Топтық міндет
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Ағылшын тілі мұғалімі: Даниярова Б.Қ.. Сабақ тақырыбы: Step 4. Weather. Сабақ аралас форматта ұйымдастырылып, мәтінмен жұмыс, тыңдалым, бейнематериал және грамматикалық тапсырмалар арқылы оқушылардың тілдік құзыреттерін дамытуға бағытталады.
Сабақтың мақсаттары
1) Білімділік
Мәтінмен жұмыс арқылы АҚШ пен Ұлыбританияның ауа райы туралы мәлімет беру, жаңа сөздерді меңгерту.
2) Дамытушылық
Топтық жұмыс барысында шығармашылық ойлауды, сыни тұрғыдан ойлауды, жүйелі сөйлеуді, талдау мен дәлелдеуді, ұсыныс жасауды және ой-пікірді ағылшын тілінде еркін жеткізуді дамыту.
3) Тәрбиелік
Тілді сүюге, ұйымшылдыққа, мәдениеттілікке, өзара сыйластыққа баулу.
Күтілетін нәтиже
- Оқушылар АҚШ пен Ұлыбританияның ауа райы туралы мағлұмат алып, Қазақстанның ауа райымен салыстырады.
- Мәтіннен негізгі ерекшеліктерді анықтап, қорытынды жасайды.
- Әр түрлі ауа райын сипаттап, сұрақ-жауап арқылы пікір алмасады.
- Әңгіменің логикалық жүйесін сақтай отырып, мәтінді мазмұндай алады.
Міндеттер: мазмұн және топтық жұмыс
Мазмұнға байланысты міндеттер
- Мәтінді оқып, жаңа сөздермен жұмыс жасау.
- Төл сөзді тауып, оны төлеу сөзге айналдыру.
- Әртүрлі ауа райын сипаттау және мысал келтіру.
- Сұрақ-жауап арқылы түсінгенін дәлелдеу.
Топтық міндеттер
- Өз ойын қорғай білуге үйрену.
- Бір-бірін тыңдап, ортақ шешімге келу.
- Достық және өзара сыйластық мәдениетін қалыптастыру.
- Ұжымдық және топтық оқыту форматына дағдылану.
Сабақта туындайтын негізгі идеялар
Визуалды және ауызша берілген негізгі ақпарат оқушылардың ойлауына, ой қорытуына және өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпал етеді. Сабақ барысында әр оқушы өз идеясын сенімді білдіруге, түрлі көзқарастарды тыңдауға және бағалауға мүмкіндік алады.
Сөз саптауы және көпшілік алдында сөйлеу дағдылары қалыптасады.
Белсенділік, ұйымшылдық және еркін пікір айту дағдылары нығаяды.
Топта талқылау мәдениеті қалыптасып, өз көзқарасын дәлелдеуге үйренеді.
Талдау және ұсыныс жасау арқылы сыни ойлау белсендіріледі.
Құрал-жабдықтар және әдіс-тәсілдер
Көрнекілігі
- Суреттер
- АКТ
- Флипчарттар
- Видео
- Интербелсенді тақта
Әдіс-тәсілдер
Ұжымдық, топтық, жұптық және жеке жұмыс; пікір алмасу; ізденіс және сыни тұрғыдан ойлау. Оқыту үшін және оқуды бағалау, жаңа тәсілдер, дарынды және талантты оқушылармен жұмыс модульдері ықпалдастырылады.
Сабақ барысы (қадам-қадамымен)
I. Ұйымдастыру кезеңі
Organization moment
- Greeting.
- Checking attendance.
- Duty/absent students.
Мұғалімнің үлгі сұрақтары
- “Good morning, pupils. I’m glad to see you!”
- “Who is on duty today?”
- “Who is absent?”
II. Психологиялық ахуал және топқа бөлу
Сынып төрт топқа түстер арқылы бөлінеді. Мұғалім оқушыларға сары, қызғылт (rose), жасыл және қызғылт сары (orange) гүлдер таратады.
Yellow
Group: “Snow”
Rose
Group: “Sunshine”
Green
Group: “Wind”
Orange
Group: “Rain”
Тілектесу бөлімі
Оқушылар басқа топтарға тілек айтады. Мұғалім: “I wish you to be confident and active. Good luck!”
III. Үй тапсырмасын тексеру
Writing тапсырмасы: Ex. 15, p. 29.
IV. Миға шабуыл (Brainstorming)
Суреттермен жұмыс: “Бұл суреттер қай елдерде түсірілген деп ойлайсыңдар? Неліктен?” деген сұрақтар арқылы оқушылар болжам жасап, дәлел келтіреді.
V. Мағынаны тану: жаңа сөздер
Жаңа сөздер презентация арқылы түсіндіріледі және сөйлем ішінде қолдану жаттығулары орындалады.
| English | Қазақша түсіндірме |
|---|---|
| pouring | шелектеп құю |
| partly | жартылай |
| prospects of weather | ауа райын болжау |
| no traces of civilization | өркениет ізі жоқ |
| huts | лашықтар |
| quite well | жақсы, тәуір |
VI. Мәтінмен жұмыс
A) Оқу: Ex. 2, p. 30.
B) Талдау: мәтіннен Past Simple, Present Perfect, Future Simple және Present Simple шақтарындағы етістіктері бар сөйлемдерді табу.
VII. Бейнематериал
YouTube бейнесі: “Reported Speech”. Мақсаты — төл сөз бен төлеу сөздің қолданылуын нақтылау.
VIII. Грамматикалық жұмыс
Ex. 3B, p. 31: мәтіннен төл сөзді тауып, оны төлеу сөзге айналдыру.
IX. Білімді тексеру
Түсінгенін тексеру: мәтінді reported speech арқылы мазмұндау.
X. Сергіту сәті
Қысқа сергіту: ән айту және жеңіл қимыл-қозғалыс жаттығулары.
XI. Тыңдалым (Listening)
1) Ex. 10, p. 33: АҚШ климаты туралы мәтіннің бірінші сөйлемін оқу.
2) Ex. 11, p. 33: тыңдалымда естимін деп ойлаған 5 сөзді жазып, топтар арасында салыстыру.
3) Тыңдалым мәтінін тыңдау.
4) True/False тапсырмасы.
5) Question–answer тапсырмасы.
XII. Сөйлеу тапсырмасы (таңдау бойынша)
Ex. 19, p. 35: ұсынылған тапсырмалардың ішінен біреуін таңдап орындау. Сонымен қатар, Ex. 16, p. 34 бойынша суреттерге сүйеніп сөйлеу: “Are you under the weather or walking on air?”
XIII. Үй тапсырмасы, бағалау және кері байланыс
Үй тапсырмасы
“Weather in my city” тақырыбында эссе жазу.
Бағалау
GOLD, SILVER, BRONZE медальдары арқылы ынталандыру.
Кері байланыс
Оқушылар сабақ туралы сезімдері мен әсерін қысқаша жазады.
Ескерту
Қажет болған жағдайда материалдың толық нұсқасын жүктеу бөлімі қосымша ретінде ұсынылады.