Төртбұрыштар тарауын қайталауға есептер шығару, білімдерін жүйелеу

Тақырып

Төртбұрыштар тарауын қайталау

Мақсаты

  • 1

    Төртбұрыштар тарауын қайталау арқылы есептер шығарып, білімді жүйелеу.

  • 2

    Төртбұрыштардың анықтамалары мен қасиеттерін есеп шығаруда қолдану дағдыларын дамыту.

  • 3

    Өздігінен ізденуге, бір-біріне көмектесуге және ойын ашық жеткізуге тәрбиелеу.

Сабақ сипаттамасы

Сабақ типі

Білімді бекіту.

Сабақ түрі

Білім мен дағдыны қорытындылау және жүйелеу сабағы.

Әдістер

  • Тәжірибелік жұмыс
  • Талдау
  • Жинақтау

Көрнекіліктер

  • Плакаттар
  • Фломастер
  • Таратпалы карточкалар

Қолданылатын стратегиялар

Ой толғаныс Топтастыру Семантикалық карта

Сабақ жоспары

  1. 1

    Ұйымдастыру кезеңі

    Сыныпты топқа бөлу және сабақ құрылымымен таныстыру.

  2. 2

    Мағынаны ажырату

    Тарау бойынша қайталау және негізгі ұғымдарды жүйелеу.

  3. 3

    Семантикалық картамен жұмыс

    Төртбұрыштардың қасиеттерін салыстыру және бекіту.

  4. 4

    Сабақты қорытындылау және білімді бағалау

    Нәтижені талдау, кері байланыс және бағалау.

  5. 5

    Үй тапсырмасы

    Тақырып бойынша бекітуге арналған тапсырмалар беру.

Сабақ барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды 4–5 оқушыдан топтарға бөлу.
  • Сабақтың құрылымы мен мазмұнын қысқаша түсіндіру.
  • Кеспе фигураларды таңдау арқылы топ атауларын анықтау.

2) Мағынаны ажырату: тарау бойынша қайталау

Әр топ өз атауына сәйкес білетіндерін плакатқа тірек-сызба түрінде түсіреді. Жұмысты топ басшысы қорғайды.

Топ атаулары

Тік төртбұрыш

Параллелограмм

Ромб

Квадрат

3) Есептер шығару

Әр топ екі тапсырмадан алады. Топ мүшелерінің бірі есептің шешу жолын тақтада көрсетеді.

№1

Тік төртбұрыштың периметрі 36 см, ұзындығы 12 см. Енін табыңыз.

№2

Параллелограмның бір қабырғасы 3 см, ал екінші қабырғасы одан 5 см-ге артық. Периметрін табыңыз.

№3

Ромбтың қабырғасы 15 см. Периметрін табыңыз.

№4

Квадраттың периметрі 48 см. Қабырғасын табыңыз.

№5

Тік төртбұрыштың AC диагоналі 12 см. AO кесіндісі неге тең?

№6

Параллелограмның бір бұрышы 72°-қа тең. Қалған бұрыштарын табыңдар.

№7

Ромбтың екі бұрышының қосындысы 124°-қа тең. Бұрыштарын табыңыз.

№8

Квадраттың диагоналі 14 см. Осы диагональ екінші квадраттың қабырғасы болса, екінші квадраттың периметрін табыңыз.