Модельдеу аралы
Сабақтың тақырыбы
Модельдің түрлері. Модельдеуге тәжірибелік жұмыс.
Мақсаты
- Модельдің түрлерімен танысады.
- Ақпараттық модель және компьютерлік модель ұғымдарын меңгереді.
- Нысанды зерттеу сызбасын құрастырып, модельді жіктеуді орындайды.
- Компьютерлік модель құрады.
Күтілетін нәтижелер
Біледі және түсінеді
- Ақпараттық, таңбалық және компьютерлік модельдердің айырмашылығын ажыратады.
- Модельдеу кезеңдерінің мәнін түсіндіреді.
Қолданады және талдайды
- Модельдеуге мысал келтіріп, талдау жасайды.
- Модельдерді жіктеп, нақты тапсырмаға сәйкес моделін құрастырады.
Керекті жабдықтар
Оқыту әдіс-тәсілдері
- Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету стратегиялары
- Сурет арқылы топқа бөлу
- «Әр ұлттың амандасуы» әдісі
- Галерея әдісі
- Сұрақ–жауап
- Ортақ тұжырым әдісі
Сабақтың барысы
Кіріспе бөлім
Сабақты қарқынды әрі ынтымақтастыққа негізделген атмосферада бастау.
«Әр ұлттың амандасуы»
Оқушылар бір-бірімен әртүрлі халықтардың амандасу үлгілерін қолданып, жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады.
Топқа бөліну
Сынып оқушылары сурет арқылы топтарға бөлінеді.
Тұсаукесер
Тақырыпқа бағыттайтын қысқа кіріспе ұсынылады.
I аялдама: «Еске түсір» аралы
Сұрақ–жауап арқылы бұрынғы білімді белсендіру және жаңа тақырыпты ашуға бағыттау.
Талқылауға арналған сұрақтар
- Модель дегеніміз не?
- Модельдеу дегеніміз не?
- Модельдеу неше кезеңнен тұрады?
II аялдама: «Модельдеу» аралы
Практикалық жұмыс арқылы модельдеу кезеңдерін қолдану: идеядан бастап дайын модельге дейін.
Тапсырма: «Бәйтерек» кешеніне модель құру
Оқушылар модельдеудің кезеңдерін сақтай отырып, «Бәйтерек» нысанының моделін құрастырады (қағаз/цифрлық нұсқа).
Еске салу: модельдеудің 4 кезеңі
- Есептің қойылуы
- Модельді құру
- Модельмен жұмыс (тексеру/сынақ/өзгерту)
- Нәтижені талдау және қорытынды
I кезең: есептің қойылуы
«Астана» дегенде ойымызға бірінші не түседі? Оқушылардың бастапқы ассоциацияларын анықтау үшін бейнематериал көрсетіледі.
Бейнежазба сілтемесі
https://www.youtube.com/watch?v=p6rjDECAyvAII кезең: модельді құру
Мысал идея: қаланы безендіру арқылы ұлттық мәдениетімізді көрсету. Модельде басты белгілерді, пішінін және өлшемдік қатынастарын сақтау ұсынылады.
Нысан туралы деректер (жұмысқа негіз)
- Құрылысы басталды
- 30 тамыз 2002
- Антеннаның биіктігі
- 105 м
- Шатыр биіктігі
- 97 м
- Лифт саны
- 2
Оқушыларға ұсынылатын жұмыс форматы
Таңбалық/ақпараттық модель
Нысанның сипаттамасын кесте, схема, қысқаша мәтін, белгілеулер арқылы дайындау.
Материалдық модель
Қағаз және түрлі түсті материалдар арқылы макет жасау, бөліктерін дәл орналастыру.
Компьютерлік модель
Қарапайым графикалық құралдарда немесе таныс бағдарламаларда нысанның цифрлық нұсқасын құрастыру.
Автор туралы мәлімет
Білім беру ұйымы
Қаратөбе ауданы, Б. Аманшин атындағы ЖОББМ КММ
Пән мұғалімі
Информатика пәнінің мұғалімі Құмарова Орынгүл Құмарқызы
Материал: «Модельдің түрлері. Модельдеуге тәжірибелік жұмыс» (оқу материалы).