Заттарды сипаттай білу дағдыларын дамыту

Павлодар облысы, Шарбақты ауданы, Жылыбұлақ негізгі жалпы білім беру мектебі

Пәні: Химия (8-сынып)

Мұғалім: Муслимова Гульфарида Социалқызы

Сабақ тақырыбы

Табиғаттағы су. Судың құрамы

Сабақтың мақсаты

  • Судың құрамына сапалық және сандық талдау жасап, табиғатта таралу ерекшеліктерін қарастыру.
  • Кейбір заттардың химиялық қасиеттерін еске түсіріп, салыстыру арқылы қасиеттерін сипаттау.
  • Жаңа заттың химиялық қасиеттеріндегі негізгі ерекшеліктер мен ұқсастықтарды ажыратып, оны өз сөздерімен түсіндіруге дағдыландыру.

Міндеттері

Дамытушылық

Заттарды сипаттай білу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік

Оқушыларды белсенділікке және ізденгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты меңгерту.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану.

Реактивтер мен құралдар

Металдар

  • Na
  • Ca

Оксидтер

  • CaO
  • P2O5

Индикаторлар

  • Лакмус
  • Фенолфталеин

Зертханалық құралдар

  • Сынауықтар
  • Стақан
  • Тұрғы

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
  • Үй тапсырмасын тексеру.

II. Жаңа сабақты түсіндіру

Оқушылар судың құрамын дәлелдейтін тәжірибелер арқылы білімін нақтылайды және оксидтердің қасиеттерін салыстырады.

Тапсырмалар

  1. 1-тапсырма

    Жазылым

    Судың молекулалық және құрылымдық формуласын жазыңдар.

    Молекулалық формула

    H2O

    Құрылымдық формула

    H–O–H

  2. 2-тапсырма

    Тәжірибе

    Судың құрамын дәлелдейтін тәжірибелерді көрсетіңдер (35-сурет).

    Ескерту: Тәжірибенің сипаттамасы мен қауіпсіздік ережелері мұғалімнің нұсқаулығына сәйкес жүргізіледі.

  3. 3-тапсырма

    Салыстыру

    Венн диаграммасы арқылы негіздік оксидтер мен қышқылдық оксидтердің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырыңдар.

    Негіздік оксидтер

    • Металдардың оксидтері
    • Сумен әрекеттесіп негіз түзуі мүмкін (мысалы, CaO)

    Ұқсастығы

    • Екеуі де оксидтерге жатады
    • Сумен немесе басқа заттармен әрекеттескенде жаңа қосылыстар түзуі мүмкін

    Қышқылдық оксидтер

    • Бейметалдардың оксидтері
    • Сумен әрекеттесіп қышқыл түзуі мүмкін (мысалы, P2O5)

    Тапсырма мақсаты: негізгі айырмашылықты нақты дәлелдермен көрсету және ұқсастықты ортақ белгілер арқылы тұжырымдау.