Халық ауыз әдебиеті
Сабақтың тақырыбы: Халық ауыз әдебиеті. Тұрмыс - салт жырлары, түрлері, олардың ерекшеліктері
Мақсаты: 1. Оқушылардың халық ауыз әдебиеті туралы білімдерін кеңейту.
2. Оқушылардың қосымша деректер арқылы әдеби дүниетанымдарын кеңейту, сөздік қорын молайту
3. Оқушыларды халық ауыз әдебиет туындыларын қастерлеуге, елжандылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Көрнекiлiгi: Көркем әдеби кітаптар, интербелсенді тақта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. а) Амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, оқушы назарын сабаққа аудару
II. Үй тапсырмасын пысықтау.
Үйге берілген тапсырманы сұраймын. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын
1. Әдебиет деген сөз қай тілден енген?
2. Әдебиеттің өнердің басқа түрлерінен айырмашылығы неде?
3. Бізге көркем әдебиеттің қандай пайдасы бар?
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
Ауыз әдебиеті шығармаларын шығарушы халық болғандықтан халық ауыз әдебиеті деп аталады. Қазақ ауыз әдебиетінің үлкен саласы - тұрмыс - салт жырлары. Күнделікті тұрмыста өлең айту қазақтың ең қасиетті салты болған. Ондай өлеңдерді, жырларды сондықтан да тұрмыс - салт жырлары деп атайды. Тұрмыс - салт жырларына: беташар, бата - тілек, бесік жыры, төрт түлік мал жайындағы жырлар, наурыз жыры т. б. түрлері бар.
VІ. Кітаппен жұмыс: Кітаптан тұрмыс - салт жырларының түрлерінен мәнерлеп оқиды. V. Топпен жұмыс: Тұрмыс - салт жырларының түрлерін топтастыру.
Тұрмыс - салт жырларының түрлері
↓
Тұсаукесер жыры
Беташар
Тойбастар
Жоқтау
Наурыз жыры
Бата – тілек
Жар - жар
Бесік жыры
Білімді бекіту:
Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын.
Тұрмыс - салт жыры дегеніміз не?
Қандай түрлерін білесіңдер?
Бағалау
Үйге тапсырма: Тұрмыс - салт жырлары және оның түрлері туралы оқып келу.
Халық ауыз әдебиеті
Қазақ әдебиетінде халық ауыз әдебиеті үлгілерін оқыту
Оқыту үрдісінде халық ауыз әдебиеті үлгілерін пайдаланудың маңызы
Халық ауыз әдебиетінің оқытылу үрдісі
Қазақ халқының ауыз әдебиеті түрлері
Қазақ ауыз әдебиеті - қазақ халқының көркем әрі шебер сөз туындысы
Халық ауыз әдебиеті арқылы бала тілін дамыту
ХАЛЫҚ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІН ОҚЫТУДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУДЫҢ ӘДІС - ТӘСІЛДЕРІ
Орта мектепте қазақ ауыз әдебиеті үлгілерін оқытудың жаңа технологиялары
Ауыз әдебиетін үйрену мәселесі
ҚР «Халық Банкі» АҚ құрылымы
Қазақстанның халықаралық экономикалық қатынастардағы орны
ХАЛЫҚТЫҢ ДЕНСАУЛЫҒЫНЫҢ НЕГІЗІ
Патшалық өкіметтің Қазақстанда саяси билігінің орнығуы (1867-1891 ж.ж)
Халықаралық кедендiк ынтымақтастық және мемлекеттiк экономикалық қауiпсiздiк
Экономикалық өкіметке кім және қалай қожалық етуде - меншік және меншік құқығы
Халық ертегілернің бала дүниетанымын қалыптастырудың маңызы
Қазақстан республикасының Нидерландымен халықаралық қарым – қатынысы
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастанындағы халықтық педагогика негіздері
Халықаралық экономикалық қатынастар. туралы