Мәтіннен аңдардың сөзін тауып оқу
Сабақтың тақырыбы: Көктем сәні (презентация)
Сабақтың мақсаты:
1. Ертегі мазмұны арқылы көктемгі табиғаттың жылылық ерекшелігін аңғарту. Қазақ халық ауыз әдебиеті жанрларымен таныстыруды одан әрі жалғастыру.
2. Ой - өрістерін, тіл байлығын, шығармашылық ойлау қабілеттерін, әдеби дүниетанымын дамыту;
3. Табиғатты қорғауға, әсемдікті түсіне білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі; Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Сыни тұрғысынан ойлау, жеке жұмыс, топтық жұмыс, бағалау әдісі, постер әдісі.
Тапсырма көздері: Жұппен жұмыс, топпен жұмыс, сұрақ - жауап, сауалнама
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
• Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу
Гүлдер, құстар, аңдар
• Көңіл - күй ахуалын туғызу
Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз.
Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.
Бір, екі, үш
Сынып іші тып - тыныш,
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
ІІ. Өтілген материалды пысықтау
• Алдыңғы сабақта өтілген "Жазғытұры","Жазғытұрым" өлеңдерін жатқа сұрау
• Топпен жұмыс
Жұптас – ойлан – бөліс әдісі
1топ. Абай - ұлы ақын
2-топ. Көктем қандай тамаша!
3-топ. Көктемгі табиғат
• Графикалық диктант (иә - жоқ - -)
1. М. Әуезов қазақтың ұлы жазушысы
2. Шидем - ешкі жүнінен тоқылған сырт киім
3. К. Табей желтоқсан туралы жазды
4. Мамыр - қыс айы
5. Қоян жыртқыш аң емес
ІІІ. Жаңа сабақ
1. Қызығушылықты ояту
Үнтаспадан "Көктем келді" әні жүріп тұрады
Тақтада көктем тақырыбына байланысты суреттер көрсетіледі
- Қане, айналамызға зер салайық. Сіздер қандай көңіл - күйдесіздер?
- Көңілдің көтерілуі қай жыл мезгіліне тән? Неге?
- Көктемгі табиғи өзгешелік қандай адамның мінез - құлқына тән?
- Сыныбымызда осындай мінез - құлықтағы оқушылар бар ма?
2. Топтық жұмыс.
Постер әдісі"Көктем қандай тамаша!"
Постермен жұмыс жасайық,
Қызықтан қалыс қалмайық
Топ болып қызық жарыста,
Намыспен топты қорғайық
3. Мәтінді өз бетінше оқытып, топ ішінде талқылау
1 - топ. Ертегі түрін анықтау, дәлелдеу
2 - топ. Мәтіннен Қызыл Кітапқа енген жануарлардың сөзін тауып оқу
3 - топ. Мәтіннен аңдардың сөзін тауып оқу
4. Мәтін бойынша сахналық қойылым
5. Шығармашылық тапсырма
Дәптерге өздерінің қалаған аңның суретін салу, сол аңды бір сөзбен сипаттау
6. Толықтыру Мен - саған, сен - маған
Мақал - мәтелдің жалғасын тап
1. Сәуір болса, күн күркірер,
Күн күркіресе, көп дүркірер.
2. Наурыздан соң қыс болмас,
Мизамнан соң жаз болмас.
3. Көктемде бір тойдым,
Көбік қарда бір тойдым
4. Жазғытұрым жел жардай атанды жығар
5. Мезгілі жетсе мұз ерір.
7. Сызбамен жұмыс
Топтастыру "Көктем сәні"
ІҮ. Сабақты бекіту
• Қандай шығармамен таныстық?
• Қандай жанрдағы шығарма?
• Кейіпкері кім?
• Ертегі саған ұнады ма? Несімен ұнады?
• Өзіңе жыл мезгілдері ішінен қайсысы ұнайды? Несімен?
Ү. Бағалау
Өз - өздерінің бағалауын ұйымдастыру
Әліппеден кейінгі кезең
Бастауыш сыныпта сауат ашу барысында оқушылардың тілін дамыту және сөз қорын арттыру
Бастауыш сынып оқушыларының функционалдық сауаттылығын арттыру
Әдебиетті оқыту сабағында танымдық қызығушылықты арттыру
Бастауыш сынып оқушыларының оқылым дағдыларын қалыптастыру
Баланы ауызша сөйлеуге үйрету
МЫСАЛ ЖАНРЫН ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Өлкетану сабақтарына Берел ескерткіштерін енгізу
Ахмет Байтұрсынов өмірі мен шығармалары
Мысал жанрының ерекшелігі
Ауыл мектебі оқушыларын рухани-адамгершілікке тәрбиелеудің педагогикалық шарттарының орындалуы
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
Жоғары оқу орындарының экология бөлім студенттеріне қазақ тiлiн дамыта оқытудың әдiстемесі
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
Ақыл-ойының дамуы артта қалған 2-3 сынып оқушыларының уақыт және кеңістік жөніндегі түсініктерді қолдануы
ОҚУШЫҒА ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ - ПЕДАГОГИКАЛЫҚ МІНЕЗДЕМЕ
Физика сабағында оқушыларды қарқындата оқыту
Дене тәрбиесі кафедрасының оқытушысы Ахбаев Е.М. 2006-2007 оқу жылының ғылыми зерттеу жұмыс жоспары
Оқушыларды тәрбиелеудегі отбасы мен мектеп тәрбиесі
жоғарғы оқу орындар үшін гуманитарлық пәндер