Қандай жақсы дос болу

Сауат ашу (1-сынып)

Бөлім: «Мектебіме саяхат». Сабақ тақырыбы: «Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі».

Оқу мақсаттары

  • 1.2.1.2

    Оқудың түрлерін қолдану: буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу.

  • 1.2.9.1

    Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

  • 1.3.8.1

    Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтай отырып, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Тілдік мақсат

«Дос» сөзін үш тілде айту: дос друг friend

Мұғалімнің көмегімен оқушылар сөз тіркестерін құрастырады және ауызша айтады.

Құндылықтарды дарыту

  • Бір-біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу.
  • Көркем әрі ұқыпты жазуға дағдыландыру.
  • Қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру.
  • Ана тіліне сүйіспеншілікке баулу.

Пәнаралық байланыс және АКТ

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, дене шынықтыру, ағылшын тілі, орыс тілі.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, бейнеролик.

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

1 минут

Психологиялық ахуал орнату. Амандасу.

Мұғалімнің нұсқауы: «Балалар, шеңберге тұрайық, достарымызбен қол ұстасайық! Барлығымыз жақсы көңіл күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап, күлкімізді сыйлайық!»

Қол алысып, қане, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бірге жүру!

Қандай жақсы дос болу!

Ширату жаттығуы: «Мен саған, сен маған»

2 минут

Мұғалім доп арқылы бірнеше сұрақ қояды, оқушылар жауап береді:

  • Сұрақ: Футболды немен ойнайды?

    Жауап: Доп.

  • Сұрақ: Қай музыкалық аспаппен күй орындалады?

    Жауап: Домбыра.

  • Сұрақ: Айтқанда біз нені естиміз?

    Жауап: Дыбыс.

Бүгінгі сөздердің бірінші дыбысына назар аударайық: ол қалай естіледі? Д — Д — Д. Оқушылар хормен қайталайды.

Дыбысты айту барысында оқушылар оның дауысты не дауыссыз екенін анықтап, ажыратады.

Мәлімет

Өңір
Солтүстік Қазақстан облысы, Айыртау ауданы
Мектеп
Саумалкөл № 2 гимназия-мектебі
Мұғалім
Қажанова Нұргүл Сексенбайқызы