7-ге дейінгі сандардың құрамын ауызша қайталау.
ІІІ.Жаңа сабақ:9 санының құрамы.
9 алманы алып, оны қалай тарелкаға бөліп салу керектігі қарастырыла отырып, (9=?+?) қосындылары құрастырылады.
9 = 0 + 9
9 = 1 + 8
9 = 2 + 7
9 = 3 + 6
9 = 9 + 0
9 = 8 + 1
9 = 7 + 2
9 = 6 + 3
9 – 0 = 9
9 – 1 = 8
9 - 2 = 7
8 – 6 = 3
9 – 0 = 9
9 – 1 = 8
9 – 2 = 7
8 – 6 = 3
9 – 9 = 0
9 – 8 = 1
8 - 7 = 2
ІV. Сергіту жаттығуы.
V. Оқулықпен жұмыс.
Оқулықтағы тапсырма суреттерге қарай отырып, оның сюжетіне байланысты әңгіме құрып, 9 цифрды пайдаланып, 9 санының құрамын схемаға сәйкес анықтау.
9=7 2 9=2 7
9=3 6 9=6 3 қосудың ауыстырымдылық заңы айтылып кетеді.
2-тапсырма
8 + 1 = 9
9 – 7 = 2
7 + 2 = 9
9 – 7 = 2
5 + 4 = 9
9 - 5= 4
VI.Алдында 3 балапан,Егеу-екеу, Артында,Үскек-екеу,3 балапан, Тағы екеуден,Ақ тауық пен балапан ,1 балапан,Айтшы санын,балақан.Қосса нешеу?(Тоғыз)
3-тапсырма:Қызыл түсті кесінді 9см,көк кесінді 8см,оларды салыстыр.
9см 8см
8см 9см
Көк кесінді 1см қысқа, ал қызыл кесінді 1см ұзын.
VII.Қорытынды: 9 санының құрамын айт.
VIII.Үйге тапсырма:Дәптер таратылып, оның ішінде 9 санының құрамын тап деген тапсырма беріледі.
ІХ.Бағалау. Оқушыларға баға қойылмайды. Мадақтау арқылы бағаланады.
Арифметикалық ұғымдарды оқыту әдістемесі
Сандық ұғымдарды қалыптастыру және сануға үйрету
Бірінші сыныпта он көлеміндегі сандарды оқыту
Әліппеден кейінгі кезең
САНДАРДЫ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Алғашқы ондық сандарын оқыту
Мектепке даярлық топтарында санау және есептеу әрекеттерін оқып-үйрету әдістері
Бастауыш сыныпта сауат ашу барысында оқушылардың тілін дамыту және сөз қорын арттыру
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға математиканы оқудың әдістері
Мектепке дейінгі балаларға қарапайым математика түсініктерін оқыту
Дыбыс үндестігі арқылы орыс бөлімі студенттерін қазақша сөйлеуге үйрету әдістемесі
Техникалық процесті қауіпсіз жүргізу техникасын оқып- үйрету
Есеп шығаруға үйретудің жалпы мәселелері
БЕЙІНДІК МЕКТЕПТЕ МУЗЫКА ПӘНІН ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ АСПАПТАР АРҚЫЛЫ ҮЙРЕТУ
Ахмет Байтұрсынұлы - мемлекет қайраткері, ақын, публицист, қазақ тіл білімі мен әдебиеттану ғылымдарының негізін салушы ғалым, ұлттық жазудың реформаторы, ағартушы
Қозғалыс техникасының элементтерін үйрету
Соғыс - күйретуші күш
Мектепке даярлық тобында балаларды санауға үйрету
Жазудың пайда болуы мен дамуы мектеп генезисінің маңызды факторы
Қимыл әрекетіне үйрету кезеңі