Қай заманда, қандай реформа болсын білім беретін мекеменің басты тұлғасы - мұғалім

Оқу үдерісінде сапалы білім беруге арналған жаңа технологияларды пайдаланудың тиімділігі

«Бүгінгі күннің ең маңыздысы – білім ғана» (Н. Ә. Назарбаев)

Қоғамдағы жаңару мен өзгерістер білім беру жүйесіне де жаңа талаптар қойып отыр: білу аз, алған білімді іс жүзінде қолдана білу қажет.

Өзекті мақсат және алғашқы қадамдар

Мақсатымыз – білім берудегі өзекті мәселелер төңірегінде ой қозғау, соның ішінде әлемдік білім кеңістігіне ену жолындағы алғашқы қадамдарды айқындау. Қай кезеңде, қандай реформа жүргізілсе де, білім беру мекемесінің негізгі тұлғасы – мұғалім.

Бүгінгі таңда мұғалімнің қасиетті міндеті – рухани бай, жан-жақты дамыған жеке тұлға қалыптастыру.

Оқушы қызығушылығы – зерттеу нысаны

Ең алдымен бала қызығушылығын ояту қажет. Сондықтан зерттейтін негізгі нысан – оқушы. Оқушының бойындағы ерекшеліктерді ескере отырып, оның сезімін мен ынтасын оятатын іс-әрекетті жоспарлау маңызды.

Келесі қадам – оқушының танымдық белсенділігін арттыру. Танымдық белсенділікті қалыптастыру көрсеткіштеріне:

  • Интеллектуалдық белсенділік
  • Эмоциялық қатысу
  • Жігерлілік және іс-әрекетке белсене араласу

Оқыту мазмұнын жаңарту және әдіс-тәсіл таңдауы

Мұндай нәтижеге жету үшін сабақ мазмұнын, оқытудың амал-тәсілдерін жаңаша қарастыру қажет. Сондықтан сабақ барысында жаңа әдіс-тәсілдерді қолдануға және деңгейлеп оқыту педагогикалық технологиясын енгізуге басымдық беріледі.

Деңгейлеп саралап оқыту идеясының қалыптасуы

Деңгейлік оқыту идеясы шетел педагогикасында XX ғасырдың 1920 жылдарының басынан бастап қарастырыла бастады. Педагог-ғалым В. П. Беспалько деңгейлеп саралап оқытудың тиімді тұстарын кеңінен талдап, оның озық үлгілерін жаңашылдықпен негіздеді.

В. П. Беспалько оқу материалын меңгерудің 4 деңгейін ұсынады.

(Бұл мәтінде деңгейлердің толық сипаттамасы берілмегендіктен, келесі бөлімде нақтылау ұсынылады.)