Өлшем бірліктерін өрнектеу

4-сынып математика. 1-сабақ

Тақырыбы
Сандардың нумерациясы
Сабақтың түрі
Қайталау сабағы
Қолданылатын технологиялар
Дәстүрлі және топтық жұмыс
Әдіс-тәсілдер
Түсіндіру, сұрақ-жауап, жинақтау
Пәнаралық байланыс
Еңбекке баулу, күнделікті өмірмен байланыс
Көрнекіліктер мен құралдар
Кесте, карточкалар

Сабақтың мақсаты

1) Негізгі оқу нәтижелері

  • Үш таңбалы сандардың құрылу тәсілдерін қорытындылау.
  • Үш таңбалы сандарды салыстыруды бекіту.
  • «Алдыңғы» және «келесі» ұғымдарын қолдана отырып, натурал сандар қатарында санды табу дағдыларын жетілдіру.

2) Дағдыларды дамыту

  • Есеп шығару және есептеу дағдыларын нығайту.
  • Ой-өрісті, логикалық пайымдауды дамыту.

3) Тәрбиелік бағыт

  • Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
  • Ұқыптылық пен жауапкершілікті қалыптастыру.

Сабақтың құрылымы

  1. I кезең
    Ұйымдастыру
    Психологиялық дайындық
  2. II кезең
    Үй жұмысын тексеру
    Қосымша тапсырмалардағы қиындықтарды анықтау
  3. III кезең
    Тірек білімді белсендіру
    Ауызша тапсырмалар, ойын-жаттығулар
  4. IV кезең
    Жаңа сабақ
    Оқулықпен жұмыс, нумерацияны пысықтау
  5. V кезең
    Сергіту сәті
    Қысқа белсенді үзіліс
  6. VI–VII кезең
    Бекіту, үй тапсырмасы
    Бағалау және қорытындылау

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Кел, балалар, ойнайық,

Ойнайық та ойлайық.

Қандай сұрақ болса да,

Жауабын таппай қоймайық.

II. Үй жұмысын тексеру

Демалыс кезінде берілген қосымша тапсырмаларды тексеру. Оқушыларға қиындық тудырған тұстарды анықтау (көбейту кестесі, күрделі теңдеулер).

III. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру

Ойын-жаттығу

«Санда қанша бірлік, ондық, жүздік бар?»

Берілген үш таңбалы сандардың бірліктерін, ондықтарын және жүздіктерін атау:

  • 789
  • 654
  • 321
  • 963
  • 852

Ойын-жаттығу

«Қандай сан қалып қойды?»

Мақсаты: сандардың ретін пысықтау және оқушылардың зейінін дамыту. Кестеге 220-дан 240-қа дейінгі сандар шашыраңқы жазылады. Оқушылар оларды ретімен жазып шығады.

№1. Кестедегі жасырын сандарды ата.

220–240 аралығындағы сандардан қайсысы жоқ екенін анықта.

IV. Жаңа сабақ (оқулықпен жұмыс)

№2

а) Сандарды ата және кему ретімен жаз.

  • 970
  • 596
  • 500
  • 489
  • 200
  • 43

ә) Әр санның бірлігін, ондығын, жүздігін ата.

Разрядтық құрамын анықтау арқылы нумерацияны бекіт.

№3

Сандарды салыстыру

«>», «<», «=» белгілерін дұрыс қолдану.

№4

Өлшем бірліктерін түрлендіру

Шамалар мен олардың өлшем бірліктерін өрнектеу және түрлендіру.

Тақырыпты кеңейтуге арналған бөлімдер

Нумерация тақырыбы кейінгі сабақтарда төмендегі бағыттар арқылы жүйелі түрде тереңдетіледі:

  • Сандардың нумерациясы

    Разрядтық ұғымдарды бекіту, оқу және жазу.

  • Арифметикалық амалдар

    Қосу, азайту, көбейту, бөлу тәсілдері.

  • Шамалар және өлшем бірліктері

    Ұзындық, уақыт, масса және түрлендірулер.

  • Теңдік, теңсіздік, өрнек, теңдеу

    Теңдеуді құру және шешу, салыстыру.

  • Геометриялық фигуралар

    Периметр және аудан ұғымдары.

  • Есептер шығару

    Мәтін есептер, талдау және шешу жолдары.

  • Жаңа санау бірлігі: мың

    Мыңдықтардың құрылуы, разрядтар мен кластар.

  • Мыңдар класы

    Көп таңбалы сандарды оқу және жазу.

  • Миллиондар класы

    Оқу, жазу және салыстыру дағдылары.

  • Разрядтық қосылғыштарға жіктеу

    Санды құрамдас бөліктерге ажырату.

  • Нумерацияға негізделген есептеу тәсілдері

    Тиімді амалдар, ауызша есептеу стратегиялары.

  • Масса және оның өлшем бірліктері

    кг, г, т және түрлендіру.