Жиһаздарды күтуге тәрбиелеу

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Білім беру саласы

Қатынас

Бөлімі

Тіл дамыту

Тақырыбы

Үй жиһаздары. Менің төсегім

Мақсаты

Үй ішінде қажетті жиһаздардың атауларын және олардың бөліктерін сөзбен дұрыс айтуға үйрету.

Міндеттері

  1. 1 Бөлме ішіндегі жиһаздар туралы айтып беруге үйрету.
  2. 2 Баланың зейінін, логикалық ойлауын және тілін дамыту.
  3. 3 Жиһазды ұқыпты ұстауға, күтіп ұстауға тәрбиелеу.

Көрнекіліктер

  • Қуыршақ жиһаздары
  • «Жиһаздар» тақырыбы бойынша суреттер
  • Ойыншық аю
  • «Үш аю» ертегісінің суреттері

Әдістері

  • Сюрприздік сәт
  • Әңгімелесу
  • Жұмбақ шешу
  • Дидактикалық ойындар

Сөздік жұмыс

Балалардың сөз қорын жиһаз атауларымен толықтыру, сондай-ақ «жиһаз» сөзін сөйлем ішінде дұрыс қолдануға үйрету.

Алдын ала жұмыс

  • Жиһаз суреттерін қарастыру
  • «Үй. Отбасы» сюжеттік-рөлдік ойыны
  • «Үй. Пәтер» сюжеттік суреттерін қарастыру
  • Дидактикалық ойындар: «Қандай?», «Біреу — көп», «Үлкен — кіші»
  • «Үш аю» орыс халық ертегісін қайталау

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

Балалар топқа кіріп, жарты шеңбер құрады. Тәрбиеші балалардың назарын қонақтарға аударады.

Шаттық шеңбері: әрекетімізді бастамас бұрын бір-біріміздің жылуымызды сезінейік.

Сюрприздік сәт: сандық

Тәрбиеші: «Мен бүгін балабақшаға келе жатып сандық тауып алдым. Ішінде бір нәрсе бар сияқты, бірақ сандық ашылмайды».

Сандықтың аузында құлып бар. Құлыпта: «Жұмбақты шешкен адам сандықты аша алады» деп жазылған.

Жұмбақ: бір сөзбен ата

Үйге керек бәрі де,
Киім іліп қойғанға
Шкаф керек, әрине.

Тамақтарды қоятын,
Үстел керек, әрине.

Үстелге кеп отыратын,
Орындық керек, әрине.

Жауабы

Жиһаздар

Музыка әуенімен сандық ашылып, ішінен ойыншық жиһаздар шығады.

Тосын кейіпкер: қонжық қонақта

(Есік қағылып, топқа қонжық кіреді.)

Қонжық: «Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен кішкентай қонжықпын, орманда тұрамын. Ал сендер қайда тұрасыңдар? Үйлеріңде, бөлмелеріңде не бар?»

Тәрбиеші бөлме суретін көрсетіп, әр үйде осындай жиһаздар болатынын түсіндіреді.

Қонжық: «Менің інімде жиһаз жоқ. Осындай ыңғайлы жиһаздар алғым келеді, бірақ қайсысын таңдайтынымды білмеймін. Маған көмектесесіңдер ме?»

Тапсырма: бөлмеге лайық жиһазды таңда

Балалар қонжыққа сандықтан шыққан жиһаздарды сыйға тартуды ұсынады.

Таңдау үлгісі:

  • Ас бөлмесіне: үстел, орындық
  • Жатын бөлмесіне: төсек, шкаф

Тәрбиеші: «Қонжық, бөлмең ұнады ма?»

Ойын: жұмбақты тап

Қонжық жиһаз атауларын жақсы есте сақтау үшін жұмбақтарды шешеді.

Жұмбақ

Төрт аяғы болса да,
Етік киіп көрмеген.
Жалқаулығы соншама,
Аттап шықпас бөлмеден.

Жауабы: Үстел

Жұмбақ

Мен жайлымын, жұмсақпын,
Мені табу қиын емес.
Ұнатады әжелер мен сәбилер
Отыруға да, жатуға да.

Жауабы: Диван

Жұмбақ

Кеш батты, шаршадың сен —
Ұйқың келді.
Ұйқы бөлмеде күтіп тұр сені.

Жауабы: Кереует

Қимыл-қозғалыс сәті

Қонжықтар орманда жүр,
Бастарын былай бұрды.
Қорбаң-қорбаң жүрді,
Көлден су ішті.

Қонжықтар бал іздеп,
Ағаштарды шайқады.
Былай-былай шайқады.

Кейін қолдарын көтеріп,
Шаттана би биледі.

Ертегімен байланыс: «Үш аю»

Тәрбиеші «Үш аю» ертегісіндегі аюлардың суреттерін көрсетеді.

Сұрақтар: Бұл қай ертегінің кейіпкерлері? Олардың үйінде қандай жағымсыз жағдай болды? Жиһазды кім сындырып кетуі мүмкін?

Дидактикалық ойындар

Ойын: «Не жетіспейді?»

Шарты: жиһаздың бір бөлігі жетіспейтін суреттер көрсетіледі. Балалар жетіспейтін бөлікті табады және атайды.

Ойын: «Суретті жина»

Шарты: балалар бөлшектенген суретті құрастырып, шыққан жиһаздың атауын айтады.

Талқылау сұрақтары

  • Жиһаз неге сынып қалуы мүмкін?
  • Жиһазды қалай күтіп ұстау керек?
  • Біздің топта қандай жиһаздар бар?

Қорытынды

Балалар бүгін жиһаз атауларын қайталап, бөлмелерге сәйкес жиһаз таңдады, жұмбақтарды шешті және жиһазды ұқыпты ұстаудың маңызын түсінді.

Қонжық пен «Үш аю» кейіпкерлері балаларға алғыс айтып, енді үйде қандай жиһаз болуы керектігін және оны қалай күту қажет екенін білетін болды.

Сабақ соңындағы әрекет

  • Қонжық балалармен қоштасады
  • Сыйлықтарын таратады

Қосымша

Тақырып

Үй жиһаздары. Менің төсегім

Материал

Жұмбақтар, үй заттары бойынша суреттерді қарау.