Пән байланысы

Ц дыбысы

Бұл сабақ жоспары оқушылардың «Ц» дыбысының ерекшеліктерін өз бетімен байқап, дұрыс айтып, сауатты жазуына бағытталған. Сонымен бірге «Ц» дыбысының орыс тілінен енген сөздерде ғана кездесетінін дәлелдеуге мүмкіндік береді.

Сабақ түрі

Дәстүрлі

Сабақ типі

Ойын

Сабақтың мақсаты

Білімділік

  • Оқушыларға «Ц» дыбысының дауыссыз дыбыс екенін өз бетімен жұмыс арқылы байқату.
  • «Ц» дыбысының артикуляциясымен таныстыру.
  • «Ц» дыбысының орыс тілінен енген сөздерде ғана кездесетініне көз жеткізу.

Дамытушылық

  • «Ц» дыбысына қатысты сөздердің мағынасын түсіндіру.
  • Ұқсас «С» дыбысымен салыстыру.
  • Сауатты жазуға дағдыландыру.

Тәрбиелік

  • Ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
  • Байқағыштықты дамыту.
  • Ұйымшылдыққа баулу.

Әдістер мен ұйымдастыру формалары

Сабақ әдістері

  • Баяндау
  • Ізденушілік
  • Сұрақ-жауап
  • INSERT
  • Топтастыру

Топқа бөлу

1-топ ұраны

«Сүйемін туған тілді, анам тілін»

2-топ ұраны

«Тіл бар жерде өмір бар»

Көрнекіліктер мен ресурстар

Сабақта оқушының назарын шоғырландырып, ұғымды бекітуге көмектесетін материалдар кеңінен қолданылады.

Сөзжұмбақ

Цирк суреті

«Күлегеш» қонақ

Бағанадағы сөздерге қатысты суреттер

Ассоциация құру

Интерактивті тақта

Тірек-сызба және INSERT әдісі

Пәнаралық байланыс

Ана тілі Дүниетану

Қосымша дереккөздер

  • «Бастауыш мектеп» журналы: №5–6 (2010 ж.)
  • «Бастауыш мектеп» журналы: №6 (2007 ж.)
  • Қазақ тілі әдістемесі бойынша материалдар

Сабақ барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Психологиялық дайындық
  • Топқа бөлу

II. Үй тапсырмасын тексеру

Алдыңғы тақырып бойынша оқушылардың білімін сұрау және қысқаша қорытындылау.